Skleroterapia Wrocław – centrum medyczne Nowa Estetyka

Skleroterapia to bezinwazyjny zabieg estetyczny pozwalający rozprawić się z problemem śródskórnych pajączków naczyniowych i drobnych żył siateczkowych (teleangiektazja, venulektazja), nie wymaga znieczulenia i nie pozostawia blizn. Przy pomocy skleroterapii można usunąć około 85% widocznych żylaków i pajączków naczyniowych. Całkowite usunięcie takich zmian możliwe jest w przypadku wczesnego zdiagnozowania schorzenia.

Skleroterapia to alternatywa operacyjnego zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych – nie wymaga pobytu w szpitalu i daje zadowalające rezultaty przy minimalnej ingerencji lekarskiej. Zabieg skleroterapii nie jest również obarczony tak wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań.

Skąd biorą się popękane naczynka?

Przewlekły utrudniony odpływ krwi z naczyń kończyn dolnych z czasem zaczyna przejawiać się w postaci nieestetycznych pajączków, które z czasem przechodzą w znacznie bardziej widoczne żylaki i owrzodzenia żylne.

Powstawaniu zmian patologicznych w obrębie naczyń krwionośnych sprzyja siedzący tryb życia, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga, przebyte ciąże jak i obciążenia genetyczne – przewlekłe niewydolności naczyń żylnych w rodzinie predysponują pacjenta do schorzeń tego typu.

Skleroterapia – wskazania

  • teleangiektazje (tzw. śródskórne pajączki naczyniowe)
  • drobne żyły siateczkowe (żylaki siatkowate)
  • wenulektazje
  • przewlekłe niewydolności żylne
  • zmiany owrzodzeniowe
  • żylaki pozabiegowe

Przygotowanie do zabiegu

Konsultacja przedzabiegowa ma na celu ocenę stopnia schorzenia i zdecydowanie o możliwości przeprowadzenia zabiegu. Bezbolesne badania USG Doppler uwidacznia zmiany patologiczne i pozwala ocenić średnicę poszerzonego naczynia. Skleroterapia wymaga krótkotrwałego odstawienia niektórych leków ograniczających krzepliwość krwi (m.in. aspiryna), dlatego poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach, także tych bez recepty.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Celem skleroterapii jest wyłączenie z krążenia pękniętej żyły poprzez przekształcenie jej w tkankę łączną. Po iniekcji w żyle powstaje zakrzep, który ogranicza przepływ krwi przez światło naczynia. Z czasem zasklepiona żyła przechodzi proces zwłóknienia i zarasta.

Skleroterapię przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. Przed zabiegiem wymagane jest wykonanie wcześniej wspomnianego badania USG Doppler, oceniającego drożność układu głębokiego oraz stanu układu żylnego kończyn dolnych. Sam zabieg trwa około 30 minut.

Do żyły przy pomocy strzykawki z cienką igłą zostaje wprowadzony sklerozant – specjalny preparat obliterujący, który prowadzi do obkurczenia się ściany naczyń i pobudza miejscowy stan zapalny, w wyniku czego naczynko zamyka się i włóknieje.

W trakcie zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu takich wkłuć. Stężenie wykorzystanego preparatu zależeć będzie od stopnia skomplikowania problemu (wielkości żylaków naczyniowych).

Opatrunki uciskowe znacznie zwiększają skuteczność zabiegu, bo pozwalają na dokładniejsze zasklepienie światła żyły. Najlepiej zaopatrzyć się w rajstopy/pończochy w drugiej klasie ucisku w sklepie specjalistycznym z wyprzedzeniem (we Wrocławiu np. na ul. Św. Antoniego), i z nimi przyjść na zabieg. Wyroby w pierwszej klasie ucisku mają działanie profilaktyczne i nie zapewnią odpowiedniego stopnia nacisku.

Czy zabieg skleroterapii jest bolesny?

Podczas skleroterapii pacjent odczuwa ból na minimalnym poziomie, co możliwe jest dzięki zastosowaniu bardzo cienkich dedykowanych igieł. Poziom odczuwanego bólu jest względny i zależy od progu tolerancji pacjenta. Jeżeli obawiasz się bólu poinformuj o tym lekarza – możliwe będzie zastosowania znieczulenia miejscowego w postaci żelu z anestetykiem.

Skleroterapii poddawać mogą się także pacjenci, u których znieczulenie ogólne jest niewskazane (w przeciwieństwie do operacyjnego usuwania żylaków).

Skleroterapia – po zabiegu

Po skleroterapii nie ma prawie żadnych ograniczeń co do codziennych aktywności. Mogą wystąpić: przejściowa nadwrażliwość na ucisk, widoczne miejscowe zasinienia i niewielki obrzęk, który jest normalnym skutkiem noszenia rajstop uciskowych. Pończochy/rajstopy uciskowe należy nosić codziennie w ciągu dnia przez okres min. 14 dni po zabiegu.

Przez 1-2 godziny po zabiegu postaraj się pozostać w ruchu, unikaj długiej podróży autem itp.

Jak szybko widoczne są efekty?

Podanie preparatu zamykającego poszerzone żyły nie oznacza, że żylaki czy pajączki stają się od razu niewidoczne. Proces zasklepiania naczynia krwionośnego trwa około 3-4 tygodnie. Dopiero wtedy, wskutek braku ciśnienia krwi, zasklepione naczynie zostaje wchłonięte. Zależnie od wielkości pajączków, leczenie potrwa kilka tygodni/miesięcy.

Dobrą wiadomością jest fakt, że raz zamknięte poszerzenie żylne z reguły nie powoduje już kolejnych problemów. Skleroterapia daje trwałe efekty, jednak niestety nie ogranicza ogólnej skłonności do tworzenia się kolejnych pajączków naczyń dolnych i żylaków. Chcąc zadbać o estetyczny wygląd nóg należy wykonywać zabieg regularnie (co kilka lat), w miarę pogłębiania się problemu, kiedy pojawiają się nowe pajączki. Im mniejsze zmiany żylne podlegające leczeniu, tym większa szansa na powodzenie zabiegów.

Skleroterapia – przeciwwskazania

  • ogólny ciężki stan zdrowia
  • cukrzyca
  • zakrzepica naczyń głębokich
  • zapalenie skóry lub zakażenie w miejscu przeprowadzenia zabiegu
  • reakcje alergiczne na podawany sklerozant
  • ciąża i okres laktacji
  • wada serca oraz arytmie