Laserowe usuwanie rozstępów Wrocław – Nowa Estetyka

Powstają wskutek szybkiego przybierania na wadze, rozrastania się mięśni czy wzrostu w okresie dojrzewania, kiedy skóra zwyczajnie nie jest w stanie nadążyć i dochodzi do jej nadmiernego naciągania. Proces związany jest z upośledzeniem fibroblastów, które odpowiedzialne są za produkcję włókien kolagenowych i elastyny – te z kolei nadają skórze elastyczności, umożliwiają jej rozciąganie i powrót do stanu pierwotnego. Jednak osłabione włókna kolagenowe pękają, tworząc poszarpane wzory na skórze – z początku jasno różowe, z czasem zmieniają kolor na biały, nieco jaśniejszy niż normalny odcień skóry w tym miejscu. Kiedy dojdzie już do ich odbarwienia, proces usuwania rozstępów będzie wymagać znacznie większej liczby zabiegów. Zwykle nie jesteśmy w stanie dokładnie określić kiedy powstały, gdyż proces ten przebiega bezobjawowo, swędzenie czy świąt towarzyszą tworzeniu się rozstępów niezwykle rzadko. Najczęściej rozstępy pojawiają się na ramionach, udach, pośladkach, na brzuchu i piersiach u kobiet w ciąży. Czasem mogą być związane z predyspozycjami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Poza radością i wyczekiwaniem narodzin upragnionego potomka, ciąża to również czas zmian hormonalnych i nieuniknionego rozrostu tkanek. Wiele kobiet w ciąży zaczyna skarżyć się na przebarwienia, rozstępy, popękane naczynka na nogach czy cellulit. Nie oznacza to, że nie możesz nadal czuć się wyjątkowo kobieca i zadbana – zabiegi na brzuch po porodzie skutecznie rozprawią się z nadmiarem niechcianej tkanki tłuszczowej, ujędrnią skórę i zniwelują widoczność blizny po cesarce.
Wiele zabiegów, które nie wiążą się z wniknięciem produktów obcych do organizmu można wykonywać nawet podczas karmienia piersią – należą do nich np. laseroterapia frakcyjna.

Do najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów należy laser frakcyjny CO2, powszechnie stosowany jest do rewitalizacji i poprawy napięcia skóry. Działanie lasera opiera się na fototermolizie – zamianie energii wiązki lasera w cieplną, która podgrzewa głęboko położone komórki skóry. Laser frakcyjny skutecznie przywraca jednolity kolor skóry i jej gładką fakturę.

Usuwanie rozstępów laserem można przeprowadzać u kobiet i mężczyzn, niezależnie od przyczyn pojawienia się rozstępów. Zabieg laserem wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności, nie jest wymagana żadna specjalna pielęgnacja skóry, jedynie przez miesiąc po każdym zabiegu laserem należy unikać kontaktu miejsc objętych leczeniem z promieniowaniem UV (kąpiele słoneczne, solarium) – laser zwiększa podatność skóry na powstanie zmian pigmentacyjnych i przebarwień. Zmiany pigmentacyjne są z kolei bardzo trudne do usunięcia.

Laserowe usuwanie rozstępów – efekty

Efekty laserowe usuwania rozstępów można zauważyć nawet po pierwszej sesji laserem – pod warunkiem, że były w początkowym stadium rozwoju. W większości przypadków wymagane jest jednak wykonanie kolejnych zabiegów. Dlatego też zwlekając z leczeniem rozstępów należy mieć na uwadze, że jednocześnie obniżamy skuteczność późniejszych terapii laserem. Rezultaty zależeć będą od ogólnego napięcia i elastyczności skóry, oraz stopnia zaawansowania samych rozstępów. Im “młodsze” są rozstępy, tym łatwiej się ich pozbyć. Odstępy między kolejnymi zabiegami to 2-3 miesiące.

Przygotowanie do zabiegu

Stosowanie lasera jako metody usuwania rozstępów nie jest ograniczone wiekiem pacjenta. Przygotowanie do zabiegu to przede wszystkim ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV na 4 tygodnie przed zabiegiem – tak jak zazwyczaj przy leczeniu laserem. Jeżeli przyjmujemy doustnie antykoagulanty, leki fotouczulające, sterydy lub stosujemy kremy z retinolem, należy je odstawić co najmniej na 7 dni przed zabiegiem. Ponowne stosowanie można rozpocząć 2 tygodnie po zakończeniu procesu usuwania rozstępów.

Pielęgnacja po zabiegu

Pielęgnacja skóry w miejscu działania lasera to przede wszystkim zapobieganie kolejnym podrażnieniom skóry. Najlepiej odstawić kosmetyki z alkoholem w składzie – powodują one dodatkowe wysuszenie skóry. Nie stosuj peelingów, które powodują złuszczenie kolejnych warstw naskórka. Kosmetyki (bez alkoholu w składzie) można stosować po 24 godzinach od zabiegu. Przez miesiąc nie wolno opalać się, korzystać z łaźni parowych i sauny. Jeżeli zabiegowi laserowego usuwania rozstępów poddajemy się latem i trudno nam będzie uniknąć ekspozycji na słońce, najlepiej stosować krem z filtrem UV minimum SPF30. Po zabiegu można doświadczyć niewielkiego obrzęku i zaczerwienienia skóry – objawy te jednak nie są uciążliwe i ustępują same.

Inne metody usuwania rozstępów

Oprócz redukcji rozstępów za pomocą lasera często wykonuje się terapie łączone – oprócz zabiegów laserem frakcyjnym CO2, widoczne polepszenie kondycji skóry można uzyskać dzięki karboksyterapii czy mezoterapii osoczem bogatopłytkowym.

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • cukrzyca
  • przyjmowanie sterydów, leków fotouczulających, stosowanie kremów z retinolem, suplementacja preparatami na bazie ziół fotouczulających takich jak nagietek, dziurawiec
  • zmiany wirusowe czy infekcja w miejscu objętym działaniem lasera
  • mocna opalenizna
  • trądzik różowaty, łuszczyca
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe
  • epilepsja