Botox – Toksyna botulinowa

Botox Wrocław – Nowa Estetyka

Dla kobiety twarz jest wizytówką. Patrząc na nią możemy dowiedzieć się o jej charakterze, trybie życia, poziomie zadbania o własne zdrowie. Jednocześnie czasem chce ona ukryć niektóre rzeczy przed otoczeniem i zostawić je tylko dla siebie, jak na przykład wiek. „Nową” twarz można zdobyć w krótkim czasie przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej (jad kiełbasiany).

Zdumiewające właściwości toksyny botulinowej na co dzień nazywanej botoksem i jej wpływ na skórę zostały zauważone w 1982 roku, kiedy preparat próbowano stosować do leczenia zeza. Wtedy został zauważony jej „niepożądany” efekt w postaci wygładzenia poprzecznych zmarszczek w okolicy czoła.

Toksyna botulinowa Typu A jest tysiąckrotnie osłabioną toksyną bakterii Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej znalazła ona swoje miejsce w wygładzaniu zmarszczek poprzecznych na czole, zmarszczek między brwiami, korygowania „kurzych łapek” w kącikach zewnętrznych oczu, choć jest także stosowana w leczeniu nadpotliwości i migreny.

Na czym polega działanie botoksu?

Botox wpływa na unerwienie mięśni w taki sposób, że rozluźniają się one pod jej wpływem tracąc przekaźnictwo nerwowe uczestniczące przy ich skurczu. Wrażliwość skóry pozostaje niezmieniona, a toksyna po 3 – 9 miesiącach jest całkowicie wydalana z organizmu.

Bezoperacyjne wygładzanie zmarszczek – czy to bezpieczne?

Wygładzanie zmarszczek za pomocą botoksu to zabieg w pełni bezpieczny. Cienkie igły, którymi wykonywane są zastrzyki, nie pozostawiają śladów na skórze. Po podaniu preparatu od razu można powrócić do obowiązków.

Botox – przebieg zabiegu

Iniekcje z użyciem Botoxu są przeprowadzane tylko po konsultacji u lekarza i potwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wstrzyknięcia toksyny. Skórę przed zabiegiem odtłuszcza się antyseptykiem, natomiast przy miejscach na skórze o podwyższonej czułości podaje się anestetyk o działaniu miejscowym.

Zdjęcia przed i po

Pacjentka trafiła do gabinetu Nowa Estetyka z problemem ogólnie kiepskiej kondycji skóry twarzy. Wcześniej nie miała styczności z zabiegami medycyny estetycznej.

Podczas wywiadu medycznego nie stwierdzono obciążenia chorobami przewlekłymi ani przeciwwskazań. Wyzwanie stanowiły głębokie, utrwalone zmarszczki oraz deficyty tkankowe. Plan poprawy wyglądu twarzy rozłożony został na etapy, które zostały wykonane na przestrzeni 10 tygodni.

 1. Osocze bogatopłytkowe – 3 zabiegi w odstępach 3-tygodniowych
 2. Wolumetria policzków – preparat wypełniający Emervel Voluma
 3. Wypełnienie doliny łez preparatem Emervel Deep
 4. Wypełnienie fałdów nosowo-wargowych – Emervel Classic
przed rozpoczęciem usuwania zmarszczek
Przed rozpoczęciem leczenia
fałdy nosowo-wargowe - przed zabiegiem
Widoczne fałdy nosowo-wargowe i wgłębienie doliny łez
wypełnianie zmarszczek poprzecznych czoła, botox efekty
Wypełnienie zmarszczek poprzecznych czoła za pomocą toksyny botulinowej typu A
Wypełnienie zmarszczek poprzecznych czoła botoxem – efekty
wypełnienie doliny łez efekty
Zabieg wypełnienia doliny łez Emervel Deep
wypełnienie doliny łez - efekty
Efekty po zabiegach z zastosowaniem wypełniaczy: redukcji fałd nosowo-wargowych i wypełnienia doliny łez

 

Pacjentka opuściła gabinet Nowa Estetyka wysoce zadowolona z wykonanego leczenia. Przemianę ukoronowała konsultacja współpracującego fryzjera, zmiana fryzury i koloru włosów. Po okresie wakacyjnym zaplanowana jest także seria zabiegów laserem frakcyjnym CO2.

Zastosowania botoxu w medycynie

 • wygładzanie czoła – zmarszczek poprzecznych i “lwiej zmarszczki” między brwiami
 • bezoperacyjne wygładzanie zmarszczek mimicznych nad ustami (zmarszczki palacza)
 • wygładzanie zmarszczek nosowo-wargowych i “kurzych łapek”
 • leczenie nadpotliwości stóp, dłoni i pach
 • likwidacja dziąsłowego uśmiechu
 • leczenie bruksizmu (redukcja aktywności mięśni żwaczy)
 • leczenie nietrzymania moczu
 • leczenie migreny

Przeciwwskazania

 • ciąża, okres laktacji
 • miastenia gravis, Lambera Etona
 • słabość mięśniowa w miejscu podania
 • ostre infekcje
 • choroby skórne w miejscu podania
 • nadwrażliwość organizmu na toksynę

Po jakim czasie widoczne są efekty?

Pełne efekty wygładzenia zmarszczek po podaniu Botoxu widoczne są po ok. 2 tygodniach od zabiegu. Spłycenie zmarszczek utrzymuje się 4-7 miesięcy, po czym ciało zaczyna wytwarzać nowe połączenie nerwowe, które stopniowo zaczynają niwelować działanie toksyny. Zabieg botoksem można ponowić kiedy zauważymy jego osłabione działanie.

Pielęgnacja i zalecenia po botoksie

Zaleca się, by pacjent wstrzymywał się od nadmiernej ekspozycji na światło UV przez około 2 tygodnie po wstrzyknięciu botoksu. Z nakładaniem makijażu najlepiej poczekać do następnego dnia.

Botox – zachowanie po zabiegu

Czego nie wolno po zabiegu botoksem? Przez kilka godzin po iniekcji toksyny nie wolno schylać się, masować twarzy, wykonywać ćwiczeń fizycznych (lub innych czynności, które mogłyby spowodować samoczynne przemieszczenie się preparatu).

Botox – cena w Nowa Estetyka Wrocław: od 350 zł (wygładzenie poziomych zmarszczek na czole) do 1500 zł (leczenie nadpotliwości)

 

Decydując się na zabieg wygładzania zmarszczek twarzy w klinice Nowa Estetyka masz pewność sprawdzonych produktów medycznych i doświadczenia certyfikowanego specjalisty medycyny estetycznej. Autorska klinika dra Łukasza Bełzy cieszy się zaufaniem pacjentów z Wrocławia, Dolnego Śląska i całego kraju. W ofercie znajdą Panśtwo nie tylko zabiegi wypełniania botoksem, ale również rewitalizujące zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego, powiększanie ust oraz wypełnianie cieni i worków pod oczami.