usuwanie zmarszczek toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa Wrocław – Nowa Estetyka

Usuwanie zmarszczek, leczenie bruksizmu, usuwanie nadpotliwości

Dla kobiety twarz jest wizytówką. Patrząc na nią możemy dowiedzieć się o jej charakterze, trybie życia, poziomie zadbania o własne zdrowie. Jednocześnie czasem chce ona ukryć niektóre rzeczy przed otoczeniem i zostawić je tylko dla siebie, jak na przykład wiek. „Nową” twarz można zdobyć w krótkim czasie przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej (jad kiełbasiany).

Zdumiewające właściwości toksyny botulinowej i jej wpływ na skórę zostały zauważone w 1982 roku, kiedy preparat próbowano stosować do leczenia zeza. Wtedy został zauważony jej „niepożądany” efekt w postaci wygładzenia poprzecznych zmarszczek w okolicy czoła.

Toksyna botulinowa Typu A jest tysiąckrotnie osłabioną toksyną bakterii Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej znalazła ona swoje miejsce w wygładzaniu zmarszczek poprzecznych na czole, zmarszczek między brwiami, korygowania „kurzych łapek” w kącikach zewnętrznych oczu, choć jest także stosowana w leczeniu nadpotliwości i migreny.

Czas trwania zabiegu ok. 20 minut
Po zabiegu ograniczenie ekspozycji na słońce (14 dni)
Rekonwalescencja brak
Efekty po 2 tygodniach

Jak działa toksyna botulinowa?

Preparat czasowo ogranicza przekaźnictwo nerwowe do mięśni odpowiedzialnych za pojawienie się zmarszczek mimicznych. Wrażliwość skóry pozostaje niezmieniona, a toksyna po 3 – 9 miesiącach jest całkowicie wydalana z organizmu.

Bezpieczne usuwanie zmarszczek

Wygładzanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej to zabieg w pełni bezpieczny. Cienkie igły, którymi wykonywane są zastrzyki, nie pozostawiają śladów na skórze. Po podaniu preparatu można od razu wrócić do codziennych czynności.

Przebieg zabiegu

Iniekcje toksyny botulinowej są przeprowadzane tylko po konsultacji u lekarza i potwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwwskazań zagrażających zdrowiu. Skórę przed zabiegiem odtłuszcza się antyseptykiem, natomiast przy miejscach na skórze o podwyższonej czułości podaje się anestetyk o działaniu miejscowym.

Wskazania do zabiegów toksyną botulinową

 • wygładzanie czoła – zmarszczki poprzeczne, lwia zmarszczka – bruzda między brwiami
 • zmarszczki mimiczne nad ustami (zmarszczki palacza)
 • zmarszczki nosowo-wargowe i “kurze łapki”
 • leczenie nadpotliwości stóp, dłoni i pach
 • likwidacja dziąsłowego uśmiechu
 • leczenie bruksizmu (redukcja aktywności mięśni żwaczy)
 • nietrzymanie moczu
 • leczenie migreny

Przeciwwskazania

 • ciąża, okres laktacji
 • miastenia gravis, Lambera Etona
 • słabość mięśniowa w miejscu podania
 • ostre infekcje
 • choroby skórne w miejscu podania
 • nadwrażliwość organizmu na toksynę

Tutaj znajdziesz pełną listę przeciwwskazań.

Kiedy zobaczę efekty zabiegu toksyną botulinową?

Pełne efekty wygładzenia zmarszczek botuliną widoczne są po ok. 2 tygodniach od zabiegu. Spłycenie zmarszczek utrzymuje się 4-7 miesięcy, po czym ciało zaczyna wytwarzać nowe połączenie nerwowe, które stopniowo zaczynają niwelować działanie toksyny. Kiedy efekty przestają być satysfakcjonujące, zabieg można powtórzyć.

Pielęgnacja skóry i zalecenia po zabiegu

Zaleca się by pacjent wstrzymywał się od nadmiernej ekspozycji na światło UV przez około 2 tygodnie po wstrzyknięciu preparatu. Z nakładaniem makijażu najlepiej poczekać do następnego dnia.

Czego nie wolno po zabiegu toksyną botulinową? Przez kilka godzin po iniekcji toksyny nie wolno schylać się, masować twarzy, wykonywać ćwiczeń fizycznych (lub innych czynności, które mogłyby spowodować samoczynne przemieszczenie się preparatu).

Efekty zabiegu

Pacjentka #1 trafiła do gabinetu Nowa Estetyka z problemem ogólnie kiepskiej kondycji skóry twarzy. Wcześniej nie miała styczności z zabiegami medycyny estetycznej.

Podczas wywiadu medycznego nie stwierdzono obciążenia chorobami przewlekłymi ani przeciwwskazań. Wyzwanie stanowiły głębokie, utrwalone zmarszczki oraz deficyty tkankowe. Plan poprawy wyglądu twarzy rozłożony został na etapy, które zostały wykonane na przestrzeni 10 tygodni.

 1. Osocze bogatopłytkowe – 3 zabiegi w odstępach 3-tygodniowych
 2. Wolumetria policzków
 3. Wypełnienie doliny łez
 4. Wypełnienie fałdów nosowo-wargowych

Pacjentka #1 opuściła gabinet Nowa Estetyka wysoce zadowolona z wykonanego leczenia. Przemianę ukoronowała konsultacja współpracującego fryzjera, zmiana fryzury i koloru włosów. Po okresie wakacyjnym zaplanowana jest także seria zabiegów laserem frakcyjnym CO2.

Redukcja fałd nosowo-wargowych i doliny łez (wypełniacz), botulina na zmarszczki poprzeczne na czole

Pacjentka 1

Przed

Po

Redukcja zmarszczek na czole - toksyna botulinowa

Pacjentka 1

Przed

Po