Egzosomy ASCE+ w Nowa Estetyka Wrocław

Egzosomy ASCE+ to skuteczna metoda regeneracji skóry, redukcji zmarszczek i poprawy ogólnego wyglądu skóry. Egzosomy dostarczają skórze wielu substancji, które pomagają w regeneracji i odnowie, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga w poprawie elastyczności i jędrności skóry. Obecne w nich czynniki wzrostu i cytokiny stymulują regenerację tkanek i poprawiają kondycję skóry. Zabiegi z egzosomami pomagają również w redukcji przebarwień i blizn.

Co to są egzosomy i jaką pełnią funkcję?

Egzosomy, wytwarzane przez komórki macierzyste i komórki mezenchymalne (MSC), zawierają różne substancje, takie jak białka, czynniki wzrostu, cytokiny i elastynę, które są ważne dla zdrowia i wyglądu skóry.

Egzosomy są znacznie mniejsze od komórek – zazwyczaj ich średnica wynosi od 30 do 150 nanometrów. W porównaniu, średnica większości komórek wynosi od 10 do 30 mikrometrów, co oznacza, że egzosomy są od nich około 1000 razy mniejsze. Dzięki temu swobodnie przenikają przez różne bariery anatomiczne, takie jak błona komórkowa, i docierają do głębokich warstw skóry celem ich regeneracji.

Obecne w egzosomach czynniki wzrostu i cytokiny mają zdolność stymulowania proliferacji (namnażania) komórek. Pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz stymulują procesy angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Wskazania do zabiegu egzosomami ASCE+

  • Skóra wymagająca regeneracji i nawilżenia
  • Zmarszczki i linie mimiczne
  • Blizny
  • Przebarwienia skóry i plamy pigmentacyjne
  • Zmiany skórne
  • Wyciszenie stanów zapalnych (atopia, łuszczyca, hipermelanoza)
  • Łagodzenie trądziku

Jak wygląda zabieg z użyciem egzosomów?

Zabieg polega na podaniu na skórę egzosomów ASCE+, pozyskanych w opatentowanej technologii ExoSCRTTM ™, z komórek macierzystych róży damasceńskiej, które najbardziej przypominają ludzkie egzosomy. Podanie wykonuje lekarz na uszkodzoną skórę za pomocą np. mikronakłuwania.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg egzosomami nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i wcześniejszych zabiegach medycyny estetycznej przeprowadzonych na tym samym obszarze skóry, również jeśli dopiero planujemy kolejne zabiegi. Pozwoli to na ułożenie odpowiedniego planu leczenia, tak by kolejne zabiegi nie zniwelowały uzyskanych już efektów.

Podanie egzosomów wymaga zmycia makijażu i zdezynfekowania skóry w rejonie podania. Zabieg nie trwa długo i nie jest bolesny.

Postępowanie i pielęgnacja po zabiegu

Zabieg nie zostawia widocznych śladów po igle, jednak przez kilka godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona co jest typową reakcją organizmu.

Skóra regeneruje się szybko, pacjent może od razu powrócić do codziennych aktywności i normalnej rutyny pielęgnacyjnej. Po zabiegu należy ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV oraz stosować kremy z wysokim filtrem.

Egzosomy – efekty zabiegu

  • poprawa elastyczności i nawilżenia skóry
  • redukcja zmarszczek i linii mimicznych
  • redukcja blizn (w połączeniu z laserem ablacyjnym)
  • wygładzenie nierówności
  • poprawa i ujednolicenie kolorytu skóry, redukcja przebarwień i plam pigmentacyjnych
  • redukcja stanów zapalnych
  • zwiększenie skuteczności innych zabiegów medycyny estetycznej

Kiedy zobaczę pierwsze efekty?

Czas potrzebny na uzyskanie widocznych efektów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak ogólna kondycja skóry i stan zdrowia pacjenta, oraz stopień zaawansowania uszkodzeń, które chcemy zniwelować. Zazwyczaj efekty zabiegu egzosomami na twarz, szyję lub dekolt widoczne są już po 2-3 dniach. W przypadku bardzo głębokich zmarszczek samo działanie egzosomów może nie dać satysfakcjonujących efektów, wymagane będzie zastosowanie terapii łączonej (np. egzosomy plus laseroterapia frakcyjna).

Ile zabiegów pozwoli osiągnąć optymalne efekty?

Zabiegi egzosomami na skórę twarzy lub dekolt wykonuje się zwykle w seriach: 2-6 zabiegów co około 2 tygodnie. Liczba zabiegów będzie zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta i poziomu uszkodzeń skóry.

Możliwe jest również zastosowanie egzosomów jako zabiegu uzupełniającego po np. laseroterapii ablacyjnej, osoczu i fibrynie bogatopłytkowej. Egzosomy stosowane dodatkowo podczas innych zabiegów medycyny estetycznej przyspieszają regenerację skóry i skracają czas rekonwalescencji (który po zabiegu laserem frakcyjnym wynosi ok. 7 dni). W tym przypadku może to być zabieg jednorazowy.

Jak długo utrzymują się efekty terapii?

Czas utrzymywania się efektów po pierwszej serii zabiegów będzie zależeć od wieku i stylu życia pacjenta, diety, regularnego stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ogólnego stanu zdrowia. Efekty są jednak zwykle tymczasowe, i aby przedłużyć działanie terapii zabieg trzeba powtórzyć.

Serię utrwalającą można powtórzyć po około 6-12 miesiącach, zależnie od potrzeb.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Egzosomy ASCE+ są hipoimmunogenne i bardzo rzadko wywołuję reakcję immunologiczną organizmu. Egzosomy nie są żywą komórką i nie posiadają pamięci komórkowej, dlatego są bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Przeciwwskazania do stosowania egzosomów

Podanie egzosomów jest bezpieczne i zwykle nie powoduje alergii ani poważniejszych skutków ubocznych, jednak istnieje kilka przeciwwskazań takich jak:

  • Ciąża i karmienie piersią – ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania egzosomów u kobiet w tym okresie
  • Choroby autoimmunologiczne takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa (terapia może wpłynąć na układ immunologiczny i zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań)
  • Leczenie przeciwzakrzepowe – egzosomy mogą wpłynąć na proces krzepnięcia krwi, zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym

Potencjalne skutki uboczne i ryzyka związane z zabiegiem

Możliwe skutki uboczne podania egzosomów:

  • Reakcje alergiczne – egzosomy bardzo rzadko powodują reakcję autoimmunologiczną, jednak możliwe objawy alergii to zaczerwienienie, świąd, obrzęk, pieczenie i wysypka.
  • Niedoskonałości kosmetyczne – w niektórych przypadkach po zabiegu mogą pojawić się niepożądane zmiany skórne takie jak zaczerwienienia, wypryski.
  • Plamy pigmentacyjne – egzosomy mogą pomóc w leczeniu zaburzeń pigmentacji skóry, jednak u niektórych pacjentów mogą powodować powstawanie nowych plam pigmentacyjnych lub nasilenie istniejących. Jest to rzadki efekt uboczny, ale może się zdarzyć, szczególnie u pacjentów z wrażliwą skórą.
  • Infekcje – jeżeli nie zachowano odpowiedniej ostrożności w pielęgnacji miejsc iniekcji.