Komórki macierzyste Wrocław
Mezoterapia komórkami macierzystymi na twarz i włosy
Stanowią przełom w zakresie rewitalizacji skóry – zabiegi odmładzania z wykorzystaniem komórek macierzystych są całkowicie bezpieczne, bazują na wykorzystaniu kooperacji własnych komórek organizmu i fibryny strukturalnej S-PRF. Mezoterapia komórkami macierzystymi to jedna z najbardziej cenionych metod naturalnej regeneracji skóry komórkami macierzystymi i odwracania procesów starzenia, a same komórki macierzyste wykorzystywane są we współczesnej medycynie do leczenia wielu schorzeń krwi i chorób nowotworowych.
Jak działa mezoterapia komórkami macierzystymi?
Mezoterapia komórkami macierzystymi to autologiczny zabieg z krwi własnej pacjenta, wykorzystuje synergię działania komórek własnych z fibryną strukturalną. Skutecznie aktywuje “uśpione” komórki macierzyste, które posiadają zdolność do wielokierunkowego namnażania. Pobudzone do działania komórki macierzyste przechodzą przez fazę podziału i zastępują stare i uszkodzone komórki skóry. Ich inteligentne działanie pozwala na odbiór bodźców z otoczenia i rozpoznanie unikalnych potrzeb skóry w miejscu aplikacji.
Czas trwania zabiegu | kilkanaście minut |
Bezpieczeństwo | wysokie |
Zabieg dla pacjentek w ciąży | tak |
Efekty | widoczne od razu |
Plan leczenia | min. 2 zabiegi w odstępie 4-6 tygodni |
Przygotowanie do zabiegu | dobre nawodnienie organizmu, należy odstawić aspirynę, ibuprofen, leki z heparyną |
Fibryna PRF i S-PRF
Fibryna to trójwymiarowa struktura, w której przestrzeniach występują płytki krwi w wysokim stężeniu, czynniki wzrostu, krwinki białe (leukocyty) i komórki macierzyste. Fibryna strukturalna S-PRF (stelażowa), dzięki zdolności do tworzenia włóknika w procesie krzepnięcia, stanowi swoiste tymczasowe rusztowanie dla nowych komórek tkanki skórnej. Na włóknach fibryny S-PRF ma miejsce aktywacja uśpionych komórek macierzystych, czynników wzrostu, cytokin i leukocytów zawartych w fibrynie bogatopłytkowej.
Fibryna bogatopłytkowa PRF to koncentrat komórek macierzystych i czynników wzrostu. Podczas gdy samo osocze bogatopłytkowe jest źródłem czynników wzrostu uwalnianych zaraz po aplikacji, fibryna autologiczna uwalnia 6 czynników wzrostu jeszcze do 28 dni po aplikacji – działają więc znacznie dłużej. Zadaniem fibryny bogatopłytkowej jest stymulowanie naturalnych mechanizmów odnowy biologicznej komórek oraz wspomaganie gojenia.
Komórki macierzyste od innych komórek organizmu odróżnia zdolność do nieograniczonych podziałów, repopulacji przez całe życie człowieka i przekształcania się w inne tkanki o wyspecjalizowanej roli w organizmie. W zabiegu wykorzystuje się 2 rodzaje komórek macierzystych: hematopoetyczne (HSCs) pozyskane z krwi obwodowej oraz mezenchymalne (MSCs), które znajdują się głównie w tkance mięśniowej i skórnej, naczyniach włosowatych i mieszkach włosowych. Aktywowane komórki mezenchymalne mają właściwości antystarzeniowe, ich rola polega na podziale i przeobrażeniu w nowe linie komórkowe, które potrzebne są tkankom w złożonych procesach regeneracji.
Hematopoetyczne komórki macierzyste zawarte są w roztworze fibryny bogatopłytkowej, który uzyskujemy przez odwirowanie próbki krwi żylnej pacjenta. Aktywowane komórki HSCs różnicują się w brakujące linie komórek innych tkanek.
Jak przebiega zabieg mezoterapii komórkami macierzystymi?
W przypadku S-PRF objętość pozyskanego materiału podczas jednego zabiegu to 4ml, a I-PRF – 1ml. Czas zabiegu to odpowiednio 10 i 10 minut. Preparat aplikuje się podskórnie techniką mezoterapii.
Możliwe jest wystąpienie niewielkiego obrzęku do kilkunastu godzin po zabiegu oraz nieznacznych zasinień w miejscach iniekcji. Efekt działania liftingu komórkami macierzystymi widoczny jest od razu, a procesy regeneracyjne skóry przebiegają jeszcze przez wiele tygodni po zabiegu. Za minimum uznaje się 2 zabiegi w odstępie 4-6 tygodni. Możliwa jest większa liczba zabiegów jak również zestawów wykorzystanych podczas jednego zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu
3 dni przed zabiegiem należy wypijać co najmniej 2.5l płynów dziennie – dobre nawodnienie zwiększa objętość krwi obwodowej, fibryny i tym samym efektywność zabiegu. Przez 5 dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (m.in. aspiryna – kwas acetylosalicylowy, preparaty Gingko biloba, leki z heparyną, ibuprofen).
W dniu zabiegu należy unikać sposobności do powstania zakażenia: basenu, solarium, sauny i siłowni oraz dużego wysiłku fizycznego.
Czy zabieg komórkami macierzystymi jest bezpieczny?
Zabiegi z komórkami macierzystymi są całkowicie bezpieczne – stosuje się sterylne szklane strzykawki z medycznym certyfikatem IIB, wolne od związków chemicznych i martwych bakterii. Dzięki temu z powrotem do organizmu pacjenta trafia jedynie sama esencja składników pochodzących z jego organizmu. Komórki własne są hipoalergiczne, dobrze adaptują się w miejscu podania; nie ma ryzyka powikłań.
Wskazania
- szeroko pojęte odmładzanie komórkami macierzystymi
- zmarszczki na czole, okolice oczu, kurze łapki
- łuk jarzmowo-skroniowy
- opadające powieki górne
- zmarszczki marionetki, zmarszczki palacza i kąciki ust, linia żuchwy
- bruzdy nosowo-wargowe
- odmładzanie skóry szyi, dekoltu czy dłoni
- redukcja przebarwień
- wiotkość skóry na ramionach, piersiach, udach, brzuchu
- blizny pooperacyjne, pourazowe i potrądzikowe
- leczenie powstających ubytków tkanki – zaniki tłuszczowej tkanki podskórnej
- porost włosów
- ujędrnienie i odmłodzenie ust
Jakie są efekty działania komórek macierzystych?
Komórki macierzyste nie tylko stymulują skórę do naprawy, ale umożliwiają stopniową produkcję nowych komórek w miejscu podania – przez wydłużony okres emisji czynników wzrostu posiadają większy potencjał niż inne zabiegi osoczem bogatopłytkowym. Efektem jest kompleksowe odmłodzenie skóry, skóra jest promienna i bardziej napięta – dzięki temu możesz wyglądać młodziej!
- wygładzenie zmarszczek
- lepsze napięcie i sprężystość skóry – podnoszą się opadające policzki czy powieki
- redukcja rozstępów i cellulitu
- redukcja blizn i bruzd
- jednolity koloryt skóry, redukcja przebarwień
- cera nabiera blasku
- przywrócenie czerwieni wargowej w zabiegu na usta
Przeciwwskazania
- Infekcje i stany zapalne skóry, w tym opryszczka i trądzik, infekcja ogólnoustrojowa
- Zaburzenia układu odpornościowego (pacjenci po przeszczepach)
- Choroby autoagresywne: RZS, łuszczyca, trądzik różowaty, toczeń, choroba Hashimoto, autoimmunologiczne zapalenia naczyń
- Schorzenia krwi, schorzenia wątroby: zapalenie lub marskości wątroby
- Leczenie antykoagulantami i NLPZ
- Choroby nowotworowe – pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło 5 lat od zakończenia leczenia.
- rak podstawnokomórkowy skóry – jeżeli minęły 3 lata
- rak sutka – jeżeli minęło 7 lat
- Ciąża i okres karmienia