Toksyna botulinowa na nadpotliwość dłoni, pach i stóp

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Nadmierne pocenie się jest wyjątkowo uciążliwym problemem, często odbierającym pełną radość z życia. Aby móc sobie z nim poradzić musimy poznać przyczyny nadmiernej potliwości, oraz wyjaśnić różnicę między rodzajami gruczołów potowych występujących w naszej skórze.

Co jest przyczyną nadpotliwości?

Organizm jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem ciepła na wiele sposobów. Jego główną bronią jest emisja ciepła z powierzchni skóry. Jednak często bywa to niewystarczające, dlatego skóra zaopatrzona jest w gruczoły potowe, wydzielające cząsteczki wody oraz innych substancji na powierzchnię skóry. Skąd skóra wie, kiedy je aktywować?

Informacja o podwyższeniu temperatury ciała zostaje odebrana w ośrodku termoregulacji, znajdującym się w podwzgórzu. Następnie informacja z podwzgórza, drogą nerwów współczulnych, dociera do gruczołów potowych. Te zostają pobudzone, dzięki czemu rośnie wilgotność na naszej skórze. Powodem zwiększonej impulsacji współczulnej (pobudzającej gruczoły potowe) mogą być również silne bodźce emocjonalne, pobudzające nasz układ limbiczny.

Gruczoły wydzielania zewnętrznego odpowiedzialne za wydzielanie potu

W naszym organizmie występują dwa główne rodzaje gruczołów potowych, a mianowicie:

  • Gruczoły apkorynowe – zlokalizowane są w większości pod pachami oraz w pachwinach. Uaktywniają się one w okresie dojrzewania i są pobudzane w sytuacjach stresowych lub nacechowanych emocjonalnie. W skład wydzielanego przez nich potu wchodzi wiele substancji tłuszczowych, węglowodany oraz białka, które stają się pożywką dla bytujących na naszej skórze bakterii. Należy pamiętać, iż to nie sam pot jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, lecz produkty przemiany materii wspomnianych mikroorganizmów.
  • Gruczoły ekrynowe – zlokalizowane są prawie na całym ciele, w tym na wewnętrznej części dłoni i podeszwach stóp, i są aktywne już od samych narodzin. To one są odpowiedzialne za termoregulację naszego ciała i nadmierną potliwość, gdyż skład wydzielanego przez nich potu to w 99% woda, a resztę stanowią sole mineralne, mocznik, kwas mlekowy oraz inne.

Jak pozbyć się problemu nadpotliwości? Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Istnieje wiele skutecznych opcji leczniczych, lecz gdy antyperspirant oraz inne medyczne wyroby nie dają satysfakcjonujących rezultatów, należy sięgnąć po coś efektywniejszego.

Zabiegi toksyną botulinową (jad kiełbasiany) są powszechnie znaną i sprawdzoną metodą leczenia zmarszczek oraz ich wypełnianiu. Na czym dokładnie jednak polega działanie zastrzyków z botuliną? Preparat jest znakomicie oczyszczonym preparatem białka znanego pod nazwą toksyna botulinowa, pozyskiwanej z bakterii Clostridium Botulinum. W przypadku leczenia zmarszczek mimicznych, substancja blokuje część sygnału docierającego do mięśnia przez komórki nerwowe, przez co praca mięśnia zostaje optymalnie ograniczona tak, by nie niszczył już skóry swoją nadmierną pracą i nie pogłębiał zmarszczek mimicznych, jednocześnie zachowując zdolność twarzy do wyrażania emocji.

Schemat działania botuliny na synapsy mięśni twarzy można przenieść na synapsy gruczołów potowych i docierających do nich neuronów autonomicznych. W skutek zahamowania impulsacji z nerwów współczulnych (pobudzających), gruczoł potowy przestaje reagować na zmiany temperatury lub nasilone emocje, dzięki czemu problem nadmiernej potliwości dłoni oraz pod pachami zostaje rozwiązany. Czas działania kuracji wynosi nawet do 10 miesięcy, gdzie po tym czasie zostają wytworzone nowe połączenia nerwowe i zabieg należy powtórzyć.

Usuwania nadpotliwości toksyną botulinową – przebieg zabiegu

Przed zabiegiem zostaje przeprowadzony wywiad lekarza z pacjentem, celem dobrania optymalnej formy leczenia. Przy braku przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu.

Przed nakłuwaniem skóra zostaje znieczulona przy pomocy kremu z lidokainą. Przy pomocy bardzo cienkiej igły lekarz wprowadza niewielkie i indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta ilości roztworu toksyny botulinowej pod skórę w odstępach ok. 1 cm, równomiernie rozprowadzając preparat. Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Efekty kuracji widoczne są już po paru dniach, kiedy to pacjenci zgłaszają całkowite wyeliminowanie problemu z nadpotliwością.

Wraz z czasem formują się nowe połączenia nerwowe, co oznacza, że zabieg należy powtarzać średnio raz na 10 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz przebiegu leczenia.

dr Łukasz Bełza