Mezoterapia Dermapen – wskazania, efekty, zalecenia po zabiegu

dr n med. Łukasz Bełza
od wielu lat związany z medycyną estetyczną i ginekologią plastyczną.Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu.

Zdarza się, że do mojej kliniki trafiają pacjentki, których zdobyte z Internetu informacje na temat zabiegów mezoterapii igłowej nie do końca pokrywają się z rzeczywistością, lub są tylko częściowe. Pacjenci nierzadko przekonani są o zbawiennym działaniu laserów czy też wypełniaczy, podczas gdy nie są jednak świadomi, jak dokładnie wygląda proces gojenia, czy też, że do osiągnięcia fantastycznych efektów regeneracji skóry czasami potrzeba… cierpliwości. Mechanizm samo naprawy skóry to kwestia więcej niż jednego czy dwóch dni, a czas regeneracji uzależniony jest od indywidualnych skłonności danego organizmu do regeneracji. Krótko mówiąc, to, że u jednego pacjenta do widocznych efektów wystarczy jeden zabieg mezoterapii nie oznacza od razu, że tak samo będzie w naszym przypadku.

W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów mezoterapii z wykorzystaniem Dermapen oraz wyjaśnić, jakie kroki są niezwykle istotne, aby maksymalnie skrócić czas trwania rekonwalescencji.

Co to jest Dermapen?

Urządzenie Dermapen stworzone w Australii to najnowocześniejsze z dostępnych rozwiązań w zabiegach mezoterapii igłowej, których zadaniem jest aktywacja naturalnych mechanizmów regenerujących zachodzących w komórkach skóry. Pomimo iż to nazwa zastrzeżona urządzenia, obecnie potocznie określa się tym mianem także zabiegi przeprowadzane za pomocą innych urządzeń wzorowanych na oryginalnym produkcie, na którym pracujemy w klinice Nowa Estetyka.

Dermapen to odmiana zabiegów mezoterapii igłowej, gdzie mikro nakłucia skóry wykonuje się automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen z zestawem 12 pulsujących igieł. Dla porównania, w tradycyjnym zabiegu mezoterapii igłowej, nakłucia wykonuje się manualnie, za pomocą strzykawki z jedną bardzo cienką igłą. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikro igły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co eliminuje ryzyko uczuleń.

Frakcyjne nakłuwanie skóry DermaPenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszej sesji, natomiast po kilku zabiegach zmarszczki są widocznie spłycone. Dermapen skutecznie eliminuje także problemy z niejednolitą pigmentacją (przebarwienia cery), redukuje blizny i rozstępy.

Działanie Dermapen

W wyniku zastosowania Dermapen zainicjowania zostaje biosynteza elastyny, nowych włókien kolagenowych i macierzy międzykomórkowej, poprawia się mikro krążenie. Substancje odżywcze o działaniu regenerującym transportowane są bezpośrednio do warstwy właściwej skóry — tam gdzie są najbardziej potrzebne i gdzie ich wchłanianie będzie optymalne. Nie ma porównania między stosowaniem nawet najbardziej zaawansowanych kremów na powierzchni skóry z dostarczeniem indywidualnie skomponowanego koktajlu odżywczego od razu do głębokich warstw skóry.

Dermapen stosować można na dowolnych obszarach ciała (tak jak zresztą inne zabiegi mezoterapii) — również tam gdzie skóra jest szczególnie delikatna (wokół oczu, grzbiety dłoni).

Dermapen — efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Dermapen — zalecenia po zabiegu

Zalecenia dla pacjentek, które poddają się zabiegom Dermapen w moim gabinecie, priorytetyzują zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry oraz ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Bezpośrednio po nakłuwaniu Dermapenem skóra jest nieco opuchnięta, zaczerwieniona, z wyraźnymi, lecz niewielkimi śladami igieł i kształtu głowicy. Pojawić się mogą również siniaki, które w większości przypadków ustępują w ciągu 14 dni po zabiegu. Przez 14 dni zakazane są wizyty na basenie, w saunie i solarium.

Jaki krem po Dermapen?

Aby zniwelować nieprzyjemne efekty mikro nakłuwania, pielęgnacja po zabiegu Dermapen zakłada stosowanie kremów, których zadaniem jest nawilżenie skóry oraz ukojenie nieprzyjemnej opuchlizny i wrażliwości skóry na dotyk (jak po lekkim oparzeniu słonecznym). Pacjentom zalecam stosowanie kremów takich jak Biosense. Stosować można również żel przyspieszający znikanie siniaków (np. Heparyna żel), jeżeli takie się pojawiły. W drugiej kolejności pielęgnacja skóry po Dermapen to stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF50+.

Dermapen vs Derma Roller

Dermaroller to urządzenie powszechnie znane jako alternatywa dla profesjonalnych zabiegów z użyciem Dermapen — derma rolki można nawet stosować samodzielnie w domu. Oba te urządzenia wyposażone są w zestawy mikro igieł, które tworzą otwory w skórze, przez które aplikować można substancje aktywne. Efektem docelowym obu zabiegów jest odżywienie skóry i odmłodzenie wyglądu twarzy.

Jaka jest różnica w ich działaniu?

Różnica między tymi dwoma urządzeniami to kąt, pod jakim wykonywane się otwory. Dermapen wykonuje nakłucia pionowo, w ściśle kontrolowany sposób — wszystkie mikrouszkodzenia skóry są tymi zamierzonymi. Igły dermo rolki natomiast wchodzą w skórę pod kątem, wywołując większe, w mniejszym stopniu kontrolowane urazy. Mikro igły rozmieszczone na rolce mają ograniczoną możliwość penetracji skóry — walec nie dotrze do trudno dostępnych miejsc i załamań skóry. Głębokość nakłuć w zabiegach Dermapen to regulowany parametr urządzenia (od 0,5mm do 2,5mm) — można wykonać jednakowe mikro otwory na całej powierzchni skóry objętej terapią.

Natomiast stopień penetracji skóry przez dermo rolki jest zmienny, ponieważ zależy od zastosowanej przez operatora siły nacisku — zabieg jest więc mniej precyzyjny. Derma Rollery stosowane w zabiegach medycznych mogą wykonać nakłucia w granicach 2 mm — taka jest maksymalna długość igieł rolek stosowanych w gabinetach. Dermaroller do samodzielnego stosowania w domu to igły do 0,25 mm — odnowa komórek może więc mieć miejsce jedynie w warstwie naskórka. Przy samodzielnym stosowaniu derma rolki należy pamiętać o dezynfekcji zarówno skóry, jak i samego walca.

Głowica DermaPen to wymienna, jednorazowa końcówka z zestawem sterylnych igieł. Narzędzia Dermapen posiadają medyczne certyfikaty CE i FDA, które dopuszczają urządzenie do użytku w zabiegach medycznych; gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanych nakłuwań.

Dermapen – przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do Dermapen zakazuje poddaniu się zabiegowi przez osoby, których wywiad lekarski ujawnił

  • nowotwór skóry,
  • aktywny trądzik z ropnymi wykwitami w miejscu objętym zabiegiem,
  • infekcję skórną wirusową lub bakteryjną.

Koniecznie należy poinformować lekarza o uczuleniu lub nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład preparatu.

Dermapen w ciąży

Mikronakłuwanie frakcyjne to zabieg niewskazany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Dotyczy to zarówno mezoterapii Dermapen, jak i tradycyjnych metod mezoterapii igłowej.

Preparaty do Dermapen

Koktajle odżywcze polecane do mezoterapii mikroigłowej Dermapen zazwyczaj zawierają wysokie stężenie kwasu hialuronowego, a wśród składników aktywnych znajdują się: retinol, kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, 23 aminokwasy, koenzymy, kwasy nukleinowe, minerały. Preparaty do Dermapen zawierają ekstrakty z komórkami macierzystymi, dodatkowo wzbogacone są o czynniki wzrostu. Składniki iniekcji dobierane są indywidualnie, zależnie od potrzeb skóry pacjenta.

Komórki macierzyste zawarte w preparatach do DermaPen mają niezwykłe właściwości regeneracyjne — eliminują zmarszczki i zapobiegają ich pogłębianiu, przyczyniają się do poprawy elastyczności, nawilżenia i napięcia skóry. Czynniki wzrostu z komórek macierzystych stymulują produkcję kolagenu, elastyny i macierzy pozakomórkowej – stąd też wysoka skuteczność zabiegów mezoterapii osoczem bogatopłytkowym PRP odwirowanym z krwi własnej pacjenta.

Ampułki do Dermapen podzielić można ze względu na docelowe miejsce stosowania — przykładowo preparaty do stosowania w okolice oczu będą mieć za zadanie eliminować sińce i cienie, niwelując wrażenie zmęczonych i podkrążonych oczu.

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Bernard C. Kolster, Uwe Paasch, Osocze bogatopłytkowe (PRP). Atlas zabiegów rewitalizacji skóry, Warszawa 2019
  2. Gerhard Sattler, Britta Knoll, Ilustrowany atlas mezoterapii estetycznej. Substancje aktywne – dawkowanie – podawanie, Wyd. 1, Warszawa 2017
  3. John L Pfenninger, Grant C. Fowler, Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Urban&Partner