zabiegi na okolice oczu

Zachowaj blask spojrzenia niezależnie od wieku

Cienka i pozbawiona gruczołów łojowych skóra okolic oczu starzeje się znacznie szybciej niż inne rejony ciała. Wraz z naturalnie zmniejszającym się poziomem kolagenu w komórkach skóry, oraz dużym narażeniem na czynniki niekorzystne – np. promienie UV – skóra wokół oczu wiotczeje, pojawiają się głębokie zmarszczki boczne (tzw. kurze łapki).

Jak powstają cienie i worki pod oczami?

Sine, zapadnięte cienie pod oczami są potęgowane przez ubogą dietę, odwodnienie skóry, palenie papierosów, niedosypianie i życie w ciągłym stresie. Na powstawanie worków i cieni pod oczami wpływa także genetyka – cienka skóra obraz budowa okolic oka jest w dużej mierze dziedziczona. Nie bez znaczenia pozostaje sama budowa czaszki – w przypadku głęboko osadzonych oczu wklęsłe cienie pod oczami będą jeszcze bardziej widoczne.

Najczęstsze problemy okolic oczu pojawiające się wraz z postępującymi procesami starzenia:

  • Worki tłuszczowe pod oczami
  • Opadające powieki górne
  • Zmarszczki wokół oczu, zmarszczki boczne
  • Zagłębienia i cienie pod oczami
  • Zagłębienia doliny łez
  • Obrzęki

O okolice oczu trzeba należycie dbać, chronić przed promieniowaniem słonecznym, delikatnie ale dokładnie usuwać makijaż i regularnie się wysypiać. Zabiegi medycyny estetycznej pomagają z kolei spowolnić postępujące efekty procesów fotostarzenia i utrzymać skórę okolic oczu w ogólnej dobrej kondycji.

Korekta opadających powiek

Kolagen odpowiada za utrzymanie napięcia w skórze. Powstające wraz z wiekiem ubytki kolagenu oraz siła grawitacyjna powodują naturalne opadanie górnych powiek. Do spychania brwi i powiek w dół przyczynia się również coraz wiotka skóra na czole i mniejsza siła mięśni odpowiedzialnych za poruszanie powiekami.

Do zabiegów umożliwiających delikatne uniesienie powiek górnych należy m.in. ostrzykiwanie botoxem (toksyna botulinowa). Z kolei ablacyjny laser frakcyjny CO2 pozwala zahamować postępującą utratę kolagenu, dając delikatny efekt bezoperacyjnego liftingu powiek. Do skutecznego obkurczania skóry powiek wykorzystuje się plazmowe urządzenie Plasmage. Zabieg Plasmage można wykonać w znieczuleniu miejscowym, nie pozostawia on blizn. Efekt działania urządzenia w postaci obkurczenia skóry w znacznym stopniu widoczny jest od razu po zabiegu.

Opadającymi powiekami najlepiej zająć się jak najwcześniej – regenerujący zabieg na powieki pomoże powstrzymać nasilenie się problemu do tego stopnia, kiedy nadmiar skóry ograniczać będzie pole widzenia. Fałdy skórne usuwa się chirurgicznie – zabieg blefaroplastyki (operacyjnej plastyki powiek) przeprowadzany jest w znieczuleniu, wiąże się z założeniem szwów i pozostawia mało widoczne blizny. Podczas operacyjnej korekty powiek można także zająć się usunięciem przepuklin tłuszczowych.

Zmarszczki boczne wokół oczu – tzw. kurze łapki

Kurze łapki wokół oczu powstają wskutek naturalnej pracy mięśni mimicznych podczas śmiania się i mrużenia oczu – dlatego tak trudno jest ich uniknąć. Wraz ze starzeniem maleje elastyczność skóry i zmarszczki boczne oczu utrwalają się. Jednak pojawienie się pierwszych “kurzych łapek” w dużej mierze zależy od predyspozycji indywidualnych. Należą do nich dbałość o systematyczną pielęgnację skóry okolic oczu i jej odpowiednie nawilżenie, długotrwała ekspozycja twarzy na promienie UV, stopień ekspresji oraz ogólnie tryb życia.

Na pierwsze, płytkie zmarszczki mimiczne dookoła oczu stosuje się toksynę botulinową – tymczasowo blokuje ona przekaźnictwo nerwowe do mięśni mimicznych i tym samym opóźnia pogłębianie się zmarszczek. Botox to skuteczna profilaktyka anti-aging dla osób w wieku 25-30.

Na głębsze zmarszczki wokół oczu skuteczne są zabiegi regenerujące laserem frakcyjnym CO2. Laser frakcyjny działa długofalowo – stymuluje komórki do zwiększonej produkcji kolagenu i tym samym poprawia się sprężystość skóry.

Korekta doliny łez

Określane mianem “doliny łez” zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka, ukośnie po policzku, powstaje wskutek zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. Zapadnięcie w skórze potęguje ciągłe zmęczenie i niedosypianie. Medycyna estetyczna daje możliwość wypełnienia doliny łez dzięki zastrzykom z kwasu hialuronowego. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu i utrzymuje się średnio 12 miesięcy. Jest to świetna alternatywa dla zabiegu wypełniania doliny łez za pomocą własnego tłuszczu (lipofilling), który jest bardziej inwazyjny i nierzadko wymaga dwóch zabiegów.

Obrzęk powiek dolnych

Obrzęki pod oczami powstają głównie wskutek niewielkich lokalnych problemów z mikrokrążeniem. Mezoterapia igłowa z podaniem preparatów odżywczych pozwala usprawnić mikrokrążenie w miejscu zastrzyków i tym samym zmniejszyć obrzęk.

Redukcja cieni pod oczami

Nieestetyczne cienie pod oczami nadają twarzy smutnego wyrazu, wydaje się, że jesteśmy ciągle zmęczeni – w wielu przypadkach rozwiązaniem problemu jest odpowiednia dawka snu oraz krem na poprawę mikrokrążenia w skórze. U niektórych pacjentów jednak cienie pod oczami to nie oznaka niewyspania, ale skutek utraty (zapadnięcia się) tkanki tłuszczowej.

Utrata objętości skóry w tej okolicy oka prowadzi do powstania efektu cienia. Problem staje się jeszcze bardziej zauważalny gdy spod cienkiej warstwy wiotkiej skóry prześwitują naczynka włosowate o sinym odcieniu. Na usuwanie cieni pod oczami najczęściej stosuje się zabiegi laserem frakcyjnym CO2. Ich celem jest zwiększenie gęstości skóry – staje się ona grubsza i tym samym zastępuje ubytki w podskórnej tkance tłuszczowej.

dr Łukasz Bełza

11, Listopad, 2017