Opadające powieki – przyczyny i sposoby leczenia

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Delikatna skóra wokół oczu to rejon twarzy gdzie najszybciej widać upływ czasu i efekty fotostarzenia. Zazwyczaj opadające powieki to nie jedyny problem okolic oczu u osób w średnim wieku. Towarzyszą im zmarszczki pod oczami, utrzymujące się “poduszeczki”  tłuszczowe pod oczami (przepukliny tłuszczowe), kurze łapki i przebarwienia. Te wszystkie defekty dodają lat, twarz wygląda na bardziej zmęczoną i smutną, wyglądamy na przepracowanych. Specyficzna budowa anatomiczna oczodołów i głęboko osadzone oczy potęgują wygląd zmęczonej twarzy.

Opadające powieki – przyczyny

Opadające powieki najczęściej spowodowane są utratą jędrności skóry wokół oczu – wiotka skóra poddaje się grawitacji i zaczyna opadać. Opadnięte powieki może powodować również nadmiar samej skóry w okolicach górnej powieki lub przerost tkanki tłuszczowej poniżej łuku brwiowego. 

Zabiegi na opadające powieki i wiotką skórę

Nieinwazyjny lifting powiek górnych wykonuję za pomocą generatora mikrowiązek plazmy lub lasera frakcyjnego CO2. Obie metody dają minimalną inwazyjność. Nie ma potrzeby zakładania szwów i noszenia opatrunku. Przy minimalnym okresie rekonwalescencji możliwe jest przywrócenie pierwotnego anatomicznego kształtu powiek. 

Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa na ukłucia, więc oba zabiegi poprzedza znieczulenie miejscowe (krem, wymaga 30-45 minut oczekiwania). Można połączyć oba zabiegi w trakcie jednej sesji zależnie od potrzeb pacjenta – zabieg plazmą na powieki górne oraz odmładzanie skóry pod oczami za pomocą lasera frakcyjnego.

Laser frakcyjny na powieki 

Zarówno zabiegi plazmą jak i laserem frakcyjnym działają bardzo precyzyjnie. Laseroterapia frakcyjna skutecznie radzi sobie z takimi zmianami skórnymi jak przebarwienia i plamy, zmarszczki mimiczne, poszerzone pory, blizny o różnym podłożu. Stosowany jest również do redukcji cieni i sińców pod oczami (wypełnienie doliny łez). Laser jest więc wskazany kiedy, oprócz wiotkiej skóry powiek, pacjent chce usunąć zmiany pigmentacyjne lub osiągnąć ogólny efekt liftingu twarzy. 

Plasmage na opadające powieki 

Podobnie jak w przypadku zabiegów laserem, pod wpływem ciepła dochodzi do miejscowego, kontrolowanego uszkodzenia komórek skóry. Tkanka okalająca pozostaje nienaruszona, i to tam rozpoczyna się proces przebudowy, powstają nowy kolagen i elastyna. 

Mikrowiązka plazmy działa jedynie na powierzchni naskórka, gdzie powstają punkty sublimacji (odparowania) wody z komórek, widoczne po zabiegu jako strupki. W ten sposób dochodzi do obkurczenia skóry i tym samym podniesienia powiekiten efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu

Urządzenie posiada kilka trybów – od pojedynczego “nakłucia” do wielokrotnych. Moc działania głowicy dobieram indywidualnie, zależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, na którym się skupiamy.  
Zabieg plazmą można rozszerzyć na całą okolicę oka (usuwanie kurzych łapek, wygładzenie zmarszczek na dolnej powiece) lub objąć leczeniem dolne partie twarzy (usuwanie zmarszczek palacza, bruzd nosowo-wargowych).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegów plazmą na powieki są: ciąża i okres karmienia, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby nowotworowe, schorzenia kardiologiczne, infekcja w miejscu zabiegu. Terapia retinoidami – od ostatniej dawki powinno minąć co najmniej 6 msc. Suplementy diety z ziołami o działaniu światłouczulającym należy odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem. 

Zabiegów plazmą nie wykonuje się u pacjentów z rozrusznikiem serca. Podczas zabiegu dochodzi do przepływu niewielkiego napięcia elektrycznego przez ciało, co mogłoby wpłynąć na pracę urządzenia.

Plazma na powieki – efekty

Wiązka plazmy obkurcza skórę, tym samym unosi się górna powieka i oko wydaje się większe. Podniesienie kącików sprawia, że spojrzenie nie jest już tak zmęczone i twarz ogólnie wygląda na młodszą. “Ubocznym” efektem działania plazmy jest również delikatne spłycenie zmarszczek mimicznych w miejscu zastosowania generatora. 

Do osiągnięcia optymalnych efektów zazwyczaj potrzeba 1-3 zabiegów. Pierwsze obkurczenie skóry widać już po pierwszym zabiegu, jednak by ocenić faktyczne efekty zabiegu należy poczekać ok. 2 tygodnie. Stan skóry powiek powróci już wtedy do normy, bez opuchlizny i strupków. 
Pełna przebudowa skóry trwa nawet 3 do 5 miesięcy i jest kwestią indywidualną. Dopiero wtedy ocenić można finalne efekty zabiegów, zarówno za pomocą lasera CO2 jak i plazmy. Po zabiegu plazmą efekt ujędrnionej skóry i podniesionych powiek utrzymuje się 2-4 lata. 

Choć obie metody, plazma i laser frakcyjny, uznaje się za najlepsze alternatywy dla blefaroplastyki (chirurgiczna korekta powiek), to należy mieć na uwadze, że w przypadku znacznego nadmiaru tkanki na górnej powiece samo obkurczenie skóry może nie dać satysfakcjonujących efektów i skuteczny będzie jedynie zabieg chirurgii powiek. Również kurczliwość kolagenu (indywidualne predyspozycje pacjenta) decyduje o tym, jak bardzo powieki się “podniosą”.

Możliwe do osiągnięcia efekty oceniam podczas pierwszej wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Pielęgnacja po zabiegu usuwania opadniętych powiek

Twarz należy przemywać delikatnym kosmetykiem myjącym,zaleca się stosowanie maści cynkowej  aż do odpadnięcia strupków.
Przez 3 miesiące po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV oraz stosować kremy z wysokim filtrem, min. SPF 50. 

Plazma na powieki – powikłania

Obrzęk utrzymujący się 3-4 dni, zaczerwienienie – mogą przechodzić również na powieki dolne. Ze względu na opuchliznę może wystąpić nadwrażliwość na dotyk. Powieki przybierają brązowy odcień, w miejscu styku plazmy i naskórka powstają strupki, których nie wolno zdrapywać – muszą odpaść same. Zwykle trwa to około tygodnia, choć zdarza się, że ich pozostałości widać do 14 dni po zabiegu. Przez cały czas rekonwalescencji pacjent nie jest niczym ograniczony w codziennych czynnościach. Po zabiegu nie zakłada się opatrunków, więc powieki pozostają w pełni ruchome. Zazwyczaj makijaż wystarcza by ukryć ślady po działaniu generatora plazmy. 

Do długotrwałych powikłań po obkurczaniu skóry za pomocą plazmy należą przebarwienia, zwłóknienia lub blizny. Do ich pojawienia przyczynia się nieprawidłowo wykonany zabieg lub niedostosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych, np. próby przyspieszania odpadnięcia strupków lub wystawienie się na promieniowanie UV.  Lekarz “dziurkuje” skórę za pomocą urządzenia z plazmą manualnie, wobec czego szalenie ważna jest precyzja i wykonanie zabiegu na odpowiedniej głębokości skóry, tak by pojawiły się efekty, ale zabieg pozostał bezpieczny.