Worki i cienie pod oczami – skuteczne i nieinwazyjne zabiegi estetyczne

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Problem określany przez pacjentów jako podkrążone oczy to właściwie szereg objawów spowodowanych obniżeniem jakości skóry i mikrokrążenia poniżej powieki dolnej: 

  • worki pod oczami wypełnione płynem
  • poduszki i opuchlizna pod oczami
  • obrzęki 
  • podkowy pod oczami
  • sińce i cienie pod oczami
  • “dolina łez” – zapadnięte okolice pod powieką dolną

Podkrążone oczy dodają lat, twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Problem nie zna ograniczeń wieku czy płci, dlatego o skórę okolic oczu warto zadbać już po 25 roku życia. 

Cienie pod oczami – przyczyny 

W przypadku cieni pod oczami mówić można o zmianach naczyniowych i pigmentacyjnych. Cienie naczyniowe spowodowane są przez naczynia włosowate, tzw. naczynka, prześwitujące spod zbyt cienkiej skóry właściwej. Z reguły jest to uwarunkowane genetycznie. Działanie zabiegów polega wtedy na regeneracji i odżywieniu skóry – gęsta i napięta skóra zakryje naczynka. Dodatkowym efektem będzie redukcja zmarszczek mimicznych wokół oczu. 

Zmiany pigmentacyjne oznaczają natomiast nagromadzenie się barwnika w rejonie dolnych powiek. Redukcja cieni możliwa jest wtedy głównie dzięki zabiegom laserem o działaniu rozjaśniającym skórę. 
Cienie pod oczami mogą być też rezultatem naturalnego starzenia się skóry. Ta wokół oczu może być prawie dwukrotnie cieńsza niż skóra innych partii twarzy, stąd przedwczesne starzenie, pierwszy zmarszczki pod oczami w młodym wieku, wiotka skóra i prześwitujące naczynia krwionośne. Wiotka skóra pod oczami, postępowe zanikanie poduszeczki tłuszczowej i zanikanie kości oczodołu szybko prowadzą do problemu podkrążonych i zmęczonych oczu. 

Problem ma też często podłoże genetyczne – ze względu na głęboko osadzone oczy i cieńszą tkankę tłuszczową w okolicy oczu, zasinienia pod oczami spotyka się również u dzieci i młodzieży – osób, które nie mają jeszcze nawet utrwalonych zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy. Cienie pod oczami wpisane są w ich typ urody. 

Nie bez znaczenia pozostaje też nasz styl życia – mamy wpływ na wiele czynników, sprzyjających pojawianiu się cieni i zapadnięć pod oczami. Ciągłe zmęczenie i długotrwałe niedobory snu, stres, niskowartościowa dieta i brak odpowiedniego nawodnienie organizmu, palenie i alkohol – to wszystko sprzyja problemom skóry wokół oczu. 

Usuwanie cieni pod oczami – zabiegi 

Medycyna estetyczna oferuje kilka zabiegów korekty cieni pod oczami. Nieinwazyjne zabiegi niwelujące sińce i cienie pod oczami to m.in. mezoterapia igłowa, fibryna bogatopłytkowa, karboksyterapia, zabiegi laserem oraz iniekcje wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Metoda dobierana jest indywidualnie pod kątem przyczyn problemu. Plan skutecznego usuwania cieni pod oczami i ogólnej poprawy jakości skóry może opierać się na kilku rodzajach zabiegów. Ze względu na złożoność problemu leczenie trwa co najmniej kilka tygodni. 

Worki pod oczami – przyczyny 

Worki pod oczami wypełnione płynem spowodowane przez m.in. zastój limfy nie są łatwe do zakrycia kryjącym makijażem. Objawy mogą być na tyle silne, że nawet odpowiednia dawka snu nie przynosi poprawy. Obrzęk sprzyja też uciskowi na naczynia krwionośne, pogarsza się mikrokrążenie a więc i ogólny stan skóry, zataczając koło. Zastój limfy może powodować również opuchlizny powiek górnych. 

Często worki pod oczami pojawiają się z wiekiem – starzejąca się skóra pod oczami, której brakuje kolagenu i elastyny, wiotczeje i poddaje się sile grawitacji. Pod oczami powstają woreczki, które wypełnia zsuwająca się tkanka tłuszczowa, tworząc tzw. poduszeczki tłuszczowe. W procesach starzenia spada też napięcie mięśni okrężnych oka i mikrokrążenie – co przyczynia się do pogłębiania problemu.  

Pod dolnymi powiekami gromadzić może się również nadmiar wody, dając taki podobny efekt opuchniętych oczu. 

Trwałe worki pod oczami to nie tylko defekt estetyczny, mogą też świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem (choroby nerek, wątroby, nadczynność  tarczycy). Warto więc w pierwszej kolejności wykluczyć chorobę jako przyczynę opuchlizny oczu. 

Usuwanie worków pod oczami – zabiegi

Nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej na niewielkie worki pod oczami to głównie karboksyterapia i laseroterapia frakcyjna. 

Karboksyterapia na worki pod oczami

Terapia dwutlenkiem węgla (karboksyterapia) polega na precyzyjnym wprowadzeniu śródskórnie czystego CO2. Zabieg może być mało komfortowy, ale nie jest bolesny. Karboksyterapia usprawnia mikrokrążenie i metabolizm – dotleniona i odżywiona skóra ma lepszą zdolność odprowadzania zalegających zastojów limfy (drenaż limfatyczny), złogów tkanki tłuszczowej (redukcja poduszeczek tłuszczowych) i nagromadzonej wody.

Karboksyterapia skutecznie redukuje worki i opuchliznę pod oczami, stymuluje też produkcję nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra jest bardziej napięta i elastyczna (redukcja zmarszczek), nabiera jednolitego kolorytu (redukcja cieni). 

Laser frakcyjny CO2 na worki pod oczami

Jeżeli poduszki tłuszczowe są niewielkie, satysfakcjonujące efekty daje również terapia laserem frakcyjnym o działaniu rozjaśniającym i odmładzającym skórę. Wiązka lasera ma za zadanie dokonać mikrouszkodzeń komórek skóry – oczywiście w kontrolowany sposób. Zabieg laserem stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny, poprawia gęstość i napięcie skóry. Leczenie laserem jest również procesem wieloetapowym – zabiegi należy powtarzać w seriach. 

Blefaroplastyka powiek dolnych

Bardziej inwazyjną metodą usuwania worków pod oczami dającą trwałe efekty jest blefaroplastyka powiek dolnych. To zabieg chirurgii plastycznej polegający na wycięciu nadmiaru skóry (opcjonalnie) wraz z zalegającą podskórną tkanką tłuszczową (przepukliny tłuszczowe). Blepharoplastyka wykonywana jest za pomocą cięcia skalpelem. Zabieg wymaga dłuższej rekonwalescencji aniżeli zabiegi nieinwazyjne (okres kilku tygodni). Blefaroplastyka powiek dolnych nie redukuje cieni pod oczami, wskazaniem do zabiegu są jedynie problemy wynikające ze zwiększonej objętości tkanek na powiece dolnej lub górnej. 

Mezoterapia na cienie i sińce pod oczami 

Mezoterapia to kompleksowa metoda odmładzania skóry wokół oczu, adresuje wiele problemów takich jak: cienie i worki pod oczami, obrzęki, wiotka skóra i drobne zmarszczki, np. kurze łapki, zależnie od substancji aktywnych podanych podczas zabiegu. W mezoterapii najczęściej stosuje się krzemionkę organiczną, preparaty multiwitaminowe i osocze bogatopłytkowe.

Mezoterapia igłowa stymuluje metabolizm komórek, przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg przywraca również jednolity koloryt skóry, pomaga zredukować cienie i sińce pod oczami.

Mezoterapia pomija naturalną barierę naskórka – preparat odżywczy trafia bezpośrednio do komórek skóry właściwej, gdzie jego działanie jest najbardziej pożądane. Dlatego też iniekcje dają lepsze efekty leczenia w porównaniu z kosmetykami do stosowania pod oczy. Seria mezoterapii pod oczy to zazwyczaj 3-4 zabiegi co 2 tygodnie. 

Kwas hialuronowy na dolinę łez 

Wskazaniem do iniekcji wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest dolina łez – zapadnięcie tkanek miękkich biegnące od wewnętrznego kącika oka w kierunku kości jarzmowej. Hialuron silnie wiąże cząsteczki wody, dając efekt silnego nawilżenia wiotkiej skóry. Iniekcja wypełniacza naturalnie dodaje też objętości w miejscach ubytku tkanki – stąd pierwsze efekty widać od razu po zabiegu. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze, dlatego umiejętnie zdeponowany preparat nie powoduje reakcji uczuleniowych. Efekty działania kwasu hialuronowego pod oczy to lepsze nawilżenie skóry, korekta cieni i wypełnienie zmarszczek. 

Preparaty dedykowane zabiegom wokół oczu posiadają odpowiednią gęstość i usieciowienie cząsteczek kwasu hialuronowego – nawet tych nie podaje się jednak bezpośrednio pod dolną linię rzęs. (Dowiedz się, czemu nie powinno podawać się kwasu hialuronowego bezpośrednio pod oczy.) Cienka skóra pod dolną powieką sprzyja niekontrolowanemu przemieszczaniu preparatu i może przynieść efekt inny od zamierzonego w postaci dodatkowych zgrubień i poduszek pod oczami. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja celem zakwalifikowania do zabiegu – w niektórych przypadkach wypełnienie doliny łez za pomocą kwasu hialuronowego nie będzie możliwe.

Czas rekonwalescencji po zabiegu kwasem hialuronowym pod oczy to zwykle 7-14 dni. Po tym czasie ma miejsce wizyta kontrolna i finalna ocena efektów zabiegu. Pomimo że produkty na bazie hialuronu są generalnie dobrze tolerowane przez ludzki organizm, po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń i odpowiednio zadbać o skórę. Okłady chłodzące nałożone zaraz po zabiegu pomagają zapobiegać opuchliźnie. Przez kilka dni nie wolno naciągać i uciskać skóry pod oczami. Przez 14 dni najlepiej unikać ekspozycji na skrajne temperatury i intensywnego wysiłku fizycznego – oba czynniki sprzyjają przemieszczaniu preparatu.