Mezoterapia pod oczy – przebieg zabiegu, efekty i przeciwwskazania

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Przy intensywnej mimice twarzy pierwsze zmarszczki wokół oczu potrafią pojawić się stosunkowo wcześnie, już u dwudziestoparolatków. Skóra w tej partii twarzy jest wyjątkowo cienka i delikatna, częściowo dlatego, że pozbawiona tkanki tłuszczowej, która zapewnia dodatkową objętość i “wypycha” ewentualne załamania. Niektórzy pacjenci skarżą się na przesuszenie i skłonność skóry pod oczami do uczuleń, częste są również problemy z przebarwieniami – jednak są to problemy o innym podłożu niż fotostarzenie skóry. 

Efektywna pielęgnacja tego rejonu twarzy powinna bazować na kosmetykach dedykowanych do nawilżenia skóry pod oczami, należy też unikać niepotrzebnego naciągania i pocierania skóry, np. przy demakijażu, bo to dodatkowo przyspiesza przedwczesne starzenie się skóry.
Popularnym zabiegiem na tę partię ciała jest mezoterapia – dobrze radzi sobie ze zwiotczałą skórą i niewielkimi zmarszczkami.  

Jak działa mezoterapia igłowa? 

Mezoterapia igłowa pod oczy to właściwie kilka rodzajów zabiegów: 

Techniki iniekcji preparatów, jakie wykorzystuję w gabinecie, to indywidualne nakłucia bardzo cienką igłą lub zabieg głowicą do mezoterapii. 
Składniki aktywne i substancje nawilżające wprowadza się bezpośrednio do głębokich warstw skóry, omijając naturalną barierę jaką jest naskórek. Na taką głębokość zwykłe kosmetyki już nie docierają, dlatego zabiegi mezoterapii w krótkim czasie dają lepsze efekty niż nawet codzienna i regularna pielęgnacja. Koktajle do mezoterapii zawierają składniki o działaniu regenerującym i rewitalizującym – np. kwas hialuronowy, argirelina (działanie przeciwzmarszczkowe), pantenol, witaminy C, E i F, minerały (takie jak chlorek magnezu i wapnia, siarczan cynku i miedzi). Odpowiednio dobrany mezokoktajl odmładzający odpowiada indywidualnym potrzebom skóry.

Powstałe w skutek nakłuć urazy stanowią również naturalny stymulant dla regeneracji komórek naskórka i skóry właściwej. Nakłucia poprawiają krążenie krwi i metabolizm komórkowy, dzięki czemu w skórze pod oczami gromadzi się mniej płynów ustrojowych i obrzęki pod oczami nie są już tak widoczne. 

Po zakończeniu serii zabiegów skóra wokół oczu jest zauważalnie ujędrniona i bardziej napięta, znikają płytkie zmarszczki a głębsze załamania zostają spłycone. Utrwalone zmarszczki będą jednak wymagać dodatkowego działania wypełniaczem. Mezoterapia rozjaśnia również przebarwienia skórne.

Mezoterapia okolic oczu – wskazania

Zabieg wskazany jest już przy pierwszych oznakach starzenia skóry wokół oczu, dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Lista wskazań obejmuje problemy takie jak: 

  • cienie i sińce pod oczami
  • wiotkość skóry 
  • zmarszczki na powiece dolnej i kurze łapki 
  • częste opuchlizny i worki pod oczami 
  • cienka skóra wokół oczu ze skłonnościami do przesuszania czy problemami z pigmentacją
  • dolina łez – ubytki tkanki w obrębie oczodołu, w kierunku zewnętrznej części policzka, tak jak spływają łzy

W przypadku opadającej powieki górnej i opadających kącików oczu znacznie skuteczniejsze będą zabiegi laserem frakcyjnym i zabiegi plazmą – oba mają działanie obkurczające, podnoszą wiotką skórę przez co oko wydaje się bardziej “otwarte”. 

Ocena organoleptyczna stanu skóry przy pierwszej konsultacji może ujawnić dodatkowe problemy, których pacjent nie był świadom. Często dobiera się bardziej kompleksowe leczenie wiązane, np. kwas hialuronowy na redukcję zapadnięcia doliny łez i bardziej naturalny zabieg anti-aging: mezoterapię osoczem, fibryną albo komórkami macierzystymi celem poprawy ogólnego stanu skóry w tej partii twarzy. 

Mezoterapia igłowa oczu – efekty 

Najbardziej pożądanym efektem mezoterapii jest oczywiście wygładzenie zmarszczek wokół oczu i redukcja oznak starzenia. Do pozostałych efektów mezoterapii należą też: 

  • Intensywne nawilżenie skóry
  • Ochrona antyoksydacyjna – składniki mezokoktajli wspomadają walkę z wolnymi rodnikami
  • Pobudzenie skóry do intensywnej regeneracji komórek
  • Uelastycznienie skóry
  • Poprawa mikrokrążenia 
  • Redukcja zasinień i worków pod oczami
  • Redukcja przebarwień i rozjaśnienie skóry 

Jak często trzeba zabiegi powtarzać? 

W przypadku mezoterapii pod oczy pełen cykl leczenia to zwykle 3-4 zabiegi w 2- lub 4-tygodniowych odstępach, zależnie od wyjściowego stanu skóry i rodzaju mezoterapii. Co 2-3 miesiące należy wykonać zabieg podtrzymujący. Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu pozwoli przedłużyć utrzymanie efektów samej mezoterapii i zabiegów nie będzie trzeba powtarzać tak często.  

Mezoterapia pod oczy – przeciwwskazania 

  • uczulenie na składnik preparatu – nie dotyczy mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową i komórkami macierzystymi, gdzie wstrzykiwany produkt pochodzi z krwi pacjenta
  • niewyrównana cukrzyca I i II typu 
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • miejscowe stany zapalne i infekcje w rejonie gdzie wykonujemy mezoterapię, zmiany rumieniowe – iniekcje mogą spowodować zaostrzenie objawów 
  • leki przeciwkrzepliwe i rozrzedzające krew – jeżeli to możliwe, ale tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym, leki należy odstawić na około 7 dni przed zabiegiem (takie działanie ma również aspiryna – nie wolno jej zażywać 4 dni przed zabiegiem)
  • choroby autoimmunologiczne i nowotwory 

Mezoterapia pod oczy – powikłania i skutki uboczne

Opuchlizna może utrzymywać się przez kilka godzin, znacznie rzadziej mamy do czynienia z zasinieniem, które z kolei ustępuje do 14 dni po zabiegu. 

dr Łukasz Bełza