Usuwanie zmarszczek za pomocą wypełniaczy, mezoterapii i Dermapen

dr n med. Łukasz Bełza
od wielu lat związany z medycyną estetyczną i ginekologią plastyczną.Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu.

Słyszeliśmy o niej wiele razy, najczęściej przy temacie usuwania zmarszczek. Toksyna botulinowa, wytwarzana jest przez bakterie o nazwie Clostridium botulinum i znalazła swoje powszechne zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie stosowana jest w terapii bezpiecznego usuwania zmarszczek.

Toksyna botulinowa (botox)

„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.”

Paracelsus

Pomimo że o botoksie mówimy jak o toksynie, przyjmowanie jej w odpowiednich dawkach jest dla nas całkowicie bezpieczne. Do zabiegu dobierana jest dokładnie określona dawka, indywidualna dla każdego pacjenta.

Toksyna botulinowa redukuje zmarszczki mimiczne, wywołane przez skurcze mięśni. Łagodzi napięcie mięśniowe, blokując część przesyłanego przez neuron sygnału do mięśnia, dzięki czemu skóra po paru tygodniach wygląda młodo i jędrnie. Stosować ją można profilaktycznie u osób młodych z silną mimiką twarzy, co w przyszłości będzie zapobiegać tworzeniu się zmarszczek głębokich. W przypadku usuwania zmarszczek głębokich u osób starszych, oprócz zabiegu z wykorzystaniem botoxu, zaleca się również wypełnienie bruzd i nierówności skóry kwasem hialuronowym.

Zastrzyki z botoxu eliminują „lwie zmarszczki”, czyli pionowe zmarszczki w okolicy czoła spowodowane nadmiernym napięciem mięśnia marszczącego brwi (łac. Corrugator supercilii), „kurze łapki” podczas leczenia których ostrzykujemy mięsień okrężny oka, wygładza zmarszczki palacza, unosi opadnięte kąciki ust, wygładza zmarszczki poprzeczne czoła. Dla osiągnięcia optymalnych efektów zastrzyków z botoxu ważna jest jest również kondycja, w jakiej znajduje się skóra twarzy. Na jędrnej i dobrze nawilżonej skórze efekty wygładzania będą utrzymywały się znacznie dłużej niż na cienkiej i suchej.

Toksyna botulinowa a leczenie potu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, toksyna botulinowa blokuje przesyłanie sygnału przez neuron do mięśnia. Jak więc ten schemat działania wpływa na leczenie potu? Otóż botox blokuje przesyłanie sygnału przez neurony hamując wydzielanie acetylocholiny przez błonę presynaptyczną neuronu do przestrzeni synaptycznej. Oznacza to utratę możliwości komunikacji między neuronem a komórką mięśniową lub gruczołem potu. W leczeniu zmarszczek oznacza to zmniejszenie napięcia tonicznego mięśnia, natomiast w leczeniu potu oznacza inhibicję części gruczołów potowych na nakłuwanym obszarze. Wynikiem tego jest zmniejszona potliwość oraz wolność od naprzykrzającego się nieprzyjemnego zapachu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg może być wykonany jedynie przez wykwalifikowanego lekarza, gdyż wiedza i precyzja podawania leku są kluczowe dla prawidłowej terapii. Po wstępnym wywiadzie i przy braku przeciwwskazań, przystępuje się do zabiegu. Lek podaje się podskórnie przy pomocy mikroigły na uprzednio znieczuloną i oczyszczoną skórę. Dzięki temu iniekcja podskórna jest niemal bezbolesna. Cały zabieg ze znieczuleniem trwa do 30 minut.

Pierwsze działanie terapii można już dostrzec nawet kilka dni od momentu podania leku, lecz na pełny rezultat należy poczekać około dwóch tygodni. Efekt zastrzyków z botoxu utrzymuje się zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy.

Czy toksyna botulinowa jest dla każdego?

Przeciwwskazaniami do terapii botoxem są ciąża lub okres laktacji, zespół Lamberta-Eatona, miastenia gravis, słabość mięśniowa w miejscu podawania, ostre infekcje, choroby skórne w miejscu podania lub nadwrażliwość organizmu na toksynę.

Usuwanie zmarszczek Radiesse®

Radiesse® to nowatorska metoda leczenia zmarszczek. Wykorzystuje naturalnie obecne w naszym ciele (w kościach i zębach) związki hydroksyapatytu wapnia, stworzonych i opatentowanych specjalnie na potrzeby medycyny estetycznej. Zaletą stosowania preparatu Radiesse® jest natychmiastowy oraz długotrwały efekt wygładzenia skóry oraz jej naturalnego odmłodzenia. Jego wysoka biozgodność zapewnia brak niepożądanych odpowiedzi ze strony naszego układu immunologicznego, jak i prawidłowe wchłanianie.

Preparat Radiesse® stosuje się celem modelowania dłoni, konturu twarzy oraz jej rysów. Można go podawać w okolice kości jarzmowej, co wyraźnie podkreśla linię kości policzkowych. Widocznie wypełnia oraz likwiduje tzw. zmarszczki marionetki, bruzdy nosowo-wargowe oraz blizny potrądzikowe lub rozstępy.

Mechanizm działania opiera się na iniekcji podskórnej, przy wykorzystaniu cienkiej igły, preparatu w uprzednio znieczuloną oraz oczyszczoną skórę. Hydroksyapatyt wapnia działa jako rusztowanie, a przy pomocy nośnika żelowego natychmiast wypełnia i ujędrnia tkanki skóry. Wraz z biegiem czasu, preparat zostaje stopniowo wchłonięty. Zanim tak się stanie, wytworzony przy pomocy naszych własnych, naturalnie występujących w skórze fibroblastów kolagen wbudowujący się w stworzone wcześniej rusztowanie, dzięki czemu skóra zachowuje swoją nowo nadaną jędrność nawet do dwóch lat od zabiegu.

Zazwyczaj podczas terapii Radiesse® wystarcza jeden zabieg, jednak po okresie paru miesięcy należy się ponownie zgłosić do lekarza medycyny estetycznej, celem oceny postępu leczenia. Możliwa jest potrzeba wykonania ponownego zabiegu uzupełniającego. Bezpośrednio po zabiegu mogą występować tkliwości skóry, lekkie zaczerwienienie oraz wyczuwalne grudki, maksymalnie do dwóch-trzech dni.

Czy Radiesse® jest dla każdego?

Przeciwwskazaniami do usuwania zmarszczek Radiesse® są choroby bakteryjne skóry, miejscowe stany zapalne, ciąża i okres karmienia piersią,  cukrzyca, choroba nowotworowa, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, wcześniejsze użycie wypełniaczy permanentnych.

Sculptra®

Działanie preparatu Sculptra® ma charakter długofalowy. Polega ono na stopniowym przywracaniu naturalnego kolagenu skórze, który wraz z wiekiem jest stopniowo degradowany. Preparat uzyskuje ten efekt przy pomocy kwasu L-polimlekowego, stymulującego fibroblasty, naturalnie występujących w naszej skórze, do produkcji kolagenu.

Terapia lekiem Sculptra® kierowana jest do osób, które nie tylko chcą rozwiązać problem zmarszczek, lecz także dokonać ogólnego liftingu twarzy, czyli naciągnięcia opadniętych partii skóry. Dzięki swojej długofalowości w działaniu, pożądany efekt odmłodzenia skóry nie jest kojarzony przez otoczenie z zabiegiem medycznym, lecz z jej naturalną poprawą jędrności oraz wypoczętym wyglądem twarzy. Osoby przed 30 rokiem życia mogą przyjmować preparat w celach profilaktycznych, jako formę spowolnienia efektu starzenia.

Zabieg z użyciem preparatu Sculptra® trwa około 30 minut. Może być on wykonany jedynie przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Po wstępnym wywiadzie lekarskim i braku przeciwwskazań, przystępuje się do zabiegu. Skóra zostaje oczyszczona oraz znieczulona przy pomocy specjalnego kremu. Dzięki temu całość zabiegu jest niemal bezbolesna. Lekarz przy pomocy cienkiej igły podaje lek wykonując iniekcję podskórną we właściwych miejscach. Po skończonym zabiegu skóra zostaje lekko rozmasowana, aby ułatwić rozprowadzanie się leku. Zaleca się, aby masowanie we wskazanych wcześniej przez lekarza miejscach powtarzać regularnie z określoną przez niego częstotliwością.

Aby zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym, po zabiegu zaleca się unikania źródeł światła UV. Niewskazane są wizyty w saunie i solarium oraz zabiegi całościowej krioterapii.

Po zabiegu w miejscach iniekcji mogą występować lekkie krwawienia, obrzęk, tkliwość oraz zaczerwienienia.

Pełnego efektu terapii preparatem Sculptra® można się spodziewać w przeciągu kilku tygodni od zabiegu. Jak już wcześniej było wspomniane, działanie leku polega na resyntezie utraconego kolagenu i przywróceniu skórze jej młodzieńczego wyglądu. Bywa, że celem utrzymania trwałości nowego wyglądu zabieg należy powtórzyć, jednak zależy to od indywidualnych czynników.

Dowiedz się więcej na temat usuwania zmarszczek wypełniaczem Sculptra.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry. Łącząc się z dużą ilością monomerów proteoglikanowych tworzy podstawową jednostkę strukturalną – kolagen. Prócz bycia substratem w produkcji kolagenu, kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, utrzymując odpowiedni stan nawilżenia i jędrności skóry. Niestety wraz z upływem lat ilość tego związku maleje, czyniąc skórę wysuszoną oraz wiotką. Z tego powodu zaczynają pojawiać się zmarszczki, skóra traci swoją jędrność, a przez to – atrakcyjność.

Podanie kwasu hialuronowego pod skórę właściwą w odpowiednich miejscach na twarzy powoduje skuteczne uwypuklenie zmarszczek. Wiążąc wodę przywraca jędrność oraz nawilżenie skóry, a poprzez dostarczenie odpowiedniego substratu, indukuje naturalną resyntezę utraconego kolagenu, dzięki czemu oprócz natychmiastowego wypełnienia skóry, zapewniamy jej długofalowe odmłodzenie. Kwas hialuronowy może zostać podany również w inne miejsca, jak np. wierzchnia skóra dłoni aby przywrócić jej młodzieńczą jędrność lub pod przemęczone i podkrążone oczy, aby usunąć ciemne zabarwienia.

Zabieg może być wykonany jedynie przez wykwalifikowanego lekarza. Po przeprowadzonym wywiadzie wstępnym, przystępujemy do zabiegu. Skóra musi zostać do niego odpowiednio przygotowana. Zostaje oczyszczona, a na nią nakłada się specjalny krem ze środkiem znieczulającym. Kwas podawany jest podskórnie przy pomocy mikroigły. Rezultaty są natychmiastowe. Może pojawić się lekki ból oraz obrzęk w ostrzykiwanych miejscach. Efekt wypełnienia utrzymuje się kilka miesięcy, po okresie których należy zabieg powtórzyć. Czas trwania zabiegu wynosi 30 minut. Po zabiegu zalecamy unikać źródeł promieni UV oraz korzystania z sauny.

Iniekcja podskórna kwasu hialuronowego może być również stosowana jako terapia uzupełniająca do innych form leczenia zmarszczek jak np. toksyna botulinowa lub terapia laserem CO2.

Czy kwas hialuronowy jest dla każdego?

Przeciwwskazaniami do zastrzyków z kwasu hialuronowego są ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, stany zapalne skóry, skłonność do tworzenia blizn przerostowych.

Dermapen®

Urządzenie Dermapen® wykorzystywane jest do w pełni bezpiecznym oraz satysfakcjonującym zabiegiem odmładzającym skórę. Jego lecznicze działanie opiera się na dużych zdolnościach regeneracyjnych skóry. Urządzenie przy pomocy mikroigieł uszkadza skórę, zmuszając ją do restrukturyzacji. Proces odnowy stymuluje fibroblasty zawarte w skórze właściwej do neokolagenezy – nowotworzenia kolagenu, czego efektem jest odmłodzona, nawilżona i jędrna skóra.

Zaletą terapii Dermapen jest możliwość jednoczesnego wprowadzenia substancji stosowanych w mezoterapii jak np. kwas hialuronowy i kompleksy witamin. Podanie kwasu hialuronowego podskórnie indukuje, a w tym przypadku przyspiesza, proces neokolagenezy, a oprócz tego polepsza wchłanianie i zatrzymywanie wody z pobliskich naczyń krwionośnych, czyniąc skórę bardziej napiętą.

Dla kogo jest ta terapia?

Zabiegi wykorzystujące technologię Dermapen® znajdują swoje zastosowanie najczęściej do minimalizacji widoczności wszelkiego rodzaju blizn, takich jak: potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe, rozstępy. Dermapen® jest również skuteczną metodą likwidacji zmarszczek, w tym odmładzania skóry dłoni i dekoltu. Terapie cechuje również szybki okres rekonwalescencji, co pozwala na szybki powrót do zajęć dnia codziennego.

Jak wygląda zabieg?

Zabiegi Dermapen® (na rynku istnieje wiele “generyków” oryginalnego urządzenia)  może przeprowadzić jedynie wykwalifikowany lekarz. Umiejętność sprawnego posługiwania się urządzeniem znacząco zwiększa komfort podczas zabiegu, a rekonwalescencja będzie przebiegać szybciej i bez powikłań. Po wstępnym wywiadzie z pacjentem, poddaną leczeniu skórę oczyszczamy i nakładamy na nią krem ze środkiem znieczulającym, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Na tak przygotowanej i zdezynfekowanej skórze możemy bezpiecznie przeprowadzić zabieg nakłuwania. Czas trwania zabiegu to ok. 30 minut. Skóra bezpośrednio po zabiegu będzie lekko zaczerwieniona i opuchnięta. Po skończonej wizycie zaleca się unikania źródeł promieni UV przez okres 6 tygodni celem uniknięcia powikłań.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, zaleca się kilkukrotne wykonanie zabiegu Dermapen®. Ilość zabiegów oraz odstępy między kolejnymi wizytami ustalane są indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej.

Czy Dermapen® jest dla każdego?

Przeciwwskazaniami do terapii są ciąża i okres laktacji, stany zapalne skóry, choroby nowotworowe, niewyrównana cukrzyca oraz alergia na którykolwiek ze składników odżywczych podawanych podczas mezoterapii. Zabiegi Dermapen® niewskazane są dla pacjentów z ryzykiem występowania zwłóknień lub stosujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP (tzw. wampirzy lifting) jest jedną z najmniej inwazyjnych, jak i skutecznych metod poprawy urody. Dzięki aktywatorom komórek zawartych w płytkach krwi, mezoterapia osoczem znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny estetycznej, od leczenia łysienia aż po likwidację zmarszczek.

Zasada działania zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego opiera się na pobudzeniu trombocytów do wydzielenia znajdujących się w nich aktywatorów komórek, EGF, PDGF, TGF-β, FGF oraz innych, których sekrecja odbywa się w procesach gojenia się ran. Obecność tych aktywatorów stymuluje komórki skóry do intensywnej regeneracji, a co najważniejsze, indukuje neokolagenezę oraz zwiększa ukrwienie miejsc poddanych terapii.

„Oszukane” w skórze właściwej fibroblasty, mając na celu zasklepienie fikcyjnej rany, zwiększają produkcję kolagenu oraz elastyny, których brak jest główną przyczyną utraty jędrności i napięcia skóry. Komórki ścian naczyń dzielą się, tworząc nowe naczynia krwionośne, aby znacząco polepszyć odżywienie komórek warstw skóry.

Efektem wampirzego liftingu osoczem jest wypełnienie zmarszczek oraz znaczna poprawa odżywienia i jędrności skóry. Zaletą terapii jest jak najmniejsza inwazyjność zabiegu, gdyż używa się w nim osocza samego pacjenta. Tak wysoka zgodność biologiczna zapewnia niemal absolutny brak powikłań.

Jak wygląda zabieg?

Iniekcje może przeprowadzić jedynie wykwalifikowany lekarz. Komfort pobrania krwi oraz jak najmniejszej bolesności zabiegu jest gwarantowane przez długoletnie doświadczenie. Po wywiadzie lekarskim następuje szybkie pobranie krwi, a następnie jej odwirowanie. Odizolowane tym sposobem osocze bogatopłytkowe zostaje podane w miejsca, gdzie chcemy pozbyć się zmarszczek, poprzez wykonanie precyzyjnych iniekcji podskórnych za pomocą mikroigły. Całkowity czas trwania zabiegu to ok. 45 minut. Osocze bogatopłytkowe najczęściej jest podawane w miejsca takie jak skóra twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni.

Jednoznaczne określenie trwałości efektu odmłodzenia nie jest możliwe, ze względu na cechy indywidualne pacjenta, jednak przyjmuje się że efekt terapii osoczem PRP powinien trwać od kilku do nawet 6 miesięcy.

Czy PRP jest dla każdego?

Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi mezoterapii osoczem bogatopłytkowym są choroby krwi, zapalenia skóry lub infekcje,  nowotwory, ciąża lub okres laktacji oraz przyjmowanie niektórych leków zmniejszających krzepliwość krwi.

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Gerhard Sattler, Bernard C. Kolster, Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej: dawkowanie, miejsca iniekcji, stosowanie, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2018
  2. Jerome Potozkin, Botox and Beyond: Your Guide to Safe, Nonsurgical, Cosmetic Procedures, Advantage Media Group, 2018
  3. red. A. Carruthers, J. Carruthers, M. Alam, red. serii J.S. Dover, Toksyna botulinowa. Dermatologia kosmetyczna, wydanie 4, Edra Urban & Partner, 2019
  4. Anjali Mahto, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Kobiece, 2019
  5. Majewski S., Starzenie genetyczne i zewnątrzpochodne (słoneczne) skóry, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2010