USG ginekologiczne – centrum medyczne Nowa Estetyka
USG ginekologiczne to jedno z podstawowych badań w profilaktyce chorób kobiecych.
Podczas USG narządu rodnego lekarz ocenia zmiany w narządach miednicy mniejszej: trzon i szyjkę macicy, przydatki, jajniki i zatokę Douglasa. Badanie USG pozwala wykryć nieprawidłowości w stanie endometrium (błony śluzowej jamy macicy) i echogeniczności narządów celem wykrycia guzów, mięśniaków czy torbieli. Możliwe jest również pobranie wycinków do dalszych badań cytologicznych. USG trwa kilka minut i jest bezbolesne, bezpieczne dla kobiet w ciąży.
USG transwaginalne wykonuje się przez umieszczenie sondy ultrasonograficznej w pochwie (u pacjentek, które współżyły), w pozycji leżącej. Głowica ultrasonografu pokryta jest jednorazową osłonką i żelem, mającym na celu zminimalizowanie uczucia dyskomfortu i łatwiejsze obrazowanie. Lekarz delikatnie obraca głowicę aby uwidocznić strukturę szyjki macicy i jajników. U kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, możliwe jest wykonanie USG przez powłoki brzuszne lub przezodbytniczo.
Wskazania do ginekologicznego badania USG
- badanie profilaktyczne co 12 miesięcy
- podejrzenie zmian nowotworowych (rak jajnika, rak szyjki macicy) lub wad rozwojowych narządu rodnego
- podejrzenie torbieli, guzów, endometriozy, mięśniaków macicy
- potwierdzenie wczesnej ciąży
- podejrzenie ciąży pozamacicznej
- obserwacja cyklu owulacyjnego (kilka badań w różnych fazach cyklu)
- ocena owulacji (badanie w II fazie cyklu)
- kontrola położenia wkładki domacicznej (IUD)
- krwawienia poza I fazą cyklu, krwawienia w trakcie ciąży lub brak miesiączek
- ból w obrębie podbrzusza
Przygotowanie do badania
Do badania należy mieć opróżniony pęcherz (USG transwaginalne). Z kolei przed badaniem USG przez powłoki brzuszne konieczne jest wypełnienie pęcherza – inaczej zobrazowanie poszczególnych struktur narządu rodnego może być niedokładne. Na godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1,5l wody i przed badaniem nie oddawać już moczu.
Wywiad lekarski obejmuje podstawowe pytania o ostatnią datę krwawienia, długość trwania i regularność cyklu menstruacyjnego, stosowaną antykoncepcję. Należy poinformować lekarza o przebytych chorobach i operacjach narządu rodnego oraz przyjmowanych lekach. Istotna jest też historia zachorowań na choroby dróg rodnych w rodzinie pacjentki.
Kiedy wykonać USG ginekologiczne?
Jeżeli USG wykonujemy profilaktycznie, badanie najlepiej wykonać między 5. a 10. dniem cyklu (pacjentki w wieku rozrodczym), czyli kilka dni po ustąpieniu krwawienia. Pozwala to na ocenę stanu endometrium. U kobiet, które rozpoczęły współżycie, badanie najlepiej powtarzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku.