Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna – Nowa Estetyka Wrocław

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia to zabieg diagnostyczny lub terapeutyczny, pozwalający na oglądanie wnętrza jamy macicy, pobranie materiału do badania histopatologicznego (“hist-pat”) oraz małoinwazyjne usunięcie nieprawidłowych zmian w obrębie dróg rodnych.

Podczas histeroskopii diagnostycznej lekarz wprowadza cienką rurkę, czyli histeroskop, przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy. Histeroskop jest wyposażony w kamerę, która umożliwia oglądanie wnętrza macicy. W trakcie badania lekarz może zbadać błonę śluzową macicy, wykryć ewentualne zmiany, takie jak zrosty, przegrody, mięśniaki lub polipy, a także pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Histeroskopia diagnostyczna trwa 5-10 minut

Histeroskopia diagnostyczna – wskazania:

  • Nieprawidłowe wyniki badań USG
  • Diagnostyka w kierunku nowotworów błony śluzowej macicy
  • Pobranie materiału do badania hist-pat
  • Ocena budowy endometrium
  • Diagnostyka niepłodności pierwotnej i wtórnej
  • Diagnostyka poronień

Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia operacyjna (histeroresektoskopia) ma na celu usunięcie zmian chorobowych macicy, takich jak polipy, zrosty czy mięśniaki podsluzówkowe. Lekarz może użyć histeroskopu do usunięcia lub leczenia patologii bez potrzeby inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Do usuwania zmian wykorzystuje się dedykowane mikronarzędzia, które wprowadza się przez naturalne otwory ciała, więc zabieg nie wymaga pielęgnacji miejsc nacięć czy założenia szwów. W trakcie zabiegu lekarz ma również możliwość cięcia i koagulacji (zasklepienia) tkanek co ogranicza krwawienie.

Wskazaniem do histeroskopii operacyjnej jest precyzyjne usunięcie zmian patologicznych takich jak:

  • zrosty wewnątrzmaciczne
  • polipy endometrialne
  • przegrody macicy
  • mięśniaki podśluzówkowe

Jeżeli w trakcie zabiegu usunięto zmiany chorobowe konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i zwykle trwa 20-30 minut. Krótko po zabiegu pacjentka może opuścić klinikę (nie ma potrzeby hospitalizacji).

Czy histeroskopia jest bezpieczna?

Histeroskopia to stosunkowo bezpieczny zabieg, może być wykonywany zarówno u kobiet w wieku rozrodczym jak i po menopauzie. Może wiązać się z pewnymi ryzykami, takimi jak krwawienie, zakażenie lub perforacja macicy. Przed podjęciem decyzji o histeroskopii, lekarz zwykle przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, aby ocenić, czy pacjentka kwalifikuje się do zabiegu.

Histeroskopia jest dla kobiet w wieku rozrodczym bezpieczniejsza niż łyżeczkowanie macicy. Zabieg łyżeczkowania wiąże się z ryzykiem powstania zrostów, które mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Histeroskopia pozwala na kontrolowane usunięcie zmian patologicznych i wyeliminowanie ryzyka zmian zrostowych

Histeroskopia – Przygotowanie do zabiegu

Zabieg wykonuje się w pierwszej połowie cyklu po ustąpieniu krwawienia (przed owulacją).
Bezpośrednio przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz moczowy.
Zabiegu nie wykonuje się u pacjentek w ciąży i podczas miesiączki.

Ile trwa rekonwalescencja? Jakie są zalecenia po zabiegu?

Histeroskopia nie wymaga przerwania ciągłości tkanek tak więc oprócz zachowania higieny osobistej brak jest szczególnych wskazań pielęgnacyjnych.

Po histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej pacjentka powinna powstrzymać się od współżycia przez co najmniej tydzien oraz do momentu ustąpienia ewentualnego krwawienia.

Po histeroskopii operacyjnej przez ok. 10 dni należy unikać dźwigania, intensywnego wysiłku fizycznego, forsowania organizmu i aktywności podwyższających temperaturę ciała (opalanie, pływanie, długie i gorące kąpiele). Nie ma natomiast przeciwwskazań co do lekkiej aktywności (np. spacer). Krwawienie po histeroskopii zabiegowej może trwać dłużej, do 7-10 dni, możliwe są również dolegliwości bólowe w okolicach podbrzusza.

Po histeroskopii kolejna miesiączka może pojawić się wcześniej lub później niż zwykle. Wystąpienie krwawienia po rozpoczęciu współżycia (po odczekaniu zalecanego czasu, zależnie od celu w jakim została wykonana histeroskopia) nie jest powodem do niepokoju, o ile plamienie się nie zwiększa i nie występują inne objawy bólowe.

Ewentualne dolegliwości po histeroskopii zwykle nie wymagają zwolnienia lekarskiego (zależnie od rodzaju wykonywanej pracy).