USG piersi Wrocław – Badanie i konsultacja – centrum medyczne Nowa Estetyka
Badanie usg piersi (ultrasonograficzne) to podstawowe badanie diagnostyczne gruczołów piersiowych w profilaktyce chorób piersi dla kobiet przed 35. rokiem życia. Dla kobiet po 40. roku życia badanie USG powinno stanowić uzupełnienie mammografii – jest w stanie wykazać zmiany niewykrywalne w badaniu mammografem. USG można też wykonywać wcześnie u młodych kobiet w wieku 16-20.
USG piersi ma na celu ocenę budowy sutków, struktury piersi, ocenę węzłów chłonnych w dołach pachwowych i wczesne wykrycie ewentualnych zmian ogniskowych, ropni czy torbieli. Regularne badania USG piersi służą wczesnemu wykrywaniu raka piersi. USG pozwala wykryć małe zgrubienia o średnicy już od 3mm, możliwe jest wizualne odróżnienie łagodnych zmian jak torbiele od zmian nowotworowych gdzie wskazaniem jest dalsza diagnostyka.
Badanie trwa około 15 minut, jest bezbolesne i bezpieczne, można je regularnie powtarzać (nie naraża organizmu na szkodliwe promieniowanie). Po badaniu pacjentka otrzymuje opis, zdjęcia USG i ewentualne wskazania do poszerzenia diagnostyki.
Wskazania do badania USG piersi
- jeżeli w rodzinie występowały przypadki nowotworów jajników lub piersi
- wciągnięcie brodawki, zmiana struktury skóry piersi
- wysięk wydzieliny z brodawki (w przypadku kobiet, które nie karmią i nie są w ciąży)
- ból piersi lub ich okolic
- zgrubienia wyczuwalne w samobadaniu piersi
- zmiany wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, zmiany widoczne w badaniu radiologicznym (mammografii) – USG pozwala określić ich położenie względem klatki piersiowej przed zabiegiem operacyjnym lub biopsją oraz kwalifikację zmian jako złośliwe/niezłośliwe
- badanie kontrolne USG po biopsji piersi
- diagnostyka okolicznych węzłów chłonnych
- ocena stopnia regresji guzów po leczeniu radio- i chemioterapią
- systematyczna kontrola już wcześniej zdiagnozowanych zmian w piersiach
Kiedy najlepiej zrobić USG piersi
U pacjentek przez 40. rokiem życia USG piersi należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Częściej jeżeli pacjentka jest genetycznie obarczona ryzykiem wystąpienia raka piersi lub jajników, zgodnie z zaleceniami lekarza. Najlepszy moment na badanie USG piersi to I faza cyklu (czyli do 10. dnia cyklu miesiączkowego). Diagnostyka ultrasonografem to badanie zastępujące mammografię u kobiet w ciąży i karmiących (kiedy badanie mammograficzne jest niewskazane).
Przygotowanie do USG piersi
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Na konsultację należy dostarczyć wcześniejsze wyniki i opisy badań piersi (USG, mammografia, biopsja).