Diagnostyka niepłodności Wrocław – centrum Medyczne Nowa Estetyka

Skuteczne leczenie niepłodności wymaga postawienia właściwej diagnozy.
W centrum medycznym Nowa Estetyka diagnostyka niepłodności u kobiet opiewa o badania zlecone na podstawie wnikliwego wywiadu medycznego. Naszym celem jest szybkie wykrycie problemów utrudniających zajście w ciążę i wdrożenie skutecznego sposobu leczenia niepłodności.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Problem zajścia w ciążę określa się jako niepłodność jeżeli regularne starania, przy jednoczesnym zaprzestaniu korzystania ze środków antykoncepcyjnych, nie prowadzą do poczęcia przez okres 12 miesięcy. Wcześniejsza diagnostyka problemów z zajściem w ciążę wskazana jest:

  • u pacjentek powyżej 35. roku życia
  • w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych, np. co 2-3 miesiące, które mogą świadczyć o opóźnionej owulacji lub jej braku
  • gdy występują bolesne miesiączki – mogą towarzyszyć endometriozie, która jest jedną z częstszych przyczyn niepłodności kobiet
  • w przypadku przebytej ciąży pozamacicznej i wcześniejszych poronieniach.

W przypadku niepłodności u kobiet mówimy o niepłodności pierwotnej (problem z zajściem  w pierwszą ciążę) i wtórnej (druga i kolejne ciąże). Najczęściej stawiana diagnoza to problemy gospodarki hormonalnej – zaburzenia funkcjonowania tarczycy i układu podwzgórzowo-przysadkowego. Nieprawidłowe poziomy hormonów płciowych lub podwyższone poziomy hormonów męskich prowadzą do problemów takich jak:

  • nieregularne cykle menstruacyjne i opóźniona owulacja lub jej brak,
  • przedwczesna menopauza i zanik miesiączkowania,
  • wzrost pustych pęcherzyków Graafa,
  • niepękające pęcherzyki Graafa (nie dochodzi do owulacji i ciąża nie jest możliwa).

Do patologii anatomicznych, utrudniających zapłodnienie komórki jajowej, należą najczęściej:

  • niedrożność jajowodów
  • anomalie w budowie macicy
  • mięśniaki macicy
  • policystyczne jajniki
  • endometrioza
  • torbiele.

Podczas badań należy również wykluczyć infekcje i zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). Podczas pierwszej konsultacji pod kątem diagnozy niepłodności należy poinformować lekarza o wszystkich przebytych zabiegach ginekologicznych, które również rzutują na zdolność zajścia w ciążę. Może zdarzyć się, że pomimo kompleksowych badań lekarz nie jest w stanie postawić jednoznacznej diagnozy – mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której podłoże jest nieznane. Pomimo że wyniki badań u obu partnerów są prawidłowe, kobieta nie może zajść w ciążę. W takich przypadkach metodą leczenia jest zapłodnienie in vitro.

Diagnostyka niepłodności kobiet – badania

Po pierwszej konsultacji w kierunku diagnozy niepłodności lekarz zazwyczaj zleca wykonanie kompletu badań laboratoryjnych:

  • Badanie cytologiczne
  • Oznaczenie hormonu anty-Mullerowskiego (AMH) z krwi żylnej celem oceny liczby pęcherzyków jajnikowych, które zawierają komórkę jajową. W okresie rozrodczym AMH reguluje dojrzewanie komórki jajowej i jajeczkowanie. Niski poziom AMH świadczy o możliwości przedwczesnego wygasania aktywności jajników, nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Badanie można wykonać w każdym dniu cyklu.
  • Badanie FSH (hormon folikulotropowy) z próbki krwi – wraz z badaniem AMH jedno z koniecznych badań laboratoryjnych. FSH, hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, reguluje cykl miesiączkowy i owulację. Badanie stężenia FSH pozwala określić poziom rezerwy jajnikowej. Lekarz może zlecić wykonanie badania w konkretnym dniu cyklu. Niektóre leki mogą zaburzać wynik badania, dlatego poinformuj specjalistę o wszystkich przyjmowanych środkach farmakologicznych już na pierwszej konsultacji.
  • Profil tarczycowy
  • Badania na choroby zakaźne i obecność wirusów (m.in. chlamydia, kiła, różyczka).

Oprócz standardowych badań USG, w klinice Nowa Estetyka wykonujemy również dodatkowe badania fizykalne/endoskopowe w kierunku diagnostyki niepłodności:

  • Sono-HSG czyli badanie drożności jajowodów. Pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w obrębie narządu rodnego (polipy, guzy, endometriozy, mięśniaki i inne). Zabieg Sono-HSG poprzedza standardowe badanie USG celem wykrycia znacznych anomalii macicy czy nieodkrytej ciąży. Za pomocą cewnika, do jamy macicy wprowadza się specjalny roztwór, którego przepływ przez jajowody specjalista kontroluje przez USG. Badanie Sono HSG nie jest bolesne i zwykle nie wymaga znieczulenia. Badanie można wykonać tylko w pierwszej połowie cyklu, po całkowitym ustąpieniu krwawienia.
  • Badanie histeroskopowe – ma na celu ocenę anatomii jamy macicy i ujść jajowodów, pozwala wykryć patologie, które pozostają niewidoczne na podstawowym badaniu USG (zrosty, mięśniaki podśluzówkowe, polipy i inne). Podczas badania możliwe jest też pobranie wycinka ze śluzówki endometrium i usunięcie niewielkich zmian (polipów endometrialnych). W pozycji ginekologicznej do wnętrza macicy wprowadza się urządzenie endoskopowe wyposażone w kamerę. Histeroskopię wykonuje się w pierwszej fazie cyklu. Wskazaniem jest m.in. podejrzenie patologii anatomicznych macicy widocznych podczas badania USG. Badanie endoskopowe zaleca się również w przypadku wielokrotnych poronień.
  • Laparoskopia ginekologiczna – mało inwazyjne badanie narządu rodnego, wymaga wykonania niewielkiego nacięcia długości 0,5-1cm celem wprowadzenia trokera wyposażonego w kamerę cyfrową i mikronarzędzia chirurgiczne. Specjalista ocenia na ekranie stan macicy i ujścia jajowodów. Podobnie jak w badaniu histeroskopem, laparoskopia umożliwia usunięcie wcześniej wykrytych zmian jak torbiele, zrosty i polipy. Po zabiegu na ranę zakłada się szwy.