Badania HPV i diagnostyka w kierunku raka szyjki macicy – centrum medyczne Nowa Estetyka

Badanie w kierunku HPV pozwala na wykrycie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papillomavirus) i oznaczenie jego odmiany genetycznej. Wirus HPV to jedna z najczęściej występujących infekcji przenoszonych drogą płciową.

Wyróżnia się ponad 100 genotypów wirusa HPV, najniebezpieczniejsze z nich to genotypy HPV 16 i 18 – mogą odpowiadać za nawet 70% przypadków inwazyjnego nowotworu szyjki macicy. Określenie typu wirusa, którego dotyczy infekcja, jest o tyle ważne, że tylko ok. 40 z nich zakaża błonę śluzowej w okolicy płciowej (u kobiet jak i mężczyzn). Nie wszystkie typy HPV prowadzą też do rozwoju raka. Wśród nich istnieją odmiany o niskim ryzyku (m.in. HPV 6 i 11) powodujące powstawanie kłykcin kończystych czyli brodawek, niezwiązane ze zmianami nowotworowymi (m.in. rak szyjki macicy, nowotwór gardła)

Cykliczne badania w kierunku HPV wykonywane wraz z badaniem przesiewowym (cytologia cienkowarstwowa LBC) dają szansę na wczesne wykrycie patologii komórkowych zanim te przejdą w stan inwazyjny (rak złośliwy szyjki macicy) i stuprocentowe wyleczenie.

Jeżeli wynik testu HPV jest pozytywny, w zależności od oznaczonego genotypu wirusa, zaleca się kompleksowe badania profilaktyczne o zwiększonej częstotliwości, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

W przypadku onkogennych typów HPV do zakażenia dochodzi przez kontakty seksulane. W ten sam sposób rozprzestrzeniają się też genotypy niskoonkogenne – tymi jednak najłatwiej zarazić się przez kontakt z naskórkiem nosiciela, np. przez wspólne ręczniki.

Rak szyjki macicy to skutek przewlekłego zakażenia wirusem HPV. Od momentu zakażenia do zezłośliwienia zmian przednowotworowych mija 10-15 lat – często przez wiele lat nie dając żadnych objawów. U większości zakażonych infekcja mija na szczęście samoistnie w ciągu 2-6 miesięcy.

Wskazania do badania w kierunku wirusa HPV

  • nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego
  • nawracające stany zapalne dróg rodnych
  • weryfikacja leczenia nadżerek i brodawek wenerycznych

Badanie warto też wykonać:

  • u kobiet w ciąży i kobiet planujących ciążę ze względu na możliwość zakażenia płodu
  • u osób, których partner jest nosicielem
  • przed szczepieniem na HPV

Cytologia z badaniem DNA HPV

Wynik testu na HPV może być fałszywie ujemny – pomimo zakażenia infekcja nie zostaje wykryta. Dlatego też kompleksowe badania (cytologia i test HPV) zwiększają prawdopodobieństwo wykrycia wirusa nawet w przypadku gdy wynik testu DNA HPV jest fałszywie ujemny.

Statystycznie rzecz biorąc, na tysiąc przebadanych, 20 osób to zakażeni wirusem HPV – test DNA HPV będzie w stanie wykryć infekcję u 18 z nich, natomiast 2 przypadki nie będą wykryte. Przemawia to za wykonywaniem badań w kierunku HPV wraz z badaniem cytologicznym (cotesting), co pozwala zmniejszyć margines błędu i zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia zmian u pozostałych 2 zakażonych.

Badanie DNA HPV można wykonać z wymazu pobranego do cytologii cienkowarstwowej podczas tej samej konsultacji ginekologicznej. Wymaz do testu HPV można pobrać w każdej fazie cyklu poza dniami, kiedy występuje krwawienie.