Cytologia Wrocław – centrum Medyczne Nowa Estetyka
Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy
Badanie cytologiczne szyjki macicy to skuteczna metoda diagnostyczna we wczesnym wykrywaniu wczesnych zmian przednowotworowych szyjki macicy. Choroba wykryta w stadium przedinwazyjnym jest całkowicie wyleczalna – warunkiem jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie.
Za rozwój raka szyjki macicy najczęściej odpowiedzialne są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus) – HPV 16 i 18 (bardzo wysokie ryzyko rozwoju raka). Szacuje się, że odpowiadają za ok. 70% przypadków nowotworu szyjki macicy. Samo zarażenie wirusem HPV nie oznacza jednak zachorowania na raka; wiele osób aktywnych seksualnie w ciągu życia zostaje zakażonych HPV drogą płciową, ale nie onkogennymi typami wirusa. Zachorowanie na raka szyjki macicy ma miejsce po długotrwałym zakażeniu wirusem HPV.
Dowiedz się więcej na temat badań w kierunku HPV >>
Stadium przedrakowe zazwyczaj nie daje żadnych objawów, a ewentualnie występujące dolegliwości mogą być na tyle niespecyficzne, że nie dają wystarczających podstaw do udania się na badania.
Cytologia – na czym polega badanie?
Cytologia metodą tradycyjną polega na pobraniu, za pomocą specjalnej szczoteczki, wymazu śluzu i nabłonka z części pochwowej i tarczy szyjki macicy. Materiał nanoszony jest na szkiełko, utrwalany i wysłany do laboratorium celem analizy mikroskopowej. Pobranie wymazu jest bezbolesne i trwa kilka minut. Część wykrywalnych w badaniu zmian nabłonka i stanów zapalnych jest niegroźna, natomiast w przypadku wykrycia komórek rakowych wskazana jest dalsza diagnostyka.
Cytologia LBC a cytologia klasyczna
Cytologia cienkowarstwowa LBC (zwana również jednowarstwową) to ulepszone, bardziej dokładne badanie przesiewowe. Szczoteczka stosowana do pobrania wymazu wkładana jest do podłoża płynnego, bez przeniesienia materiału na szkiełko cytologiczne i jego odpowiednie utrwalenie. Znacznie rzadziej zdarza się by pobrany materiał był niemożliwy do oceny – co może mieć miejsce przy tradycyjnej cytologii. Taki wymaz jest też łatwiejszy w ocenie i bardziej czuły na ewentualne odchylenia.
Cytologia płynna umożliwia wykonanie testu w kierunku HPV czy bakterii Chlamydia trachomatis z tej samej próbki (cotesting).
Wskazania do cytologii ginekologicznej
- cykliczne badanie w profilaktyce raka szyjki macicy – dla kobiet powyżej 25. roku życia, które nie wykonywały badania w ciągu ostatnich 3 lat
- ocena efektywności preparatów hormonalnych
- stwierdzenie u siebie objawów takich jak niewystępujące wcześniej upławy (brązowe, zabarwione krwią), ból w trakcie stosunku, ból w podbrzuszu, krwawienie występujące między miesiączkami lub krwawienie po menopauzie
Pierwszą cytologię dobrze jest wykonać najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia lub, w przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie, po ukończeniu 25 roku życia.
Cytologia – w którym dniu cyklu wykonać badanie?
Wymaz do cytologii można pobrać już 2 dni po zakończeniu krwawienia a najlepiej około 10. dnia cyklu, ale nie później niż 2 tygodnie przed jego zakończeniem. Cytologii nie można wykonać w trakcie krwawienia.
Jak często powtarzać cytologię?
Jeżeli wyniki poprzedniej cytologii były prawidłowe, a wynik testu na obecność wirusa HPV negatywny, kolejną cytologię można wykonać po 2 latach. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników dopuszcza kompleksowe badania (cytologia i test w kierunku HPV) co 5 lat. Istnieje nikła szansa na rozwinięcie się ognisk nowotworowych w tak krótkim czasie. Okres od infekcji do rozwinięcia się nowotworu złośliwego szyjki macicy to 10-15 lat.
Kobiety zakażone wirusem HPV, niemonogamiczne lub z osłabionym układem odpornościowym znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Dotyczy to również kobiet w ciąży (między 1. a 3. i 7-9. miesiącem) i pacjentek, w których rodzinie stwierdzono przypadki nowotworów narządu rodnego lub piersi. W tych przypadkach cytologię należy powtarzać co 6-12 miesięcy, zgodnie z zaleceniem lekarza.
Czy cytologia wykrywa HPV?
Cytologia tradycyjna i cytologia cienkowarstwowa nie służą wykluczeniu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego i nie mogą zastąpić testu w kierunku HPV. Wyniki cytologii w niektórych przypadkach mogą jedynie sugerować, że pacjentka została zakażona.
Cytologia – przygotowanie do badania
Wymagania zapewniające miarodajne wyniki badania:
- na 2 dni przed badaniem nie należy stosować lubrykantów ani innych środków dopochwowych, w tym tamponów
- zakaz stosunku na co najmniej 24 godziny przed badaniem
- wymaz cytologiczny pobiera się przed innym badaniem transwaginalnym (np. USG przezpochwowe)
- w przypadku infekcji, o której świadczyć mogą np. upławy, przed pobraniem wymazu konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego
W centrum medycyny estetycznej Nowa Estetyka materiał do badania pobiera lekarz podczas konsultacji ginekologicznej.