Bezpieczne zabiegi medycyny estetycznej na lato

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Latem nasza skóra jest podatna na podrażnienia i wymaga szczególnej ochrony. Duże nasłonecznienie, wysokie temperatury, wiatr czy słona woda mogą negatywnie odbić się na jej kondycji i spowolnić proces regeneracji. Jednak przekonanie, że lato nie służy zabiegom medycyny estetycznej i lepiej odłożyć je na jesień, nie jest do końca zgodna z prawdą. Wskazać można tylko kilka zabiegów, które przy ekspozycji na promieniowanie UV i niedostosowanie się do wskazań pozabiegowych mogą prowadzić do powikłań takich jak podrażnienia, przebarwienia i oparzenia skóry. Do większości zabiegów nie ma przeciwwskazań – szczególnie tych, które działają na skórę właściwą. Wskazane latem są zabiegi nawilżające i odżywiające skórę, jak również profilaktyczne z zakresu anti-aging. Możemy bez obaw poddawać się zabiegom wolumetrycznym (kwas hialuronowy) czy usuwaniu zmarszczek toksyną botulinową typu A.

Dlaczego niektóre zabiegi są niewskazane w okresie letnim?

Główną obawą przed zabiegami na twarz w okresie letnim jest ryzyko powstania przebarwień po ekspozycji skóry twarzy na promieniowanie słoneczne. Nawet jeżeli staramy się ograniczyć czas spędzony w pełnym słońcu do minimum, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wpływu promieniowania UV na skórę twarzy. Po zabiegu integrującym w znacznym stopniu w wierzchnią warstwę naskórka (np. laseroterapia) skóra wymaga czasu na regenerację. Należy wtedy unikać dodatkowych podrażnień. Ochrona skóry poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF i zaprzestanie opalania są zaleceniami po zabiegach laserem na twarz nawet w zimie. Jedynie w przypadku kontynuacji terapii w okresie letnim możliwe jest wykonanie kolejnych sesji laserem, np. w procesie usuwania blizn, kiedy szybkie leczenie jest kluczowe do osiągnięcia efektów. Wymaga to od pacjenta restrykcyjnego przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Niewskazane latem są zabiegi medycyny estetycznej które celowo lub potencjalnie mogą uszkodzić zewnętrzny naskórek i odsłonić jego młodsze warstwy. Podrażniona w ten sposób skóra szybciej ulega poparzeniom słonecznym. Może dojść do zaburzeń produkcji melaniny przez co opalenizna nie będzie równomierna i mogą pojawić się przebarwienia. Do zabiegów niewskazanych latem należą laser frakcyjny (dochodzi do celowego ale kontrolowanego uszkodzenia naskórka), laserowe zamykanie naczynek i depilacja laserowa. Dwa ostatnie zabiegi nie mają na celu uszkodzenia naskórka, ale mogą wpływać na produkcję pigmentu. Inne niewskazane latem zabiegi kosmetyczne złuszczające naskórek to głębokie peelingi chemiczne i mikrodermabrazja.

Kiedy powikłaniem po zabiegu laserem mogą być przebarwienia?

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne powodowane są przez nadaktywność komórek melanocytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika w skórze. Działanie laserem na skórę twarzy stymuluje komórki do samoprzebudowy, zwiększa się aktywność fibroblastów produkujących kolagen i elastynę, ale również i melanocytów. Ekspozycja na promieniowanie UV dodatkowo wpływa na zwiększenie produkcji barwnika, czego efektem mogą być właśnie przebarwienia.

Które zabiegi są bezpieczne nawet w lecie?

Kwas hialuronowy

Kwas HA pozwala przywrócić właściwy poziom nawilżenia i jędrność skóry, ma efekt odmładzający. Kwas hialuronowy jest silnie higroskopijny – wiąże cząsteczki wody, które pozostają wewnątrz komórek skóry, poprawiając ich nawodnienie. Iniekcje kwasem hialuronowym uzupełniają jego braki bezpośrednio w komórkach skóry – stąd widoczne efekty terapii, w porównaniu z działaniem kwasem HA jedynie na powierzchni naskórka.

Znakomicie nadaje się jako wypełniacz zmarszczek i jako preparat pozwalający podnieść owal twarzy (wolumetria) oraz ujędrnić i wymodelować usta.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia to zabieg anti-aging czyli przeciwstarzeniowy, który wpływa na wzrost produkcji kolagenu i elastyny. Daje bardzo dobre efekty w kontekście odbudowy i rewitalizacji skóry.

Mezoterapia igłowa polega na ostrzykiwaniu skóry produktami leczniczymi i odżywczymi. Ich skład jest różny – zależnie od pożądanego efektu i obecnego stanu skóry. Mezoterapia poprawia metabolizm komórek oraz mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest dobrze odżywiona. Zabieg wspomaga również rewitalizację skóry po zwiększonej ekspozycji na promieniowanie UV. Mezoterapia może być również wskazana jako zabieg profilaktyczny – seria zabiegów wykonana wiosną zapewni odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy jeszcze zanim udamy się na urlop.

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg bardzo korzystny dla skóry, w pełni bezpieczny, latem wręcz zalecany.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym służy przywróceniu młodzieńczej witalności skóry oraz jej ujędrnieniu i uelastycznieniu. Osocze PRP pomaga ujednolicić koloryt skóry i zapobiega przebarwieniom, dlatego jest to zabieg polecany na wiosnę i lato. Terapia osoczem dodatkowo poprawia ukrwienie komórek skóry i wygładza drobne zmarszczki. Osocze stosuje się również w zabiegach profilaktyki antystarzeniowej.

Podobnie jak w przypadku mezoterapii igłowej z preparatami odżywczymi, mezoterapia osoczem to zazwyczaj seria kilku zabiegów. Terapię można więc rozpocząć już wiosną, w oczekiwaniu na wakacje. Może być też stosowana doraźnie, jako regeneracja skóry w środku lata.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa pomoże Ci bezpiecznie rozprawić się z zmarszczkami mimicznymi, przeciwdziała również powstawaniu nowych. Toksynę botulinową typu A stosuje się w redukcji zmarszczek głównie w górnych partiach twarzy, a więc w usuwaniu zmarszczek na czole, pionowych bruzd między brwiami (lwia zmarszczka) i kurzych łapek. To właśnie te zmarszczki najczęściej pogłębiają się latem, kiedy mrużymy oczy na słońcu.

Botulina rozwiązuje również problem nadmiernego pocenia, zwłaszcza w okolicach dłoni, pach i stóp. Zabieg można wykonać nawet latem, kiedy słońce sprzyja nasileniu objawów.

Modelowanie sylwetki ultradźwiękami

W okresie wakacyjnym jeszcze bardziej zależy nam na zgrabnej figurze – tu z pomocą przychodzi alternatywa liposukcji chirurgicznej: liposukcja ultradźwiękowa. Bardzo skuteczna w rozbijaniu tkanki tłuszczowej, likwidacji cellulitu i ujędrnianiu ciała w partiach, gdzie pomimo odpowiedniej diety i ćwiczeń nie widzimy efektów.

Karboksyterapia

Karboksyterapia posiada szerokie spektrum zastosowania, zabieg stosować można na twarz i ciało. Polega na podskórnej lub śródskórnej iniekcji cząsteczek medycznego dwutlenku węgla – zależnie od pożądanych efektów. Karboksyterapia skutecznie redukuje cienie i worki pod oczami (tzw. dolina łez), może być też stosowana jako zabieg przeciwstarzeniowy. Pomaga ujędrnić wiotką skórę na twarzy i ciele (np. szyja, dekolt, ramiona). Podobnie jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapia wskazana jest w walce z problemem wypadania włosów i łysienia. Terapia CO2 pomaga również w modelowaniu sylwetki – redukuje nagromadzoną tkankę tłuszczową i cellulit, dodatkowo działa ujędrniająco.