Labioplastyka – przygotowanie do zabiegu i zalecenia po labioplastyce
Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do labioplastyki oraz jak zadbać o miejsca intymne po zabiegu labioplastyki (zalecenia pozabiegowe).
Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?
Na 7 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków obniżających krzepliwość krwi (aspiryna, polopiryna i jej pochodne). Należy również zrezygnować z palenia na 6 tygodni przed zabiegiem oraz 6 tygodni po zabiegu.
Labioplastykę wykonuje się po okresie, nigdy bezpośrednio przed menstruacją. Data ostatniej miesiączki jest brana pod uwagę podczas ustalania daty zabiegu.
Przy labioplastyce za pomocą radiofali wymagane są wyniki następujących badań wykonanych nie wcześniej niż 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem:
- badanie cytologiczne
- morfologia
- układ krzepnięcia
- glukoza na czczo
- HCV, HIV
Wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna – pacjentka musi być zdrowa ginekologicznie (układ rodny, drogi moczowe).
W dniu zabiegu wymagana jest dokładna depilacja miejsc intymnych. Do kliniki należy zabrać ze sobą bawełniane majtki.
Jakie są zalecenia po labioplastyce?
Stopień ingerencji chirurgicznej oraz indywidualne predyspozycje organizmu do gojenia będą determinować tempo powrotu do pełnej sprawności. Jednak bezwzględne przestrzeganie następujących zaleceń po zabiegu na pewno przyspieszy czas gojenia się rany, skróci czas rekonwalescencji i pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań.
Labioplastyka – zalecenia po zabiegu
- Delikatna ale dokładna higiena ran pozabiegowych po każdym skorzystaniu z toalety. Do momentu wygojenia rany należy korzystać z gazików i zaleconego przez lekarza płynu do dezynfekcji. Do mycia okolic intymnych najlepiej stosować emulsje hipoalergiczne.
- Nie wolno korzystać z tamponów – przez 3 miesiące
- Abstynencja seksualna przez minimum 6 tyg. po zabiegu
- Okolic intymnych nie należy depilować przez ok. 2 tygodnie po zabiegu
- Rezygnacja ze sportów takich jak jazda konna (6 miesięcy), jazda na rowerze – przez 6-8 tyg. po zabiegu
- Zakaz kąpieli w basenie, korzystania z sauny czy solarium gdzie zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji – przez 6 tygodni
- Noszenie delikatnej, przewiewnej bielizny bawełnianej – przez 2 tygodnie
- Przez tydzień po zabiegu należy unikać dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej i znacznego wysiłku fizycznego. Najlepiej by pacjentki wykonujące pracę siedzącą lub obciążającą fizycznie zrezygnowały z aktywności zawodowej na 7-9 dni po zabiegu (możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego).