Labioplastyka – jak przygotować się do zabiegu? Zalecenia po labioplastyce.

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do labioplastyki oraz jak zadbać o miejsca intymne po zabiegu labioplastyki (zalecenia pozabiegowe).

Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?

Na 7 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków obniżających krzepliwość krwi (aspiryna, polopiryna i jej pochodne). Należy również zrezygnować z palenia na 6 tygodni przed zabiegiem oraz 6 tygodni po zabiegu.

Labioplastykę wykonuje się po okresie, nigdy bezpośrednio przed menstruacją. Data ostatniej miesiączki jest brana pod uwagę podczas ustalania daty zabiegu.

Przy labioplastyce za pomocą radiofali wymagane są wyniki następujących badań wykonanych nie wcześniej niż 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem:

  • badanie cytologiczne
  • morfologia
  • układ krzepnięcia
  • glukoza na czczo
  • HCV, HIV

Wymagana jest wcześniejsza konsultacja ginekologiczna – pacjentka musi być zdrowa ginekologicznie (układ rodny, drogi moczowe).

W dniu zabiegu wymagana jest dokładna depilacja miejsc intymnych. Do kliniki należy zabrać ze sobą bawełniane majtki.

Czy labioplastyka boli?

Sam zabieg jest bezbolesny. Dyskomfort po zabiegu jest kwestią indywidualną i zależy od progu bólu pacjentki. Większość kobiet nie zgłasza potrzeby zażywania leków przeciwbólowych w okresie rekonwalescencji (ani przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu). Dolegliwości nie powinny być na tyle dokuczliwe by uniemożliwiały normalne funkcjonowanie, a gdy tak jest, należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem wykonującym zabieg. Należy liczyć się z tym, że miejsce pozabiegowe może być tkliwe do 2-3 tygodni po zabiegu, co jednak nie powinno wymagać stosowania leków.

Jakie metody znieczulenia stosuje się w zabiegach labioplastyki?

Przy labioplastyce najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, które nie wymaga kwalifikacji do narkozy a pacjentka nie musi być na czczo przed zabiegiem.

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po labioplastyce?

Opuchlizna po labioplastyce jest całkowicie normalną reakcją organizmu na ingerencję chirurgiczną i założone szwy. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka godzin po zabiegu, jednak u niektórych pacjentek może utrzymywać się nawet do 4 tygodni. Z czasem powinna się zmniejszać. Opuchlizna powinna być niewielka i nie może ograniczać codziennych czynności. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść okłady chłodzące (przez materiał, nigdy bezpośrednio na skórę) – kilka razy dziennie po 15-20 minut. Okłady obkurczają naczynia krwionośne i tym samym zmniejszają opuchliznę. Gdy tylko zauważymy, że obrzęk się powiększa, należy jak najszybciej skontaktować się z operatorem.

Kiedy widać efekty labioplastyki?

Labioplastyka to zabieg redukcyjny – usunięcie tkanek widać więc z reguły od razu po operacji, chociaż zależy to od rozległości zabiegu. Ewentualna opuchlizna uniemożliwia jednak ocenę efektów zabiegu, dlatego z tą należy poczekać do 2-4 tygodni po zabiegu. Pełne efekty zabiegu można ocenić po 6 miesiącach.


Ile trwa rekonwalescencja po labioplastyce?

Czas gojenia się rany to kwestia indywidualna, przyjmuje się, że z reguły to 7-14 dni.
Szwy zdejmuje się po ok. 8 dniach. Czas do pełnego wygojenia to ok. 4-6 tygodni – przez ten czas należy stosować się do zaleceń lekarza.

Jakie są zalecenia po labioplastyce?

Stopień ingerencji chirurgicznej oraz indywidualne predyspozycje organizmu do gojenia będą determinować tempo powrotu do pełnej sprawności. Jednak bezwzględne przestrzeganie następujących zaleceń po zabiegu na pewno przyspieszy czas gojenia się rany, skróci czas rekonwalescencji i pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań.

Labioplastyka – zalecenia po zabiegu

  • Delikatna ale dokładna higiena ran pozabiegowych po każdym skorzystaniu z toalety. Do momentu wygojenia rany należy korzystać z  gazików i zaleconego przez lekarza płynu do dezynfekcji. Do mycia okolic intymnych najlepiej stosować emulsje hipoalergiczne.
  • Nie wolno korzystać z tamponów – przez 3 miesiące
  • Abstynencja seksualna przez minimum 6 tyg. po zabiegu
  • Okolic intymnych nie należy depilować przez ok. 2 tygodnie po zabiegu
  • Rezygnacja ze sportów takich jak jazda konna (6 miesięcy), jazda na rowerze – przez 6-8 tyg. po zabiegu
  • Zakaz kąpieli w basenie, korzystania z sauny czy solarium gdzie zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji – przez 6 tygodni
  • Noszenie delikatnej, przewiewnej bielizny bawełnianej – przez 2 tygodnie
  • Przez tydzień po zabiegu należy unikać dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej i znacznego wysiłku fizycznego. Najlepiej by pacjentki wykonujące pracę siedzącą lub obciążającą fizycznie zrezygnowały z aktywności zawodowej na 7-9 dni po zabiegu (możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego).

Czy labioplastyka jest bezpieczna? Jakie są możliwe powikłania po labioplastyce?

Labioplastyka to zabieg z reguły bezpieczny, z którym nie wiążą się powikłania zagrażające życiu pacjentki. Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań takich jak:

  • wydłużony okres gojenia się rany, krwawienia, krwiaki
  • rozejście się rany i konieczność ponownego założenia szwów
  • powstanie przemijających twardych blizn
  • przemijające lub przedłużone ograniczenie czucia
  • rozejście się wargi
  • bolesność podczas stosunku
  • asymetria

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy najlepiej od razu skontaktuj się z lekarzem, który wykonał zabieg. Dolegliwości takie jak zwiększający się obrzęk lub ból w kilka dni po zabiegu, pojawienie się wydzieliny z rany czy ograniczenie czucia stanowią silną przesłankę do bezzwłocznego kontaktu z lekarzem lub kliniką gdzie został wykonany zabieg.