Laserowe zamykanie naczynek na nogach i twarzy

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Przebarwienia skóry i sieci poszerzonych naczynek krwionośnych prześwitujące przez skórę twarzy i kończyn to kłopot, z którym zmaga się wiele pacjentów ze skłonnością do zmian naczyniowych. Widoczne „pajączki” naczyniowe to nierzadko źródło dyskomfortu psychicznego. Ukrywanie popękanych naczynek pod warstwą kryjącego makijażu potrafi być niezwykle uciążliwe, a nieskuteczne terapie kremami do cery naczynkowej – frustrujące.

Tymczasem zarówno czerwony kolor cery, jak i sieci fioletowych pajączków na nogach, można okiełznać dzięki zabiegom laseroterapii. Miejsca na skórze twarzy gdzie najczęściej pojawiają się naczynka to policzki, broda, czoło i skrzydełka nosa.

Zabieg laserem nowej generacji pozwala stosunkowo szybko i w bezpieczny sposób zlikwidować problem — naczynka są uszczelnione i mniej widoczne przez naskórek.

Wskazania do laserowego zamykania naczynek

Do zmian naczyniowych, które zredukować można za pomocą laseroterapii, zaliczamy:

  • popękane, poszerzone naczynka krwionośne na twarzy (teleangiektazje)
  • popękane naczynka na nogach (wenektazje)
  • rumień
  • zmiany po trądziku różowatym i trądziku pospolitym
  • cera naczynioruchowa, gwałtownie reagująca zaczerwienieniem na czynniki psychiczne i zewnętrzne

Teleangiektazja to schorzenie polegające na powstawaniu wyraźnych i trwałych rozszerzonych naczynek włosowatych widocznych przez skórę twarzy. Przejawiają się jako pojedyncze czerwone nitki na skórze twarzy (lub występują w skupiskach).

Natomiast w przypadku wenektazji, skupiska popękanych naczynek włosowatych mają odcień sino-fioletowy. Zdarza się, że pajączki naczyniowe na nogach towarzyszą pacjentowi już od urodzenia, jednak w większości przypadków to schorzenie nabyte wraz z wiekiem lub na skutek działania niekorzystnych czynników, na które wpływa prowadzony tryb życia.

Co sprzyja poszerzaniu naczynek na twarzy?

Do czynników zewnętrznych sprzyjających powstawaniu pajączków naczyniowych zaliczyć można m.in. zbyt częste korzystanie z solarium, trwałą ekspozycję na promieniowanie UV, duże zmiany temperatur otoczenia, przyjmowanie sterydów, stymulanty psychologiczne (stres).

Etiologia pajączków na nogach

Wymienić można kilka czynników, które wpływają na powstawanie wenektazji. Są to siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej w butach na wysokim obcasie, brak lub znikoma aktywność fizyczna. Tak jak w przypadku cery naczynkowej, zmiany na nogach dają się we znaki szczególnie zimą i latem, kiedy wysoka temperatura, przemarznięcie lub intensywny wiatr powodują rozszerzenie naczyń włosowatych. Zwiększenie przepuszczalności naczyń dodatkowo rozszerza już i tak kruche i delikatne ścianki żył — z czasem zmiany te bywają nieodwracalne.

Aparatura wykorzystywana do zabiegu

Tak jak w przypadku zabiegów laserem frakcyjnym CO2, mających na celu usunięcie zmarszczek i rewitalizację skóry, urządzenie stosowane do laserowego zamykania naczynek pozwala na indywidualne dostosowanie mocy wiązki lasera do potrzeb pacjenta i rodzaju schorzenia.

Wybiórcze działanie lasera pozwala ograniczyć negatywne oddziaływanie na sąsiadujący naskórek; możemy precyzyjnie zasklepić zarówno płytko położone kruche naczynia włosowate, jak i głębiej zlokalizowane rozszerzone naczynia.

Na czym polega działanie lasera?

Odpowiednia konfiguracja lasera pozwala przekazać największą energię bezpośrednio do naczynia krwionośnego, przy minimalnym nagrzaniu tkanki sąsiadującej.

Fotokoagulacja laserowa polega na odparowaniu wody ze zmian naczyniowych i tym samym zasklepienie naczynek. Miejscowe naświetlanie naczynka krwionośnego przez światło lasera powoduje nagłe podniesienie temperatury krwi — tym samym obkurczenie ścianek naczynia i ich trwałe sklejenie.

Barwnik obecny w krwinkach czerwonych (hemoglobina) selektywnie absorbuje emitowaną energię lasera, co powoduje „ścięcie się” krwi w procesie termolizy. Woda odparowuje z naczyń krwionośnych, powodując zasklepienie od wewnątrz ścianek naczynia krwionośnego, i w dłuższym czasie ich wysuszenie. Zamknięte naczynka obumierają i są z czasem samoistnie wchłaniane przez organizm — tym samym przestają być widoczne przez naskórek.

Ile zabiegów będę potrzebować?

Laserowe zamykanie naczynek powinno mieć miejsce od 1 (drobne, pojedyncze naczynka) do 6 razy (sieć powiększonych naczyń) w kilkutygodniowych odstępach. Dokładny plan leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też powyższe wartości są jedynie orientacyjne — czasami, aby finalnie pozbyć się poważnych stadiów schorzeń naczyniowych, potrzeba kilkunastu sesji.

Przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do usuwania pajączków laserem obejmuje: ciążę i okres karmienia piersią, łuszczycę, padaczkę i epilepsję, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, bielactwo, skłonność do powstawania bliznowców, zmiany nowotworowe.

Należy poinformować lekarza, jeśli przyjmujemy leki i preparaty wpływające na krzepliwość krwi, wrażliwość na światło UV (przy fotodermatozach), poziom melaniny w skórze lub jesteśmy w trakcie terapii antybiotykowej.
Przeciwwskazaniem są także zażywanie leków z grupy retinoidów, trądzik różowaty i zmiany alergiczne, jeżeli narażone będą na bezpośrednie działanie lasera. Niewskazana jest laseroterapia przy świeżej, intensywnej opaleniźnie (od ostatniego opalania powinien minąć miesiąc).

Nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania laserowej metody zamykania naczynek. Zabiegowi można poddać się niezależnie od pory roku.

Przygotowanie do zabiegu

3-4 tygodnie przed naświetlaniem należy odstawić preparaty zawierające wyciągi z dziurawca lub nagietka (są to zioła światłouczulające, zwiększające nietolerancję na promieniowanie UV) oraz kremy z retinolem. Miesiąc przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce i nie stosować samoopalaczy.

Od ostatniego zabiegu fotoodmładzania (np. laserem CO2) na tej samej powierzchni skóry powinno minąć co najmniej 30 dni.

Na 24h przed zabiegiem zabrania się spożywania alkoholu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych mogących prowadzić do odwodnienia organizmu. Wskazane jest za to wypicie kilku szklanek wody aby dobrze nawodnić organizm.

Wstępny wywiad lekarski obejmuje pytania o ogólny stan zdrowia pacjenta, lekarz ocenia stan zaawansowania schorzenia oraz podłoże problemu. Na podstawie wyników konsultacji lekarz ustala plan leczenia, wyjaśnia przebieg zabiegów oraz jest w stanie oszacować możliwe skutki niepożądane.

Ze względu na różne reakcje organizmu na światło lasera, zanim lekarz przystąpi do zabiegu właściwego, wykonuje próbę na małym odcinku skóry. Celem testu jest ustalenie optymalnej długości fali lasera — to najmniejsza energia wiązki, która pozwala osiągnąć zadowalający efekt estetyczny. Regulowana moc wiązki lasera pozwala usunąć popękane naczynka o różnej wielkości światła, znajdujące się na różnej głębokości.

Usuwania naczynek na twarzy

W pierwszej kolejności skóra twarzy zostaje oczyszczona (demakijaż), nałożone zostają okulary ochronne. Samo naświetlanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut — zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia, obszaru objętego zabiegiem oraz reakcji i wrażliwości pacjenta na ból. W momencie strzału lasera poczuć można ukłucie połączone z intensywnym pieczeniem.

Zamykanie naczynek na nogach — przebieg zabiegu

Obowiązuje wyżej opisana procedura. Dodatkowo zabiegiem towarzyszącym laserowemu zamykaniu naczynek na nogach może być skleroterapia.

Skleroterapia to skuteczna metoda usuwania większych naczyń (również niewielkich żylaków). W poszerzone naczynie krwionośne wprowadza się za pomocą zastrzyku substancję, która wywołuje miejscowy stan zapalny naczynia, następnie krzepnięcie krwi wewnątrz żyły, i w dłuższym czasie, zasklepienie ścianek naczynka. Tak jak w przypadku zabiegu laserem, zamknięte naczynko zanika i jest z czasem wchłaniane przez organizm. Przez kilka tygodni po zabiegu pacjent musi zakładać specjalnie dobrane rajstopy uciskowe. Skleroterapię zawsze poprzedza wykonanie badania USG kończyny.

Laserowe usuwanie naczynek – efekty

Usunięcie naczynek laserem daje bardzo dobre efekty już po pierwszym naświetlaniu — nawet w przypadku rozległych i poważnych zmian zauważalna będzie znaczna redukcja widoczności „pajączków”. Zdarza się, że sieć naczynek przybiera ciemniejszy kolor niż sprzed zabiegu — nie należy się tym przejmować, gdyż będą one stopniowo zanikać. Proces ten może trwać do 14 dni.

Uzyskane efekty zależeć będą od rozległości zmian, głębokości położenia, średnicy i koloru naczyń, które należy zasklepić. Dobierając odpowiednią wiązkę lasera, brane są pod uwagę również koloryt skóry i rodzaj powierzchni, na której odparowuje się naczynia.

Zamykanie naczynek – powikłania

Laserowe usuwanie naczynek należy do bezpiecznych metod korekty niedoskonałości skóry, gdzie ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome. Poniższe efekty niepożądane trwać mogą od kilku godzin do 14 dni, kiedy to samoistnie ustępują:

  • pęcherze i strupy
  • rumień
  • podrażnienie skóry
  • miejscowe zasinienia skóry i obrzęk
  • zmiany w pigmentacji skóry — przebarwienia pojawić się mogą u osób opalonych i o ciemnej karnacji — dlatego intensywna opalenizna zaliczana jest do przeciwwskazań
  • infekcje (niezwykle rzadkie)

W przypadku nagłego pojawienia się któregoś ze skutków ubocznych należy koniecznie udać się na wizytę kontrolną.

Zalecenia po zabiegu i pielęgnacja

Przez około tydzień po laseroterapii należy powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych i korzystania z sauny, basenu; niewskazane jest również, o ile to możliwe, nakładanie makijażu na miejsca objęte naświetlaniem. Przez 4 tygodnie po zabiegu zamykania naczynek laserem nie wolno się opalać; należy unikać ekspozycji na słońce.

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy po usunięciu naczynek zabrania stosowania peelingów, mydła i kosmetyków zawierających w składzie alkohol etylowy przez kilka dni po zabiegu. Należy nawilżać skórę kilka razy dziennie tłustymi kremami przyspieszającymi gojenie się skóry (eliminują dyskomfort po podrażnieniu skóry). Kiedy szczególnie uciążliwy staje się świąd skóry po zabiegu, lekarz przepisać może maść antybiotykową.

Należy skonsultować z lekarzem powrót do wcześniejszej terapii lekami farmakologicznymi sprzed zabiegu. Przez ok. miesiąc stosować należy kremy pielęgnujące z wysokim filtrem SPF50+ oraz z witaminami z grup B2, PP i C w składzie.

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Sean W. Laningan, Lasery w dermatologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005 
  2. red. D.J. Goldberg, red. DVD T.E. Rohrer, Lasery i światło. Tom 2. Seria Dermatologia Kosmetyczna, Edra Urban & Partner 2009 
  3. Anjali Mahto, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Kobiece, 2019