Skuteczna terapia antycellulitowa – zabiegi na cellulit, wskazania, efekty

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Statystycznie rzecz biorąc, cellulit dotyczy nawet 95% kobiet. Choć jest zjawiskiem powszechnym, cellulit na nogach czy ramionach to nadal powód dyskomfortu psychicznego, szczególnie jeżeli pojawia się w młodym wieku przy wysportowanej sylwetce i nienagannym stylu życia. Drogeryjne balsamy na cellulit działają jedynie na powierzchni, nie przenikają w głąb skóry gdzie tak naprawdę mogą gromadzić się komórki tłuszczowe, które powodują widoczne zmiany w strukturze skóry.

Przyjrzyjmy się źródłom tego problemu – jakie są czynniki sprzyjające cellulitowi? Kiedy rozpocząć terapię antycellulitową? Jakie zabiegi medycyny estetycznej najlepiej radzą sobie z redukcją tzw. skórki pomarańczowej?

Jak wygląda cellulit?

Do objawów klinicznych cellulitu należą:

  • obrzęki tkanki,
  • niedokrwienie,
  • powiększenie porów,
  • wiotka skóra,
  • skóra blada.

Czasem cellulitowi towarzyszą mikro żylaki czyli popękane naczynia włosowate, przypominające skórę marmurkową. Wiotka skóra jest mniej odporna na rozciąganie (obrzęki tkanki, zwiększenie objętości komórek z tłuszczem) dlatego pojawić się mogą również rozstępy.

Rodzaje cellulitu

Winne powstawaniu cellulitu wodnego są zaburzenia w przepływie krwi i limfy oraz retencja wody w organizmie. Cellulit wodny może występować u szczupłych osób i sportowców. Zbyt miękka tkanka łączna pozwala na przenikanie limfy do tkanki tłuszczowej. W procesie tym biorą udział także toksyny. Dochodzi do zwiększenia objętości lipidów (komórek tłuszczowych) – to właśnie te grudki widoczne są jako wybrzuszenia i zagłębienia na powierzchni skóry.

Nie można więc powiedzieć, że cellulit pojawia się tylko na skutek odłożonej tkanki tłuszczowej. Gołym okiem nie da się jednak określić z jakim typem cellulitu mamy do czynienia.

Cellulit u szczupłych kobiet w ciąży lub przyjmujących tabletki antykoncepcyjne to najczęściej właśnie cellulit wodny. Antykoncepcja hormonalna sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Po odstawieniu tabletek można liczyć na redukcję cellulitu. Na rynku dostępne są również tabletki antykoncepcyjne z dodatkiem diuretyku, które przeciwdziałają retencji wody.

Cellulit tłuszczowy to typ zmian struktury skóry faktycznie spowodowany nadmiarem adipocytów. Najczęściej obserwowany na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach – czyli rejonach ciała kobiet z tendencją do odkładania tłuszczu.

Cellulit cyrkulacyjny – powstaje wskutek stwardnienia włókien kolagenowych, które utraciły elastyczność, a otaczają komórki lipidowe. Osłabione włókna białkowe nie stanowią już tak dobrego “rusztowania” dla komórek skóry właściwej, przez co grudki lipidowe widoczne są jako fale na skórze. Usztywnione włókna kolagenowe przeszkadzają również w prawidłowej cyrkulacji limfy i krwi. Cellulit cyrkulacyjny jest najtrudniejszy do usunięcia, ale występuje najrzadziej, najczęściej na udach i pośladkach.

Dlaczego mam cellulit?

Do czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu należą:

  • brak regularnego wysiłku fizycznego
  • uwarunkowania genetyczne – objawy schodzenia i natężenie podobne u spokrewnionych kobiet
  • dieta oparta na przetworzonych i wysokotłuszczowych produktach, dużo słodyczy i węglowodanów
  • siedzący tryb życia
  • obcisłe spodnie i buty na wysokim obcasie przyczyniają się do zaburzeń w krążeniu – wtedy po wielu latach pojawiają się nie tylko żylaki i pajączki na nogach, ale również cellulit na udach i pośladkach
  • zmiany hormonalne np. zachodzące u kobiet w ciąży
  • hormonalne terapie farmakologiczne i antykoncepcja hormonalna
  • cellulit może być też nieprzyjemną pamiątką po schudnięciu
  • im więcej podskórnej tkanki tłuszczowej tym bardziej widoczne objawy

Sama dieta, regularne masaże, aktywność fizyczna i kremy na cellulit pomagają zahamować progresywne powstawanie nowej skórki pomarańczowej. Masaże skóry sprzyjają rozrywaniu komórek lipidowych – szybciej pozbędziemy się tkanki tłuszczowej. Jednak aby zredukować już nagromadzony cellulit inny niż cellulit wodny, niezbędne będą odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Omawiane metody są najmniej inwazyjne z dostępnych na rynku, stanowią alternatywę dla kosztownej i inwazyjnej liposukcji chirurgicznej.

Estrogeny odpowiedzialne za cellulit

Jeżeli cellulit pierwszy raz pojawia się dopiero w ciąży, to odpowiedzialne są najprawdopodobniej burzliwe zmiany hormonalne. Podobnie na cellulit wodny narażone są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Przewaga estrogenu nad innymi hormonami obecnymi w organizmie sprzyja powstawaniu cellulitu. Podwyższony poziom estrogenów we krwi zwiększa przepustowość naczyń, zwiększa się przenikanie krwi i limfy do przestrzeni międzykomórkowych. Powstałe w ten sposób obrzęki uciskają sąsiednie tkanki, dochodzi do zaburzeń krążenia i opuchlizn. Im więcej estrogenów tym większa skłonność komórek lipidowych do gromadzenia kwasów tłuszczowych.

Stadia problemu

Zmiany cellulitowe pierwszego stopnia zauważalne są jedynie pod wpływem ucisku na fragment skóry. W przypadku cellulitu II stopnia, fale na skórze stopnia widoczne są jedynie w konkretnych pozycjach ciała, np. gdy napinamy mięśnie ud, jednak skóra pozostaje stosunkowo gładka. Mogą pojawiać się obrzęki.

Cellulit typu I i II dotyczyć może młodych kobiet o nienagannej sylwetce. Z czasem problem ulega pogorszeniu i przechodzi w kolejne stadia.

W stadiach III i IV problemu, kiedy cellulit jest widoczny bez ucisku na skórę, niezależnie od ułożenia ciała, redukcja cellulitu domowymi sposobami jest raczej niemożliwa.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Liczba i intensywność zabiegów, a więc finalnie i cena leczenia cellulitu, zależą od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Im bardziej zaawansowany i “starszy” cellulit, tym trudniej go usunąć. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, jak tylko okaże się, że domowe terapie nie dają oczekiwanych rezultatów, tym lepsze rezultaty zabiegów antycellulitowych. Ogólne wskazania do terapii antycellulitowej:

  • Cellulit
  • Zbędna tkanka tłuszczowa
  • Blizny i rozstępy
  • Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki i “rozpuszczenie” cellulitu ultradźwiękami

Fale ultradźwiękowe powodują uszkodzenie błon komórkowych komórek tłuszczowych, nie stanowiąc zagrożenia dla tkanek okalających i naczyń włosowatych. Zabieg kończy drenaż limfatyczny, dzięki czemu upłynniona tkanka tłuszczowa może zostać wyprowadzona do układu chłonnego. Wędruje następnie do wątroby, gdzie podlega normalnej przemianie tłuszczy.

Efekt wymodelowania sylwetki i znacznej redukcji cellulitu za pomocą ultradźwięków widoczny jest po 3-5 sesjach. Najlepiej wykonywać jeden zabieg na tydzień, następnie raz na miesiąc zabieg przypominający aby utrzymać efekty.

Ważna informacja dla mam: liposukcji ultradźwiękowej można poddać się dopiero po zakończeniu karmienia.

Więcej na temat liposukcji ultradźwiękowej >>

Mezoterapia na cellulit

Działanie mezoterapii na tkankę tłuszczową polega na usprawnieniu mikrokrążenia w miejscu zalegania tłuszczyku i tym samym przyspieszenie jego metabolizmu. Oprócz tego, że samo już nakłuwanie stymuluje syntezę kolagenu, substancje aktywne mają za zadanie przyspieszyć pęknięcie błon komórkowych komórek tłuszczowych i wzmocnić włókna kolagenowe.

Zazwyczaj skórę nakłuwa się manualnie małą strzykawką z cienką igłą, w odstępach co jeden/półtora centymetra. Możliwe są również zabiegi głowicą do mezoterapii. W ciągu minuty urządzenie jest w stanie wykonać aż 80 tysięcy małych nakłuć – tak w głębokie warstwy skóry trafiają substancje aktywne. Najczęściej mezoterapię na cellulit stosuje się na całe nogi (pośladki, uda, łydki), piersi i ramiona. Dla uzyskania widocznego wygładzenia skóry i redukcji cellulitu zaleca się wykonanie co najmniej trzech zabiegów.

Ważna informacja dla mam: mezoterapia jest niewskazana u kobiet karmiących.

W gabinecie korzystam z preparatów takich jak Dermaheal LL, Cytocare.

Więcej na temat mezoterapii >>

Karboksyterapia – redukcja cellulitu za pomocą dwutlenku węgla

Polega na śródskórnym podaniu CO2, który powoduje pęknięcie błon komórkowych adipocytów. Dzięki temu płynna zawartość szybciej przechodzi przez proces metabolizmu tłuszczy. Podanie dwutlenku węgla skłania również organizm do zwiększenia przepływu krwi celem dotlenienia komórek. Zwiększenie przepływu krwi oznacza zwiększenie liczby czynników wzrostu, które stymulują produkcję nowych komórek – w tym włókien kolagenowych, które odzyskują elastyczność.

CO2 jest właściwie obojętny dla organizmu, dlatego karboksyterapia to metoda sprawdzona i bezpieczna. Podczas zabiegu pacjent odczuwać może nieprzyjemne “rozpieranie” pod skórą jednak jest to krótkotrwałe, karboksyterapia nie wymaga znieczulenia. Zabieg trwa ok. 10 minut. Jedna seria (6 zabiegów) do dwóch seriii karboksyterapii powinny poradzić sobie z cellulitem w drugim stadium, często delikatne wygładzenie skóry widać już po jednym zabiegu.

Więcej na temat karboksyterapii >>

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Cherry Maslen, Linda Bird, Cellulite solutions: 52 brilliant ideas for super smooth skin, Infinite Ideas, 2012
  2. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej, 2014, 60, 1, 29–38