Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Szpecące zmiany i przebarwienia to pamiątka po wypryskach występujących w wieku dorastania, chociaż wielu pacjentów zmaga się również z trądzikiem różowatym wieku dorosłego. Blizny potrądzikowe są powodem wielu kompleksów, szczególnie jeżeli zmiany występują na twarzy (szczególnie policzkach) i są na tyle głębokie, że nie da się ich “zamaskować” kryjącym makijażem. Blizny po trądziku to blizny zanikowe – wklęsłe, ponieważ dochodzi do ubytku tkanki.

W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, trądzik różowaty raczej nie występuje u osób młodych przed 25. rokiem życia. Jest trudniejszy w leczeniu – środki naskórne i leki doustne (antybiotyki, retinoidy) mogą okazać się nieskuteczne. Właśnie dlatego szpecące blizny występują po tym rodzaju trądziku częściej niż po trądziku pospolitym czy młodzieńczym (na tle zmian hormonalnych).

Trądzik to stan zapalny naczyń uszkadzający tkankę. Nieprawidłowe gojenie się uporczywych wyprysków powoduje powstanie ziarninujących zmian tam, gdzie doszło do nie ustrukturyzowanego wzrostu włókien kolagenowych (chodzi o sposób ich ułożenia). Przykrym efektem są widoczne zagłębienia, często określane przez samych pacjentów mianem “kraterów”. Sprzyja temu zdrapywanie i “wyciskanie” swędzących krost kiedy choroba jest jeszcze w przebiegu, nieprawidłowa kuracja anty-trądzikowa lub jej brak. Bliznom towarzyszyć mogą również przebarwienia – te po trądziku czasem znikają same.

Problem zazwyczaj dotyczy zmian na twarzy, ale same zabiegi redukcji blizn nie są ograniczone do żadnego obszaru ciała – to dobra wiadomość dla pacjentów z bliznami po trądziku na plecach czy ramionach.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Moim zdaniem najskuteczniejsza z dostępnych metod. Należy jednak postawić sprawę jasno – całkowite usunięcie starych i głębokich blizn potrądzikowych samym laserem jest rzadko możliwe. Laseroterapia gwarantuje jednak zdecydowane wygładzenie skóry i spłycenie blizn – choć może nie da się ich usunąć w stu procentach. Laseroterapia frakcyjna działa na skórę wielotorowo:

  • poprawia jakość skóry
  • wygładza nierówności, redukuje blizny
  • przywraca normalny odcień skóry
  • dodatkowo daje efekt odmłodzenia skóry (aktywizacja mechanizmów naprawczych skóry)
  • może zmniejszyć widoczność małych zmarszczek mimicznych w obrębie zastosowania urządzenia

Jak działa laser frakcyjny CO2 nieablacyjny? Wiązka lasera dociera do warstwy skóry właściwej, tworząc mikro uszkodzenia-poparzenia (w kontrolowany sposób). Ich zadaniem jest stymulacja zdrowej tkanki okalającej uszkodzone komórki do samoregeneracji. W ten sposób następuje aktywacja naturalnych zdolności skóry do samoregeneracji. Laser frakcyjny stymuluje produkcję kolagenu – dzięki temu poprawia się napięcie skóry.

“Stare” blizny zazwyczaj bieleją – w tych komórkach znajduje się znacznie mniej pigmentu (melaniny). Laser frakcyjny pobudza pozostałe melanocyty do pracy, dzięki czemu blizny mniej odcinają się od okalającej zdrowej tkanki.

Od pacjentów wymaga się wytrwałości – zależnie od stopnia problemu oczekiwane efekty może przynieść 3 – 5 zabiegów lub więcej. Zwykle jednak skóra jest widocznie gładsza już po pierwszym zabiegu.

Liczy się szybkość działania

Tak samo jak w przypadku samego leczenia farmakologicznego trądziku, im szybciej rozpoczniemy terapię zabiegową blizn potrądzikowych, tym skuteczniejsze działanie lasera i lepsze efekty redukcji blizn. Stare zbliznowacenia usuwa się zdecydowanie trudniej; w zaawansowanych przypadkach blizn po trądziku, dzięki serii zabiegów, zmiany zostaną widocznie spłycone, jednak ich całkowite usunięcie może nie być możliwe. Na efekt końcowy wpływa też ogólna kondycja skóry. Jeżeli oprócz blizn zanikowych po trądziku skóra jest bardzo cienka i wysuszona, wykonać można dodatkowo serię zabiegów nawilżających. Terapia łączona towarzysząca zabiegom laserowym w leczeniu blizn to najczęściej:

Zabiegi mezoterapii mają również aktywne działanie wygładzające, odżywiają skórę i stymulują procesy naprawcze. Odpowiednia terapia zależy od głębokości ubytków i wieku blizn – rodzaj zabiegów i ich rozłożenie w czasie dobieram indywidualnie.

Laser frakcyjny – nie na aktywny trądzik

Należy pamiętać, że laserem frakcyjnym CO2 nie leczymy samego trądziku – choroba w przebiegu kwalifikuje się do leczenia naskórnie lub antybiotykoterapii (w trudniejszych przypadkach). Zanim zdecydujemy się na zabieg medycyny estetycznej wskazana jest konsultacja u lekarza dermatologa.

Laser CO2 ma właściwie za zadanie uszkadzać skórę – oczywiście w kontrolowany sposób – tak by stymulować ją do odnowy. Zastosowanie lasera frakcyjnego na zmiany łojowo-wypryskowe spowoduje więc dodatkowe pogorszenie stanu skóry. Do leczenia aktywnego trądziku stosuje się np. laser bromkowo-miedziowy, który jest mniej inwazyjny, w naskórku działa bakteriobójczo i hamuje wydzielanie łoju – zmniejszając tym samym objawy choroby.

Zanim laser frakcyjny

Do grupy leków na trądzik należą także retinoidy – pamiętajmy, że są to związki o działaniu fotouczulającym, więc kurację retinoidami należy przerwać co najmniej 3 miesiące przez zabiegiem laserem. Wrócić do stosowania można po 2 tygodniach. Aby zadziałać laserem frakcyjnym skóra musi być wygojona.

Na blizny po trądziku powszechnie stosuje się też peelingi chemiczne – nie powinny one korelować z laseroterapią laserem CO2. Najlepiej zostawić miesięczne przerwy przed i po zabiegu laserem (pamiętając, że leczenie blizn to przeważnie kilka sesji laserem).

Zadbaj o skórę po usuwaniu blizn

Kluczowe po zabiegu usuwania blizn laserem jest zadbanie o wysokie nawilżenie skóry oraz zachowanie podstawowej higieny miejsc objętych laseroterapią. Każdy pacjent otrzymuje ode mnie szczegółową instrukcję.

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Sean W. Laningan, Lasery w dermatologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005 
  2. Terry J. Dubrow, Trądzik: najnowsze metody leczenia i zapobiegania, Oficyna Wydawnicza Aba, 2007
  3. Guy F. Webster, Anthony V. Rawlings, Trądzik – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009
  4. Harold Lancer, Skóra pełna blasku – przełomowa metoda anti-aging, Galaktyka, Łódź 2014