Leczenie nietrzymania moczu Wrocław – centrum Medyczne Nowa Estetyka

Wysiłkowe nietrzymanie moczu powoduje niekontrolowany wypływ moczu podczas wysiłku fizycznego i ćwiczeń, również w momencie kichania, kaszlu czy śmiechu. Bezpośrednim powodem jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. W najpoważniejszych przypadkach nawet najmniejsza aktywność fizyczna jak chodzenie powoduje wyciek moczu. Szacuje się, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy około połowy diagnozowanych przypadków. Do grupy dotkniętych pacjentów należą znacznie częściej kobiety. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, więzadeł i powięzi, które pomagają w utrzymaniu pęcherza we właściwej pozycji. Wysiłkowe nietrzymanie moczu często dotyka kobiet, które rodziły kilkukrotnie metodą naturalną i w okresie menopauzy. Obniżony poziom estrogenów, które oddziaływują na receptory znajdujące się w cewce moczowej, oraz postępujące z wiekiem wiotczenie mięśni, mogą prowadzić do osłabienia zwieracza cewki moczowej. Przyczyną nietrzymania moczu mogą być też przebyte operacje ginekologiczne. Schorzeniu sprzyja otyłość.

Mimowolne oddawanie moczu u dorosłych może być również spowodowane nadreaktywnością pęcherza (mięśnia wypieracza) lub zmniejszoną możliwością rozciągania się ścian pęcherza. Pacjent odczuwa wtedy częste i nagłe potrzeby oddania moczu. W przypadku pęcherza nadreaktywnego stosuje się leczenie toksyną botulinową. Preparat wstrzykuje się bezpośrednio do pęcherza moczowego. Toksyna obniża nadaktywność wypieracza cewki moczowej i tym samym zapobiega popuszczaniu moczu.

Często spotyka się przypadki kiedy przyczyn schorzenia jest kilka (nietrzymanie moczu mieszane). Mimowolne wycieki moczu mogą być objawem współtowarzyszącym w schorzeniach i wadach wrodzonych narządu rodnego, takich jak wypadanie macicy i przetoki.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet w centrum medycznym Nowa Estetyka to zabiegi laserowe przygotowujące przed leczeniem operacyjnym oraz kwalifikacja do leczenia operacyjnego taśmą TOT (Trans-Obturator Tape) przeprowadzanych już w zabezpieczeniu bloku operacyjnego.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu Wrocław

Leczenie nietrzymania moczu laserem dopochwowym polega na wprowadzeniu wiązki świetlnej w obręb przedniej ściany pochwy i fototermiczne tkanek w obszarze ujścia cewki moczowej. Laser wzmacnia i usztywnia ściankę pochwy oraz przywraca prawidłowe ułożenie cewki moczowej, co wspiera normalne funkcjonowanie układu moczowego.

Zabieg laserem to obecnie najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Korekta laserem trwa ok. 30 minut i jest bezbolesna. Do zabiegu nie stosuje się znieczulenia. Mimowolne oddawanie moczu powinno ustąpić do ok. miesiąca po zabiegu. W większości przypadków jeden zabieg prowadzi do całkowitego wyleczenia, jednak zależnie od stopnia nasilenia lub nawrotu dolegliwości, zabieg można powtórzyć.

Dodatkowym efektem korekcji laserowej jest zwiększona synteza włókien kolagenowych sprzyjających utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i pH w pochwie. Dlatego zabieg łagodzi też objawy towarzyszące nietrzymaniu moczu takie jak nawracające infekcje pęcherza i świąt.

Czas trwania zabiegu ok. 30 minut
Kiedy widoczne są efekty? do miesiąca po zabiegu
Rekonwalescencja 2 tygodnie
Znieczulenie nie
Liczba zabiegów już jeden zabieg zapewnia zadowalające efekty

Leczenie nietrzymania moczu – taśmy TOT

Cienka, syntetyczna taśma wprowadzana przez ścianę pochwy pod cewkę moczową podpiera szyję pęcherza moczowego. Zabieg wymaga wykonania małych nacięć w pachwinach, skąd wyprowadzane są końcówki taśmy, które następnie wszywa się pod skórę tak by były niewidoczne.
Podwieszenie cewki moczowej metodą TOT określane jest jako mało inwazyjne ale bardzo skuteczne. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu nasiękowym lub dordzeniowym w zabezpieczeniu bloku operacyjnego.

Metoda TOT jest bardziej inwazyjna niż laserowe leczenie nietrzymania moczu, ale sam zabieg jest krótki. Przed zabiegiem TOT wymagane są badania laboratoryjne i oznaczenie grupy krwi.
Okres rekonwalescencji to 2-6 tygodni, ale pierwsze efekty zauważalne są już po 2-3 dniach. Czasem pacjentka odczuwa poprawę trzymania moczu dopiero po ok. 2 tygodniach.

Zabieg TOT daje poprawę utrzymania moczu na około 10 lat. W przypadku postępującego wiotczenia mięśni i więzadeł zabieg można powtórzyć.

Czas trwania zabiegu 60 minut
Kiedy widoczne są efekty? Już po zabiegu
Rekonwalescencja 2-6 tygodni, zalecane wizyty kontrolne (pierwsza – 7 dni po zabiegu)
Znieczulenie miejscowe , rdzeniowe
Liczba zabiegów 1

Taśma TOT – zalecenia i rekonwalescencja po zabiegu

Zaleca się co najmniej jedną wizytę kontrolną 7 dni po zabiegu. Normalnym objawem gojenia ran jest wydzielina zabarwiona krwią.

Po operacji metodą TOT pacjentka powinna prowadzić spokojny tryb życia, bez dźwigania, treningów i intensywnego wysiłku fizycznego przez minimum 4 tygodnie. Należy unikać nadwyrężenia mięśni dna miednicy co mogłoby uszkodzić mocowanie taśmy. Pacjentka wraca do pełnej sprawności po 4-6 tygodniach. Przez ten czas należy wstrzymać się od kąpieli w wannie, korzystania z sauny i basenu. Do zwykłych aktywności należy wracać stopniowo, powoli zwiększając obciążenia i czas trwania. Nacięcie w ścianie pochwy goi się do 6 tygodni, do tego czasu należy powstrzymać się od tradycyjnego stosunku.

Należy zadbać o higienę ran po wkłuciach i regularne odkażanie preparatem antyseptycznym. Zabieg nie wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi w okresie rekonwalescencji. Doraźnie stosować można leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

U pacjentów z tendencją do zaparć zaleca się profilaktykę lekami regulującymi pracę jelit (np. laktuloza). Do czasu wygojenia należy szczególnie zadbać o dobry stan zdrowia. Kaszel i kichanie mogą powodować problemy z utrzymaniem taśmy we właściwej pozycji zanim ta obrośnie tkankami.