Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym – Nowa Estetyka Wrocław

Augmentacja czyli powiększenie warg sromowych to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, pozwalający na wymodelowanie i odmłodzenie okolic intymnych. Poza efektem estetycznym, zabieg pozwala przywrócić naturalną funkcję warg sromowych i należytą ochronę wejścia dróg rodnych, niwelując problem nawracających infekcji. Przywrócenie objętości warg sromowych zapobiega również nieprzyjemnym podrażnieniom i otarciom.

Terapia może dotyczyć zarówno warg sromowych większych jak i mniejszych. Istnieje kilka metod przeprowadzenia augmentacji, jedną z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych jest wypełnienie kwasem hialuronowym.


Rola kwasu hialuronowego w organizmie

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w tkance łącznej i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia – zatrzymuje wodę dzięki czemu skóra pozostaje jędrna i napięta. Kwas HA stymuluje również fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, który stanowi swojego rodzaju szkielet tkanek. Niestety wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego maleje. Tkanki tracą swój podstawowy budulec, skóra staje się wiotka i opada, pojawiają się ubytki i zapadnięcia na powierzchni skóry – problem ten dotyczy również okolic intymnych.

Wypełnienie warg sromowych – wskazania

Procesy starzenia nie omijają okolic intymnych – wraz z wiekiem skóra stref intymnych traci na jędrności i gęstości, staje się bardziej wiotka i poddaje się sile grawitacji. Możliwa jest również utrata podskórnej warstwy tłuszczowej (lipoatrofia) co powoduje ogólny częściowy lub całkowity zanik warg sromowych większych. Takie zmiany w wyglądzie stref intymnych to dla pacjentek nierzadko powód dyskomfortu psychicznego, obniżenia poczucia własnej wartości i spadku jakości życia seksualnego. Spadek jędrności skóry stref intymnych to nierzadko problem estetyczny, ale przede wszystkim fizjologiczny. Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej prowadzi do utraty objętości warg sromowych większych. Odsłonięcie wejścia przedsionka pochwy może prowadzić do częstych podrażnień i infekcji dolnych dróg moczowo-płciowych. Inne wskazania do stosowania preparatu na bazie kwasu hialuronowego to niedostateczne nawilżenie i nadwrażliwość sromu, świąd i suchość pochwy.

Zbyt małe wargi sromowe większe, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony tkankom wewnętrznym, mogą być dotyczyć też młodych kobiet i być uwarunkowane genetycznie. Z podobnymi problemami często borykają się również kobiety po porodzie siłami natury.

Powiększenie warg sromowych kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu

Zabieg polega na ostrzyknięciu rejonu zewnętrznych narządów płciowych kwasem hialuronowym za pomocą Kaniuli. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, podanym po zdezynfekowaniu miejsc iniekcji. Zastosowaną objętość produktu lekarz dobiera indywidualnie do potrzeb pacjentki.

Procedura jest bezbolesna. Po zabiegu występuje zaczerwienienie i delikatny obrzęk miejsc intymnych, co jest naturalną reakcją organizmu na iniekcje. Zabieg nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania, trwa ok. pół godziny i bezpośrednio po nim można opuścić gabinet.

Wypełnienie warg sromowych – efekty zabiegu

  • Odmłodzenie zewnętrznych narządów płciowych
  • Regeneracja skóry okolic intymnych
  • Usunięcie asymetrii warg sromowych większych
  • Zniwelowanie nawracających infekcji dróg moczowo-płciowych
  • Komfort stref intymnych
  • Zniwelowanie suchości pochwy


Czy zabieg trzeba powtarzać?

Efekty zabiegu utrzymują się przez 1-2 lata. Jest to związane z powolnym rozkładem zaaplikowanego kwasu hialuronowego. Aby utrzymać efekty, zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Wypełnienie warg sromowych – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do iniekcji kwasu hialuronowego są stany zapalne i infekcje sromu, pochwy lub skóry w obszarze stref intymnych oraz opryszczka narządów płciowych. Wskazane jest ich wcześniejsze wyleczenie. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentek w ciąży, uczulonych na kwas hialuronowy i pacjentek z chorobą nowotworową.