Wolumetria – zalecenia po zabiegu

dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.

Poniższa lista zaleceń dotyczy zabiegów wolumetrycznych za pomocą kwasu hialuronowego (wolumetria, modelowanie twarzy, odmładzanie dłoni, wypełnienie doliny łez). Pacjenci przestrzegający zaleceń po wolumetrii mogą liczyć na szybką rekonwalescencję, jak najlepsze i długotrwałe efekty zabiegu.

  • Po zabiegu wolumetrycznym twarzy przez kilka dni należy unikać ekstremalnych temperatur (sauna, solarium, basen, zimny wiatr, opalanie).

  • Wszelkie codzienne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać ostrożnie, bez pocierania i naciągania skóry.

  • Zanim rozpoczniesz codzienną pielęgnację miejsc iniekcji kwasu hialuronowego, dokładnie umyj i wytrzyj w czysty ręcznik swoje ręce.

  • Iniekcje przerywają barierę skóry, dlatego też należy unikać sytuacji zwiększających ryzyko wystąpienia infekcji (np. dotykanie twarzy, makijaż, kontakt z chlorowaną wodą, pocałunki).

  • Należy dbać o czystość okolic miejsc iniekcji nie tylko przez regularne mycie twarzy, ale również korzystanie z czystych ręczników i pościeli. Pierwszy makijaż można nałożyć po 12-24 godzinach, ale należy zadbać o czystość akcesoriów do makijażu (np. pędzli).

  • Powstrzymaj się od intensywnego wysiłku fizycznego przez 7 dni od zabiegu. Ma to na celu ograniczenie potliwości i rozgrzewania skóry w miejscu aplikacji kwasu. Pot sprzyja gromadzeniu się bakterii co z kolei może prowadzić do zakażenia. Nie ma potrzeby unikania aktywności, które nie są męczące i nie forsują organizmu, takich jak spacer.

  • Kwas potrzebuje nawet dwóch tygodni na ułożenie się w miejscu iniekcji. Higroskopijność kwasu HA pozwala mu na silne wiązanie cząsteczek wody w miejscu iniekcji – dlatego przez ten czas tak ważne jest dobre nawodnienie organizmu. Może to przyczynić się do lepszych i trwalszych efektów wolumetrii.

  • Dlatego też przez min. 48h przed i po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, który zwiększa mikrokrążenie, zmniejsza krzepliwość krwi i odwadnia organizm.

  • Jak spać po wolumetrii kwasem? Postaraj się spać na plecach – wyeliminuje to niepotrzebny nacisk na skórę twarzy.

  • Kiedy po wolumetrii można wykonać kolejny zabieg? Zaleca się co najmniej miesięczny odstęp między kolejnymi zabiegami medycyny estetycznej na ten sam rejon twarzy. Laser czy inwazyjne peelingi mogą przyspieszyć degradację kwasu w miejscu zabiegu (efekty wolumetrii utrzymają się krócej).