Osocze bogatopłytkowe Wrocław (wampirzy lifting)

Mezoterapia osoczem PRP w centrum medycznym Nowa Estetyka

Iniekcje osocza bogatopłytkowego PRP (ang. Platelet Rich Plasma – PRP), znane jako mezoterapia osoczem i wampirzy lifting, są metodą pozwalającą odzyskać witalność skóry dzięki regeneracji i biostymulacji komórek macierzystych do zwiększonej produkcji kolagenu. Mezoterapia osoczem pomaga wyeliminować problem utraty objętości i wiotczenia skóry w procesie starzenia. Wraz z wiekiem obniża się metabolizm komórek, a nadmierna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza komórki naskórka i skóry właściwej, redukując zdolność tkanki do samoregeneracji. Wampirzy lifting dostarcza, bezpośrednio do skóry właściwej, substancji odżywczych i aktywuje procesy naprawcze komórek macierzystych. Osocze PRP daje rewelacyjne efekty w usuwaniu pierwszych zmarszczek.

Wampirzy lifting wykonuje się przy pomocy osocza pobranego z krwi własnej pacjenta – w plazmie krwi obecne są substancje stymulujące wzrost tkanek, nazywane czynnikami wzrostu. Związki te pobudzają komórki macierzyste organizmu do podziału i przekształcenia się w fibroblasty, czyli komórki produkujące włókna kolagenowe i elastynę. Co roku dojrzała cera traci około 1% kolagenu, ale dzięki mezoterapii osoczem bogatopłytkowym można pobudzić fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Wampirzy lifting to zabieg medycyny estetycznej dający długotrwały efekt rewitalizacji skóry, jednocześnie bez ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych lub nietolerancji – dzięki temu, że do zabiegu wykorzystuje się komórki macierzyste.

Samo pojęcie mezoterapii igłowej dotyczy techniki podawania preparatu bezpośrednio do komórek skóry za pomocą zastrzyków bardzo cienką igłą. Substancjami aktywnymi stosowanymi w mezoterapii igłowej mogą być zarówno materiał autologiczny (osocze bogatopłytkowe PRP, fibryna bogatopłytkowa i-PRF), jak i specjalnie skomponowane mieszanki substancji aktywnych, witamin i kwasu hialuronowego.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – przebieg zabiegu

Wampirzy lifting to zabieg stuprocentowo naturalny, gdyż do iniekcji wykorzystuje się materiał krwiopodobny, pobrany najczęściej z żyły odłokciowej, tak jak krew do morfologii. Pobiera się niewielką ilość krwi, średnio 8-24 ml, która następnie zostaje odwirowana w separatorze. Celem jest odseparowanie osocza z zawartymi w nim płytkami od erytrocytów i leukocytów. Trwa to kilka minut. Otrzymany roztwór zawiera niewielkie stężenie samego osocza przy dużej liczbie płytek krwi — nawet 9-krotnie większej w porównaniu z krwią przed odwirowaniem. Odzyskuje się nawet 90% płytek krwi zawartych w pobranej próbce. Taki koncentrat zawiera optymalną ilość czynników wzrostu — są substancje stymulujące rozwój i podział komórek macierzystych.

W probówce widoczne jest warstwowe oddzielenie się górnej warstwy osocza PRP i pozostałych elementów krwi. Lekarz pobiera koncentrat PRP, do którego przed podaniem pacjentowi dodaje się substancję aktywującą uwalnianie stymulantów wzrostu z płytek.

Następnie uzyskany preparat wprowadza się do skóry metodą iniekcji za pomocą mikroigieł (mezoterapia igłowa). Zabieg osoczem bogatopłytkowym może mieć charakter precyzyjnych zastrzyków manualnych tworzących “siateczkę” punktów na skórze objętej terapią, lub mieć kształt liniowy (np. wzdłuż linii ust). Wykonuje się również wolumetryczne podanie osocza.

Odwirowanie osocza zajmuje zaledwie kilka minut, dlatego też nie ma potrzeby pobrania materiału z wyprzedzeniem. Pobranie krwi oraz właściwy zabieg mezoterapii to zazwyczaj od 30 do 45 minut.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym — czy to boli?

Pomimo zastosowania znieczulenia lokalnego z lidokainą, zabieg może należeć do nieprzyjemnych. Najbardziej bolesne zazwyczaj są zastrzyki w okolicy czoła.

Co sprawia, że osocze skutecznie odmładza skórę?

Zasada działania mezoterapii osoczem bazuje na roli, jaką w organizmie pełnią płytki krwi i produkowane przez nie czynniki wzrostu. Powstanie rany rozpoczyna naturalny proces nie tylko krzepnięcia krwi, ale i podziału komórek celem szybkiej regeneracji miejsca, w którym przerwana została ciągłość naskórka. Iniekcja PRP naśladuje powstanie rany, jednocześnie dając sygnał do rozpoczęcia mechanizmu naprawczego.

Miejsca podania osocza PRP

Obszar iniekcji osocza może obejmować całą powierzchnię skóry twarzy równomiernie lub ze skupieniem gęstości nakłuć na newralgicznych rejonach, podatnych na powstawanie zmarszczek ze względu na naturalnie intensywną mimikę. Są to zmarszczki marionetki, wokół ust (zmarszczki palacza), bruzdy nosowo-wargowe (zmarszczki zająca), poniżej dolnej powieki, wokół oczu, pionowe (lwia zmarszczka) i poziome zmarszczki na czole. Nakłucia wykonać można równomiernie na całej powierzchni (klasyczna technika mezoterapii igłowej) albo wzdłuż zmiany/zmarszczki, którą chcemy zniwelować.

Mezoterapia osoczem — w jakim wieku?

Wampirzy lifting jako terapia przeciwstarzeniowa przeprowadzana może być profilaktycznie u kobiet i mężczyzn już po 25. roku życia. U osób młodych, gdzie mechanizmy regeneracji działają szybciej, szybciej widoczne będą również efekty zabiegu. Powiedzieć można, że najbardziej satysfakcjonujące efekty mezoterapia osoczem daje u pacjentów w wieku 30-40 lat, jednak do ich osiągnięcia potrzebne może być kilka zabiegów. Aby przedłużyć efekty regeneracji skóry, najlepiej jest wykonać zabieg osoczem 3-4 razy w odstępach 4 tygodni. Mezoterapia osoczem to zabieg dla osób przed 60 r.ż. Podane przedziały są jedynie orientacyjne, ponieważ to, co decyduje o skuteczności terapii osoczem PRP to kondycja skóry pacjenta, nie jego wiek. Zabieg podtrzymujący wykonać można 1-2 razy w roku.

Wskazania

  • wygładzenie zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych
  • rewitalizacja i odbudowa utraconej elastyczności i jędrności skóry
  • poprawa jędrności i nawilżenia skóry twarzy, szyi i dekoltu (walka z oznakami starzenia się skóry)
  • rewitalizacja ust
  • niechirurgiczny lifting twarzy i policzków
  • lwia zmarszczka
  • wypełnienie blizn potrądzikowych
  • drobne zmarszczki wokół oczu, rewitalizacja okolicy oka
  • regeneracja skóry po innych zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej
  • leczenie łysienia (typu męskiego) i ogólne wzmocnienie zniszczonych, słabych włosów, powstrzymanie ich nadmiernego wypadania

Spektrum zastosowań osocza bogatopłytkowego w zabiegach medycyny estetycznej jest bardzo szerokie – oprócz zastrzyków na skórę twarzy i dekoltu, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym owłosionej skóry głowy to również skuteczna metoda walki z łysieniem typu męskiego (łysienie androgeniczne). Leczenie łysienia osoczem pozwala wzmocnić zniszczone, słabe włosy, powstrzymuje ich nadmierne wypadanie.
Dowiedz się więcej o leczeniu łysienia.

Efekty

  • zmarszczki zostają wygładzone, skóra odzyskuje jędrność, poprawia się koloryt skóry
  • regeneracja starych lub uszkodzonych chorobowo komórek
  • aktywuje się wzrost włosów, uśpione cebulki włosów przechodzą w stan aktywności
  • biostymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu w komórkach skóry
  • szybszy proces gojenia po innych zabiegach medycyny estetycznej

Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania

  • zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi lub przyjmowanie leków wydłużających czas krzepnięcia (np. aspiryna)
  • choroby autoimmunologiczne i nowotwory
  • różnego rodzaju choroby infekcyjne, aktywne i przewlekłe zapalenia skóry
  • ciąża i karmienie piersią
  • dla uzyskania najlepszych efektów konieczne jest poddanie się 2 – 3 zabiegom w okresach od 3 do 6 tygodni

Jak uniknąć powikłań?

Jedyne “skutki uboczne” mezoterapii osoczem to ślady nakłuć lub niewielkie siniaki. Pacjentki poddające się mezoterapii osoczem w trakcie menstruacji powinny koniecznie powiadomić o tym lekarza — zmniejszona krzepliwość krwi i poszerzone naczynia podczas okresu zwiększają ryzyko powstania małych krwiaków i siniaków w miejscu iniekcji. Inne powikłania przy mezoterapii osoczem nie występują.

Mezoterapia osoczem a “wypełniacze” zmarszczek

Mezoterapia osoczem PRP jest powszechnie błędnie utożsamiana z iniekcjami z wykorzystaniem innych sztucznych preparatów, jakimi są wypełniacze (również kwas hialuronowy) i toksyna botulinowa (zabiegi botoksem). Iniekcje osocza PRP i zastrzyki z botoksu to jednak całkowicie różne kategorie zabiegów wygładzania zmarszczek. Niektórzy z nas mogą okazać się uczulonymi na hialuron (kwas hialuronowy), chociaż jego cząsteczki występują naturalnie w organizmie ludzkim. W przypadku iniekcji osocza bogatopłytkowego z krwi własnej pacjenta ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub nietolerancji organizmu jest niemal zerowe – wstrzykiwany materiał jest całkowicie biozgodny.

Kompleksowe działanie

Oprócz zabiegów wygładzania zmarszczek twarzy, iniekcje osocza stosować można praktycznie na każdą inną część ciała. Osocze skutecznie wygładza zmarszczki na dekolcie, szyi i na wierzchach dłoni; skutecznie minimalizuje także widoczność blizn (różnych typów), wygładza cellulit i ujednolica pigmentację rozstępów; poprawia kondycję skóry po innych, bardziej inwazyjnych zabiegach dermatologicznych (np. peeling chemiczny). Szersze zastosowania mezoterapii osoczem to wspomaganie regeneracji tkanek miękkich i stawów (np. po urazach i operacjach).

Osocze na wypadanie włosów

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów i łysienia może być wiele — należą do nich niekorzystne czynniki środowiska, leki farmakologiczne, choroby przewlekłe, schorzenia skóry głowy i włosów, zmiany hormonalne i toksyny. Nierzadko zwiększone wypadanie włosów spowodowane jest życiem w stresie, złą dietą, lub odziedziczoną skłonnością do łysienia. Problem wypadania i słabych włosów może dotyczyć całej powierzchni owłosionej skóry skalpu lub jej fragmentów.

Mezoterapia skóry głowy to zabieg skierowany do osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów lub tych, które po prostu zauważyły pogorszenie się ich ogólnej kondycji. Osocze podane śródskórnie:

  • stymuluje wzrost zdrowych, gęstych włosów
  • ogranicza ich wypadanie
  • regeneruje i odbudowuje łodygę włosa

Czynniki wzrostu w osoczu bogatopłytkowym powodują, że włosy dorosłe stają się mocniejsze i przestają wypadać, a uśpione mieszki włosowe są lepiej odżywione i stymulowane do produkcji nowych włosów. Najlepsze efekty przynosi mezoterapia w terapii łączonej z lekami doustnymi.