Implanty sztucznych włosów BIOFIBRE®

dr n med. Łukasz Bełza
od wielu lat związany z medycyną estetyczną i ginekologią plastyczną.Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu.

Metoda wszczepiania sztucznych włosów w skórę owłosioną głowy jest nowoczesną terapią polegającą na wprowadzeniu sztucznego włosa zbudowanego w większości z keratyny, za pomocą punchera, w okolice przedokostnową czaszki.

Procedura wszczepiania implantów włosów metodą Biofibre zarezerwowana jest dla pacjentów, którzy stracili możliwości przeszczepienia włosów z okolicy potylicznej metodami chirurgii odtwórczej włosów z uwagi na ich niewystarczającą liczbę w stosunku do zapotrzebowania, lub nie są w stanie zaakceptować okresu rekonwalescencyjnego po przeszczepie.

System implantacji włosów BIOFIBRE® a tradycyjne metody przeszczepiania włosów

W porównaniu z tradycyjnymi metodami przeszczepiania włosów, takimi jak FUE czy strip, gdzie wygojenia wymaga nie tylko miejsce wszczepienia włosów, ale również miejsce pobrania, okres rekonwalescencji pacjenta zmniejszony jest do kilku dni po zabiegu.

Wszczepienie sztucznych implantów włosów nie jest zabiegiem inwazyjnym. Pacjent może sam wrócić do domu nie wzbudzając zainteresowania otoczenia. Prace nad sztucznymi włosami zaczęły się dziesięć lat temu we Włoszech i Japonii i są nadal kontynuowane. Badania kliniczne po wszczepieniu implantów wykazały ich pełną biokompatybilność oraz bezpieczeństwo.

Przebieg zabiegu wszczepienia sztucznych włosów techniką BIOFIBRE®

W dniu zabiegu pacjent dostarcza aktualne badania takie jak: morfologia, glikemia na czczo oraz układ krzepnięcia. Zabieg implantacji włosów Biofibre przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, zawierającym mieszankę ksylokainy oraz adrenaliny zmniejszającą krwawienie.

Włosy wszczepiane są punczerem zakończonym specjalną igłą, która kotwiczy koniec implanta i wprowadza go głęboko do okolicy przedokostnowej. Wszczepianie sztucznych włosów odbywa się zgodnie z zasadami planowania pierwszej linii włosów, rozmieszczenia ich na skórze owłosionej głowy oraz kątem wszczepiania, podobnie jak przy wszczepianiu w metodach chirurgii odtwórczej włosów.

Implanty włosów nigdy nie są wszczepiane pod kątem prostym. U pacjentów z ubogą tkanką podskórną należy zwracać uwagę na głębokość umieszczanego implanta. Operator kieruje się oporem na punczerze podczas wysuwania igły.

Kotwiczenie implantów następuje dzięki specjalnej budowie końcówki sztucznego włosa, zakończonej opatentowanym węzłem, który zaciągany jest przez igłę w trakcie kotwiczenia go i trakcji, którą wykonuje operator przed wszczepieniem implantu w skórę pacjenta. Prawidłowe umieszczenie implantu w okolicę przedokostnową gwarantuje utrzymanie włosa przez długi czas oraz odporność na pociąganie.

Charakterystyka implantów

Implanty mają różną długość, zaczynając od standardowych, 30-centymetrowych implantów dla mężczyzn, które po wszczepieniu przycina się do długości odpowiadającej pacjentowi, po 60-90-centymentrowe implanty dla kobiet chcących nosić długie włosy. Sztuczne włosy mają również różną paletę barw, od czarnego przez odcienie blond po włosy siwe.

Po zabiegu wszczepienia sztucznych włosów i okresie rekonwalescencji, pacjent może farbować włosy wyrównując ich możliwe różnice w odcieniu implant-pozostałe włosy farbami nie zawierającymi amoniaku. Kształt włosów może być dostosowany do włosów pacjenta – prostych, falowanych czy kręconych.

Przebieg zabiegu wszczepienia implantów w systemie BIOFIBRE®

Etap pierwszy zabiegu

Z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, zabieg podzielony jest na etap pierwszy, polegający na wszczepieniu 100 włosów w miejsce leczone i obserwacji reakcji pacjenta, ewentualnych powikłań pozabiegowych, reakcji alergicznych na implant oraz naukę dbania o wszczepione włosy oraz skórę owłosioną głowy.

Jest to na tyle mała ilość implantów, że w przypadku reakcji alergicznych na wszczepiony implant, istnieje możliwość usunięcia ich z wszczepionej okolicy. Implanty nie są wszczepiane w mniejszej odległości między sobą niż 1-2 mm, z uwagi na zwiększoną możliwość infekcji oraz urazu dla pacjenta; gęstość ta jest natomiast satysfakcjonująca dla osiągnięcia odpowiedniego efektu estetycznego.

Wszczepienie docelowej liczby implantów

Następnie, po upłynięciu co najmniej miesiąca, oraz braku powikłań w postaci odczynów zapalnych lub alergicznych, następuje właściwe wszczepienie odpowiedniej ilości sztucznych włosów. Szacowane ilości wszczepionych włosów zależą od rozległości ubytku i wynoszą od 500 do 9000 implantów sztucznych włosów. W porównaniu z innymi metodami likwidowania oznak łysienia, takimi jak FUE lub strip, metoda Biofibre jest o wiele szybsza; eliminowany jest czas konieczny do pobrania i przygotowania odpowiedniej ilości graftów.

Wszczepienie kilku tysięcy włosów zajmuje wyszkolonemu operatorowi kilka godzin. W przeciwieństwie to innych metod leczenia łysienia, takich jak FUE, nie ma potrzeby dzielenia dużych przeszczepów (tj. powyżej 1500 włosów) na dwie sesje. Podczas zabiegu wszczepienia włosów, niezbędny personel medyczny obecny na sali to jedynie lekarz i asysta, tamująca ewentualne krwawienia i przygotowująca kolejne paczki implantów.

Pacjent, w zależności od upodobań i pozycji operatora, leży lub siedzi. Przed zabiegiem zbierany jest wnikliwy wywiad w kierunku chorób skóry oraz chorób ogólnoustrojowych wpływających na gojenie, takich jak cukrzyca czy choroby wymagające stosowania leków wpływających na krzepnięcie.

Do zabiegu wszczepienia sztucznych włosów dyskwalifikowani są pacjenci, którzy cierpią na łojotok – ze względu na nadmierne gromadzenie się łoju wokół implantów zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji po zabiegu. Pacjenci z chorobami skóry owłosionej głowy wcześniej konsultowani są przez dermatologów.

Jak trwałe są efekty implantacji włosów BIOFIBRE?

Czas pozostania implantów w skórze głowy szacowany jest na około 10 lat, w zależności od stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych, dbanie o wszczepione implanty, jak i nienarażanie ich na działanie wysokich temperatur.

Suszenie włosów suszarką z silnym strumieniem powietrza o wysokiej temperaturze, działania wysokich temperatur w saunie, czesanie szczotką i trakcje z tym związane, mechaniczne pociąganie implantów podczas czesania i upinania długich włosów – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na szacowaną utratę roczną wynoszącą 10 procent.

Jak należy dbać o implanty? Zalecenia dla pacjentów

W trzeciej dobie po wszczepieniu implantów, zalecane jest umycie głowy łagodnym szamponem o neutralnym odczynie pH. Pacjent zobligowany jest do używania Ketokonazolu raz w miesiącu oraz regularnego stosowania szamponu z domieszką kwasu salicylowego, regulującego wydzielanie łoju.

Co miesiąc pacjent powinien oczyścić miejsce wszczepienia implantów z ewentualnego łoju, gromadzącego się wokół implantów, za pomocą miękkiej szczoteczki dentystycznej i szamponu wykonując delikatne ruchy. Po umyciu i spłukaniu, miejscowo zastosować należy antybiotyk w płynie.
Metoda implantacji sztucznych włosów w systemie Biofibre jest doskonałym uzupełnieniem technik chirurgii odtwórczej włosów i alternatywą dla pacjentów dyskwalifikowanych do leczenia metodami FUE czy strip, jednak równie bezpieczną dla pacjetna i mało urazową.

Odpowiednie metody leczenia łysienia i eliminacji widocznych skutków utraty włosów zawsze dobieram indywidualnie do każdego pacjenta, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania procesu utraty włosów oraz miejsca występowania ubytków. Celem konsultacji Twojego zabiegu implantacji włosów Biofibre we Wrocławiu zapraszam do kontaktu.

dr Łukasz Bełza