Laser frakcyjny CO2 w leczeniu niedoskonałości i chorób skóry

Pierwotnie zabiegi laserem frakcyjnym nie były zbyt popularne wśród pacjentów ze względu na długi czas rekonwalescencji (kilka tygodni). Powodowały znaczny obrzęk i zaczerwienienie, choć nie sposób było odmówić im skuteczności w wygładzaniu skóry i spłycaniu blizn. Lasery frakcyjne nowej generacji działają bardziej precyzyjnie, dzięki mikroskopowej wiązce lasera są skuteczniejsze, a skóra szybciej powraca do normalnego wyglądu.

Czy laser frakcyjny CO2 rozwiąże mój problem?

Poniższa lista to najczęstsze wskazania do terapii laserem frakcyjnym CO2 — stosować można zarówno ablacyjny, jak i nieablacyjny:

  • spłycenie blizn chirurgicznych, pooperacyjnych, powypadkowych, po oparzeniach, blizny zanikowe (np. potrądzikowe)
  • zmarszczki na twarzy, zarówno mimiczne, jak i utrwalone
  • niwelacja efektów fotostarzenia
  • rozszerzone pory
  • ogólnie niekorzystny stan cery: skóra cienka, sucha, pozbawiona objętości i jędrności
  • rozstępy
  • wiotka skóra (brzuch, ramiona)

Jeżeli borykają się Państwo z którymkolwiek z powyższych problemów, nie oznacza to, że automatycznie zostaną Państwo zakwalifikowani do zabiegu. Wiele urządzeń stosowanych w medycynie estetycznej ma wszechstronne zastosowania, jednak decydując się na zabieg, zawsze należy zdać się na kwalifikacje i doświadczenie lekarza. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania zmian i niedoskonałości skóry, takich jak blizny, zmarszczki, przebarwienia i bruzdy — lekarz dobiera bezpieczny tok leczenia, przy którym możemy liczyć na optymalne efekty zabiegu.

laser-frakcyjny-nowa-estetyka
Laser CO2 – Gabinet Nowa Estetyka

 

Laser CO2 – Przygotowanie do zabiegu

Przed pierwszą sesją laserem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, takich jak: leki rozrzedzające krew, retinoidy, leki fotouczulające, jak np. niektóre antybiotyki lub leki przeciwdepresyjne. Pacjenci ze skłonnością do opryszczki HSV1 powinni profilaktycznie zażywać doustne leki przeciwwirusowe (acyklowir, heviran), zapobiegające jej wykwitowi 2-5 dni przed i po zabiegu. Nie przeprowadza się leczenia laserem frakcyjnym przy aktywnym wykwicie opryszczki — jest ona niebezpieczna w procesie gojenia się skóry.

Laseroterapia frakcyjna nie powinna korelować w czasie z innymi zabiegami estetycznymi, które powodują uszkodzenie naskórka (lub tym bardziej warstwy właściwej).

Pielęgnacja skóry po laseroterapii frakcyjnej

Czas jednego cyklu regeneracji skóry to 45 dni, dlatego tyle właśnie wynosić powinien minimalny czas między zabiegami laserem. Przez cały okres leczenia pacjenci powinni unikać kąpieli słonecznych i kiedy to tylko możliwe, stosować kremy z wysokim filtrem UV SPF50+ (szczególnie w lecie). Podczas zimy rolę ochrony przed promieniami słonecznymi powinien zapewnić jedynie dobry krem na dzień z filtrem UV.

Podczas kluczowego czasu gojenia skóry (do 14 dni po zabiegu) pacjent powinien unikać sauny, siłowni, basenu oraz starać się pozostać z dala od nagrzanych pomieszczeń (lub po prostu wysokich temperatur panujących na zewnątrz).

Oprócz wspomnianych wcześniej kremów z filtrem, kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji są pierwsze godziny po zabiegu. Jeszcze w gabinecie lekarz ochładza skórę twarzy aby zminimalizować obrzęk i zaczerwienienia. Należy również intensywnie schładzać obszar skóry objęty leczeniem zaraz po powrocie do domu (od 30 minut do godziny, zależnie od intensywności wiązki lasera i stopnia bólu). Szczegółowych wytycznych zawsze udziela lekarz, poinstruuje on również, jakie są bezpieczne metody łagodzenia bólu przez kilka dni po zakończonym zabiegu.

Przez 2-3 dni po naświetlaniu nie należy nakładać makijażu — warto o tym wspomnieć, choć u większości pacjentek nie pozwala na to dość widoczny obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk. W ciągu 24h od zabiegu laserem na skórze pojawiają się strupki — bardzo małe, w niewielkich odstępach, jakby były odbite od drobnego sitka. Znikają same, po ok. 5-10 dniach, przez ten czas pacjentowi nie wolno ich zdrapywać. Kiedy nie ma już strupków, można aplikować makijaż.

Co ile dni zabiegi?

Jak wspomniałem wcześniej, ze względu na cykl regeneracji skóry, zabiegi powinny mieć miejsce nie częściej niż co 45 dni, czyli około 6 tygodni.

Wszystko zależy jednak od ogólnego stanu cery (sucha, porcelanowa cera zniesie zabieg laserem gorzej niż skóra dobrze nawilżona) i tego, jak poważne są defekty, które zabieg laserem ma na celu zniwelować. Ustalenie dokładnego planu leczenia zawsze wymaga indywidualnej konsultacji lekarskiej.

Kiedy rozpocząć leczenie laserem? Pora roku ma znaczenie.

Najlepszą porą roku na rozpoczęcie serii zabiegów laserem CO2 na twarz jest jesień. Najlepiej do lekarza zgłosić się już na przełomie września/października, daje to wtedy wystarczająco czasu, by do późnej wiosny, gdy promieniowanie UV znacznie się nasila, wykonać serię 3-4 zabiegów. Pacjentom chcącym rozpocząć laseroterapię skóry twarzy w trakcie lata zaleca się wstrzymanie do następnej jesieni, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne.

Spowodowane jest to dodatkowym podrażnieniem delikatnej i wrażliwej skóry twarzy przez wystawienie jej na działanie promieni UV, czego ciężko jest uniknąć w upalne dni.

Nie dotyczy to oczywiście terapii laserem frakcyjnym na inne części ciała (np. zabiegi usuwania cellulitu laserem CO2), które można łatwo uchronić przed działaniem słońca przez zakrycie ubraniem nieprzepuszczającym promieni UV.

Regeneracja po laserze CO2 to wieloetapowy proces…

…dlatego czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W zależności od zastosowanej mocy impulsów lasera, głębokości ingerencji lasera i skłonności organizmu pacjenta to regeneracji, proces gojenia się skóry może trwać nawet 6 miesięcy. Widoczne wtedy efekty mogą zgoła odbiegać od pożądanych rezultatów — mowa tutaj o widocznie powiększonych porach, wiotkiej skórze, obrzęku, zaczerwienieniu, oparzeniu skóry. Wszystkie te dolegliwości powinny być jednak tymczasowe.

Laser frakcyjny CO2 – powikłania

W przypadku leczenia laserem frakcyjnym, o powikłaniach mówić można wtedy, gdy typ użytego lasera dobrano niewłaściwie do problemu (lub laseroterapia nie powinna była mieć w ogóle miejsca) oraz gdy niewłaściwie dobrano parametry lasera (moc wiązki i głębokość penetracji) lub pacjent/-ka nie dostosował się do zaleceń pozabiegowych.

Zbyt mocne parametry lasera prowadzić mogą do niekontrolowanego uszkodzenia tkanki, w tym włókien kolagenowych i elastyny — są to białka, które nadają skórze elastyczności. Laser frakcyjny ma na celu pobudzenie fibroblastów do zwiększenia produkcji tych białek — wobec tego część fibroblastów musi pozostać nietknięta. Proces ten potrzebuje jednak czasu, dlatego w większości przypadków należy wstrzymać się z wydaniem osądu na temat niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu.

Jednak jeśli pojawią się nieoczekiwane dolegliwości, o których nie poinformował lekarz przed rozpoczęciem laseroterapii, dolegliwości wydają się nasilać z biegiem czasu, lub trwają znacznie dłużej, niż wskazywał lekarz, należy udać się na wizytę kontrolną. Doświadczony lekarz potrafi ocenić, czy dolegliwości wskazane przez pacjenta po laseroterapii „mieszczą się w normie”.

W następnym wpisie postaram się przybliżyć Państwu zasadę działania i prawidłowy przebieg zabiegu z wykorzystaniem Dermapen.

dr Łukasz Bełza

19, Czerwiec, 2017