Laser frakcyjny Wrocław – Nowa Estetyka

Zabiegi laserowego odmładzania skóry i liftingu laserem frakcyjnym CO2 scharakteryzować można w trzech słowach: szybko, bezpiecznie, skutecznie.

Laser CO2 DOT (ang. Dermal Optical Thermolysis) to nowoczesna metoda laserowego odmładzania skóry, która pozwala w krótkim czasie uzyskać szybki, dostrzegalny i długotrwały efekt intensywnej regeneracji skóry młodej i dojrzałej. Laser frakcyjny CO2 z powodzeniem wykorzystywany jest nie tylko na twarzy, ale i skórze całego ciała, celem wygładzenia zmarszczek, likwidacji blizn i rozstępów, nieoperacyjnego liftingu, przywrócenia utraconej jędrności i jednolitego kolorytu skóry.

Pierwotnie zabiegi laserem frakcyjnym nie były zbyt popularne wśród pacjentów ze względu na długi czas rekonwalescencji (kilka tygodni). Powodowały znaczny obrzęk i zaczerwienienie, choć nie sposób było odmówić im skuteczności w wygładzaniu skóry i spłycaniu blizn. Lasery frakcyjne nowej generacji działają bardziej precyzyjnie, dzięki mikroskopowej wiązce lasera są skuteczniejsze, a skóra szybciej powraca do normalnego wyglądu.

Czy laser frakcyjny rozwiąże mój problem?

Poniższa lista to najczęstsze wskazania do terapii laserem frakcyjnym CO2 — stosować można zarówno ablacyjny, jak i nieablacyjny:

Jeżeli borykają się Państwo z którymkolwiek z powyższych problemów, nie oznacza to, że automatycznie będą Państwo zakwalifikowani do zabiegu. Wiele urządzeń stosowanych w medycynie estetycznej ma wszechstronne zastosowania, jednak decydując się na zabieg, zawsze należy zdać się na kwalifikacje i doświadczenie lekarza. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania zmian i niedoskonałości skóry, takich jak blizny, zmarszczki, przebarwienia i bruzdy — lekarz dobiera bezpieczny tok leczenia, przy którym możemy liczyć na optymalne efekty zabiegu.

Czas trwania 30-40 minut
Przed zabiegiem konsultacja, zabieg nie może korelować z innymi zabiegami, które uszkadzają naskórek (peelingi, dermabrazja)
Znieczulenie miejscowe, np. Emla
Rekonwalescencja sucha skóra, wrażliwość na ból, zaczerwienienie i obrzęk przez 2-3 dni
Powtarzalność zabiegów nie częściej niż co 6 tygodni
Zalecany plan leczenia najczęściej 3-4 zabiegi

Laser frakcyjny – przygotowanie do zabiegu

Przed pierwszą sesją laserem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, takich jak: leki rozrzedzające krew, retinoidy, leki fotouczulające, jak np. niektóre antybiotyki lub leki przeciwdepresyjne. Pacjenci ze skłonnością do opryszczki HSV1 powinni profilaktycznie zażywać doustne leki przeciwwirusowe (acyklowir, heviran), zapobiegające jej wykwitowi 2-5 dni przed i po zabiegu. Nie przeprowadza się leczenia laserem frakcyjnym przy aktywnym wykwicie opryszczki — jest ona niebezpieczna w procesie gojenia się skóry.

Laseroterapia frakcyjna nie powinna korelować w czasie z innymi zabiegami estetycznymi, które powodują uszkodzenie naskórka (lub tym bardziej warstwy właściwej).

Przebieg zabiegu

Nieablacyjne lasery frakcyjne CO2 wytwarzają punktowe promieniowanie o długości 1550-1927nm – moc lasera zależeć będzie od celu zabiegu. Emitowana w ten sposób energia pochłaniana jest przez wodę zawartą w tkance naskórka i skóry właściwej. Wyprowadzany z głowicy strumień lasera to wiele wiązek o mikroskopijnej średnicy, które, precyzyjnie i równomiernie, wnikają w tkankę, powodując mikroskopowe uszkodzenia komórek na odpowiedniej głębokości skóry.

Górne warstwy odwodnionych tkanek obumierają, natomiast pozostawiona po zabiegu młoda tkanka szybko się regeneruje. Moc impulsów lasera jest na tyle precyzyjna, że nie powoduje oparzeń, ale skutecznie stymuluje stare lub uszkodzone chorobowo komórki do regeneracji – zwiększenia naturalnej produkcji elastyny i kolagenu.

Czas trwania samego zabiegu laserem CO2 to ok. 30 minut. Na 30 minut przed naświetlaniem na skórę nałożony zostaje krem znieczulający.

Kiedy mogę powtórzyć zabieg?

Ze względu na cykl regeneracji skóry, zabiegi laserowe powinny mieć miejsce nie częściej niż co 45 dni, czyli około 6 tygodni.

Wszystko zależy jednak od ogólnego stanu cery (sucha, porcelanowa cera zniesie zabieg laserem gorzej niż skóra dobrze nawilżona) i tego, jak poważne są defekty, które zabieg laserem ma na celu zniwelować. Ustalenie dokładnego planu leczenia zawsze wymaga indywidualnej konsultacji lekarskiej.

Czy zabieg laserem frakcyjnym jest bolesny?

Laseroterapia frakcyjna jest zabiegiem stosunkowo bolesnym. Aby zminimalizować dyskomfort pacjenta, na ok. 40 minut przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe (krem lub żel). Skóra jest również schładzana okładami w trakcie trwania naświetlania.

Kiedy rozpocząć leczenie laserem?

Pora roku ma znaczenie.

Najlepszą porą roku na rozpoczęcie serii zabiegów laserem CO2 na twarz jest jesień. Najlepiej do lekarza zgłosić się już na przełomie września/października, daje to wtedy wystarczająco czasu, by do późnej wiosny, gdy promieniowanie UV znacznie się nasila, wykonać serię 3-4 zabiegów. Pacjentom chcącym rozpocząć laseroterapię skóry twarzy w trakcie lata zaleca się wstrzymanie do następnej jesieni, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne.

Spowodowane jest to dodatkowym podrażnieniem delikatnej i wrażliwej skóry twarzy przez wystawienie jej na działanie promieni UV, czego ciężko jest uniknąć w upalne dni.

Nie dotyczy to oczywiście terapii laserem frakcyjnym na inne części ciała (np. zabiegi usuwania cellulitu laserem CO2), które można łatwo uchronić przed działaniem słońca przez zakrycie ubraniem nieprzepuszczającym promieni UV.

Laser frakcyjny CO2 – efekty

Do 2-3 dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, napięta i sucha, występuje miejscowy obrzęk. Skóra poddana impulsacji lasera frakcyjnego odbudowuje się w ciągu następnych 2 – 14 dni. Aby martwe komórki zostały wydalone na zewnątrz, skóra przechodzi proces drobnego złuszczenia naskórka, dodatkowo wystąpić może nieznaczne zbrązowienie naskórka (maksymalnie do 14 dni).

Regeneracja po laserze CO2 to wieloetapowy proces, dlatego czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W zależności od zastosowanej mocy impulsów lasera, głębokości ingerencji lasera i skłonności organizmu pacjenta to regeneracji, proces gojenia się skóry może trwać nawet 6 miesięcy. Widoczne wtedy efekty mogą zgoła odbiegać od pożądanych rezultatów — mowa tutaj o widocznie powiększonych porach, wiotkiej skórze, obrzęku, zaczerwienieniu, oparzeniu skóry. Wszystkie te dolegliwości powinny być jednak tymczasowe.

Proces odnowy tkanek po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 odbywa się jednak dużo szybciej, niż w przypadku metod wygładzania tradycyjnymi laserami. Dostrzegalny efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry widoczny jest już po 14 dniach od pierwszego zabiegu. Na pełne efekty zabiegu trzeba jednak poczekać 4-5 tygodni.

Przebudowa kolagenu ma miejsce jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu. Skóra jest widocznie ujędrniona i “odmłodzona”.

Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zabiegi laserowe należy powtarzać. Zazwyczaj wykonuje się od 3 do 5 zabiegów. Przerwy między naświetlaniami to 3-6 tygodni.

Laser frakcyjny – pielęgnacja po zabiegu

Czas jednego cyklu regeneracji skóry to 45 dni, dlatego tyle właśnie wynosić powinien minimalny czas między zabiegami laserem. Przez cały okres leczenia (ok. 8 tygodni po laseroterapii) pacjenci powinni unikać kąpieli słonecznych i kiedy to tylko możliwe, stosować kremy z wysokim filtrem UV SPF50+ (szczególnie w lecie). Podczas zimy rolę ochrony przed promieniami słonecznymi powinien zapewnić jedynie dobry krem na dzień z filtrem UV.

Podczas kluczowego czasu gojenia skóry (do 14 dni po zabiegu) pacjent powinien unikać sauny, siłowni, basenu oraz starać się pozostać z dala od nagrzanych pomieszczeń (lub po prostu wysokich temperatur panujących na zewnątrz).

Oprócz wspomnianych wcześniej kremów z filtrem, kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji są pierwsze godziny po zabiegu. Jeszcze w gabinecie lekarz ochładza skórę twarzy aby zminimalizować obrzęk i zaczerwienienia. Należy również intensywnie schładzać obszar skóry objęty leczeniem zaraz po powrocie do domu (od 30 minut do godziny, zależnie od intensywności wiązki lasera i stopnia bólu). Szczegółowych wytycznych zawsze udziela lekarz, poinstruuje on również, jakie są bezpieczne metody łagodzenia bólu przez kilka dni po zakończonym zabiegu.

Przez 2-3 dni po naświetlaniu nie należy nakładać makijażu — warto o tym wspomnieć, choć u większości pacjentek nie pozwala na to dość widoczny obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk. W ciągu 24h od zabiegu laserem na skórze pojawiają się strupki — bardzo małe, w niewielkich odstępach, jakby były odbite od drobnego sitka. Znikają same, po ok. 5-10 dniach, przez ten czas pacjentowi nie wolno ich zdrapywać. Kiedy nie ma już strupków, można aplikować makijaż.

Zalety zabiegów laserowych

  • frakcyjne odmładzanie można przeprowadzać na twarzy, dekolcie oraz innych obszarach dotkniętych zwiotczeniem skóry, bliznami, zmarszczkami
  • frakcyjny laser CO2 wywiera kontrolowany i bezpieczny wpływ na cerę
  • fototermoliza laserowa jest metodą prawie bezbolesną, gdyż stosowane jest miejscowe znieczulenie
  • zabieg charakteryzuje się krótkim okresem rehabilitacyjnym (od 3 do 7 dni)
  • długotrwały efekt
  • zabieg stosowany jest do: zniwelowania pigmentacji, skutecznie poprawia jednolitość odcieni skóry oraz jej tekstury, idealnie wygładza zmarszczki drobne i głębokie, niweluje różnego rodzaju blizny
  • niechirurgiczny lifting twarzy

Laser frakcyjny – przeciwwskazania

  • choroby nowotworowe skóry
  • stany zapalne skóry (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca)
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • aktywne infekcje skóry
  • doustna terapia steroidami, stosowania których należy zaprzestać na okres zabiegów laseroterapii

Laser frakcyjny – powikłania

Powikłania po zabiegu laserem frakcyjnym występują najczęściej gdy typ użytego lasera dobrano niewłaściwie do problemu (lub laseroterapia nie powinna była mieć w ogóle miejsca), oraz gdy niewłaściwie dobrano parametry lasera (moc wiązki i głębokość penetracji). Proces regeneracji skóry będzie też znacznie dłuższy jeżeli pacjent nie dostosował się do zaleceń pozabiegowych.

Zbyt mocne parametry lasera prowadzić mogą do niekontrolowanego uszkodzenia tkanki, w tym włókien kolagenowych i elastyny — są to białka, które nadają skórze elastyczności. Laser frakcyjny ma na celu pobudzenie fibroblastów do zwiększenia produkcji tych białek — wobec tego część fibroblastów musi pozostać nietknięta. Proces ten potrzebuje jednak czasu.

Jeżeli pojawią się nieoczekiwane dolegliwości, o których nie poinformował lekarz, dolegliwości nasilają się lub trwają znacznie dłużej, niż wskazywał lekarz, należy udać się na wizytę kontrolną. Doświadczony lekarz potrafi ocenić, czy dolegliwości wskazane przez pacjenta „mieszczą się w normie”.