Mezoterapia osoczem — naturalna biorewitalizacja bez ryzyka uczuleń

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (ang. Platelet Rich Plasma – PRP), zwana potocznie wampirzym liftingiem, pomaga wyeliminować problem utraty objętości i wiotczenia skóry w procesie starzenia. Wraz z wiekiem obniża się metabolizm komórek, a nadmierna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza komórki naskórka i skóry właściwej, redukując zdolność tkanki do samoregeneracji. Iniekcja osocza PRP dostarcza, bezpośrednio do skóry właściwej, substancji odżywczych i aktywuje procesy naprawcze komórek macierzystych. Osocze PRP daje rewelacyjne efekty w usuwaniu pierwszych zmarszczek.

Samo pojęcie mezoterapii igłowej dotyczy techniki podawania preparatu bezpośrednio do komórek skóry za pomocą zastrzyków bardzo cienką igłą. Substancjami aktywnymi stosowanymi w mezoterapii igłowej mogą być zarówno materiał autologiczny (osocze bogatopłytkowe PRP, aktywna fibryna i-PRF), jak i specjalnie skomponowane mieszanki substancji aktywnych, witamin i kwasu hialuronowego.

Mezoterapia osoczem — czy boli?

Pomimo zastosowania znieczulenia lokalnego z lidokainą (zwykle krem Swiss Medical) zabieg może należeć do nieprzyjemnych. Najbardziej bolesne zazwyczaj są zastrzyki w okolicy czoła.

Jak wygląda podanie osocza?

Wampirzy lifting to zabieg stuprocentowo naturalny, gdyż do iniekcji wykorzystuje się materiał krwiopodobny, pobrany najczęściej z żyły odłokciowej, tak jak krew do morfologii. Pobiera się niewielką ilość krwi, średnio 8-24 ml, która następnie zostaje odwirowana. Trwa to kilka minut.

Odwirowane w separatorze w wirówce osocze zostaje oddzielone od innych składników krwi. Otrzymany roztwór zawiera niewielkie stężenie samego osocza przy dużej liczbie płytek krwi — nawet 9-krotnie większej w porównaniu z krwią przed odwirowaniem.

Odzyskuje się nawet 90% płytek krwi zawartych w pobranej próbce. Taki koncentrat zawiera optymalną ilość czynników wzrostu — są substancje stymulujące rozwój i podział komórek macierzystych.
Wydaje się to oczywiste, jednak warto zaznaczyć, że pobrane osocze może zostać zaaplikowane jedynie pacjentowi, od którego zostało pobrane.

W probówce widoczne jest warstwowe oddzielenie się górnej warstwy osocza PRP i pozostałych elementów krwi. Lekarz pobiera koncentrat PRP, do którego przed podaniem pacjentowi dodaje się substancję aktywującą uwalnianie stymulantów wzrostu z płytek.

Na czym polega skuteczność osocza w odmładzaniu skóry?

Zasada działania mezoterapii osoczem bazuje na roli, jaką w organizmie pełnią płytki krwi i produkowane przez nie czynniki wzrostu. Powstanie rany rozpoczyna naturalny proces nie tylko krzepnięcia krwi, ale i podziału komórek celem szybkiej regeneracji miejsca, w którym przerwana została ciągłość naskórka. Iniekcja PRP naśladuje powstanie rany, jednocześnie dając sygnał do rozpoczęcia mechanizmu naprawczego.

Miejsca podania osocza bogatopłytkowego

Obszar iniekcji osocza może obejmować całą powierzchnię skóry twarzy równomiernie lub ze skupieniem gęstości nakłuć na newralgicznych rejonach, podatnych na powstawanie zmarszczek ze względu na naturalnie intensywną mimikę. Są to zmarszczki marionetki, wokół ust (zmarszczki palacza), bruzdy nosowo-wargowe (zmarszczki zająca), poniżej dolnej powieki, wokół oczu, pionowe (lwia zmarszczka) i poziome zmarszczki na czole. Nakłucia wykonać można równomiernie na całej powierzchni (klasyczna technika mezoterapii igłowej) albo wzdłuż zmiany/zmarszczki, którą chcemy zniwelować.

Mezoterapia osoczem — w jakim wieku?

Wampirzy lifting jako terapia przeciwstarzeniowa przeprowadzana może być profilaktycznie u kobiet i mężczyzn już po 25. roku życia. U osób młodych, gdzie mechanizmy regeneracji działają szybciej, szybciej widoczne będą również efekty zabiegu. Powiedzieć można, że najbardziej satysfakcjonujące efekty mezoterapia osoczem daje u pacjentów w wieku 30-40 lat, jednak do ich osiągnięcia potrzebne może być kilka zabiegów. Aby przedłużyć efekty regeneracji skóry, najlepiej jest wykonać zabieg osoczem 3-4 razy w odstępach 4 tygodni. Mezoterapia osoczem to zabieg dla osób przed 60 r.ż. Podane przedziały są jedynie orientacyjne, ponieważ to, co decyduje o skuteczności terapii osoczem PRP to kondycja skóry pacjenta, nie jego wiek. Zabieg utrzymujący wykonać można 1-2 razy w roku.

Jak uniknąć powikłań

Jedyne “skutki uboczne” mezoterapii osoczem to ślady nakłuć lub niewielkie siniaki. Pacjentki poddające się mezoterapii osoczem w trakcie menstruacji powinny koniecznie powiadomić o tym lekarza — zmniejszona krzepliwość krwi i poszerzone naczynia podczas okresu zwiększają ryzyko powstania małych krwiaków i siniaków w miejscu iniekcji. Inne powikłania przy mezoterapii osoczem nie występują.

Mezoterapia osoczem a wypełniacze zmarszczek

Powszechnie zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest błędnie utożsamiany z iniekcjami z wykorzystaniem innych sztucznych preparatów, jakimi są wypełniacze (również kwas hialuronowy) i jad kiełbasiany (botox). Iniekcje osocza bogatopłytkowego i zastrzyki z botoksu to jednak całkowicie różne kategorie zabiegów wygładzania zmarszczek.
Niektórzy z nas mogą okazać się uczulonymi na hialuron (kwas hialuronowy), chociaż jego cząsteczki występują naturalnie w organizmie ludzkim. W przypadku iniekcji osocza bogatopłytkowego z krwi własnej pacjenta ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub nietolerancji organizmu jest niemal zerowe, ponieważ wstrzykiwany materiał jest całkowicie biozgodny.

Zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg wszechstronny — oprócz zabiegów wygładzania zmarszczek twarzy, iniekcje osocza stosować można praktycznie na każdą inną część ciała. Osocze skutecznie wygładza zmarszczki na dekolcie, szyi i na wierzchach dłoni; skutecznie minimalizuje także widoczność blizn (różnych typów), wygładza cellulit i ujednolica pigmentację rozstępów; poprawia kondycję skóry po innych zabiegach estetycznych i dermatologicznych (np. laser frakcyjny CO2, peeling chemiczny). Mezoterapia osoczem może być stosowana na tę część ciała, gdzie tylko wstępuje któryś z wymienionych problemów. Szersze zastosowania mezoterapii osoczem to wspomaganie regeneracji tkanek miękkich i stawów (np. po urazach i operacjach).

Leczenie wypadania włosów osoczem bogatopłytkowym

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów i łysienia może być wiele — należą do nich niekorzystne czynniki środowiska, leki farmakologiczne, choroby przewlekłe, schorzenia skóry głowy i włosów, zmiany hormonalne i toksyny. Nierzadko zwiększone wypadanie włosów spowodowane jest życiem w stresie, złą dietą, lub odziedziczoną skłonnością do łysienia. Problem wypadania i słabych włosów może dotyczyć całej powierzchni owłosionej skóry skalpu lub jej fragmentów.

Mezoterapia owłosionej skóry głowy to zabieg skierowany do osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów lub po prostu zauważyły pogorszenie się ich ogólnej kondycji. Osocze podane śródskórnie:

  • stymuluje wzrost zdrowych, gęstych włosów
  • ogranicza ich wypadanie
  • regeneruje i odbudowuje łodygę włosa

Czynniki wzrostu w osoczu bogatopłytkowym powodują, że włosy dorosłe stają się mocniejsze i przestają wypadać, a uśpione mieszki włosowe są lepiej odżywione i stymulowane do produkcji nowych włosów. Najlepsze efekty przynosi mezoterapia w terapii łączonej z lekami doustnymi.

Zainteresowanych zabiegiem osocza bogatopłytkowego we Wrocławiu zapraszam do kontaktu.

dr Łukasz Bełza

01, Lipiec, 2017